Ухвала суду № 45907793, 24.06.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
815/7176/14
Номер документу
45907793
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/7176/14

Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Джабурія О.В., Шляхтицького О.І.,

секретаря Мамедової С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -

В С Т А Н О В И В:

22 грудня 2014 року ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» звернулося до суду з позовом до спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування рішення №0000133800 від 09 вересня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у загальному розмірі 442132,92грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 09 вересня 2014 року заступником начальника спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів прийнято рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого до ПАТ «Українське Дунайське пароплавство» застосовано штраф у розмірі 171694,09грн. та нараховано пеню у розмірі 270438,83грн. за період з 22 жовтня 2013 року по 04 квітня 2014 року. /т.1 а.с.16/

На зазначене рішення 05 листопада 2014 року позивач подав скаргу №ЮС -1676. /а.с.12-15/

09 грудня 2014 року рішенням Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників № 22396/10/281010-4-33 в задоволенні скарги приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» від 05 листопада 2014 року № ЮС -1676 відмовлено. /т.1 а.с.8-10/

Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно відмови у задоволенні позовних вимог ПАТ «Українське Дунайське пароплавство», зважаючи на наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Як встановлено ч. 8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно ч.11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.2 ч.11 та ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до вищевикладених норм законодавства, відповідачем не було порушено порядок стягнення заборгованості по єдиному соціальному внеску, оскільки як вбачається з матеріалів справи, позивачем у встановлений законодавством строк не сплачено ЄСВ за січень 2014 року.

З розрахунку штрафних санкцій /а.с.17/ вбачається, що відповідачем у відповідності до п. 10, п.п.11.2. п.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" прийнято рішення № 22396/10/281010-4-33 від 09 грудня 2014 року, яким до позивача були застосовані штрафні санкції на суму недоїмки та нарахована пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

П. 7.2 Розділу VII Інструкції № 455 передбачено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 7.5 Розділу VII).

У відповідності до положень п. 2 ч. 11 та ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а також положень Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09 вересня 2013 року спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів і було прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску № 22396/10/281010-4-33 від 09 вересня 2014 року.

Таким чином, у зв'язку з несвоєчасною сплатою товариством єдиного внеску відповідачем правомірно було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та пені.

Крім того, відповідно до п.п.7.13 п.7 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

В свою чергу, не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача, позивач посилається на те, що податковим органом були порушені строки розгляду скарги, передбачені п. п.56.8, 56.9 ст. 56 Податкового кодексу України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно необґрунтованості зазначених тверджень позивача виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, скаргу на рішення № 22396/10/281010-4-33 від 09 грудня 2014 року позивачем подано до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників 05 листопада 2014 року №ЮС-1676, яку отримано останнім 11 листопада 2014 року. /т.1 а.с.21/

Міжрегіональним головним управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників було прийнято рішення про результати розгляду скарги № 22396/10/281010-4-33 від 09 грудня 2014 року (яким залишено без змін рішення № 22396/10/281010-4-33 від 09 грудня 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, а скаргу - без задоволення) /т.1 а.с.8-12/, згідно копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 09 грудня 2014 року вказане рішення було відправлено апелянту.

Таким чином, орган доходів і зборів, який розглядав скаргу ПАТ «Українське Дунайське пароплавство», виконав свій обов'язок щодо прийняття вмотивованого рішення за результатами розгляду скарги та надіслав його платнику протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу позивача поштою з повідомленням про вручення.

Відповідно до п. 56.8, п. 56.9 ст. 56 Податкового кодексу України контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.

Керівник (його заступник або інша уповноважена посадова особа) відповідного контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті.

Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника (його заступника або іншої уповноваженої посадової особи), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.

В свою чергу, згідно абз. 6 п. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

Таким чином, зазначені нормативно-правові акти встановлюють різні строки прийняття вмотивованого рішення за наслідками розгляду скарги особи та надіслання його на адресу скаржника.

При цьому, у випадку конкуренції норм загального і спеціального характеру, застосуванню підлягають саме спеціальні норми. В даному випадку норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є спеціальними, оскільки саме цим Законом визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Зважаючи на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при прийнятті та надісланні рішення про результати розгляду скарги позивача, відповідач правомірно керувався положеннями спеціального нормативно-правового акту, а саме, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та не порушив тридцятиденний строк розгляду поданої позивачем скарги, передбачений цим законом.

Отже, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку з приводу правомірного нарахування штрафу та пені позивачу за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 22 жовтня 2013 року по 04 квітня 2014 року в сумі 442132,92грн.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального закону та вирішив справу по суті правильно, тому постанова суду першої інстанції в порядку ст.200 КАС України підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.

Керуючись, ст.ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2015 року залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: О.І. Шляхтицький