Ухвала суду № 45907550, 25.06.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2015
Номер справи
804/10531/14
Номер документу
45907550
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

25 червня 2015 рокусправа № 804/10531/14

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.

при секретарі: Губар Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року у справі № 804/10531/14 за позовом Публічного акціонерного товариства «ВЕСТА-ДНІПРО» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и л а:

У липні 2014 року ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» (далі по тексту позивач) звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої ДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську МГУ Міндоходів (далі по тексту відповідач), в якому, просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05.05.2014 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2014 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції Спеціалізована ДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську МГУ Міндоходів подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що визначення бази оподаткування операцій платника податків без урахування доходів отриманих за цінні папери, які по суті не є цінними паперами, призвело до помилкового висновку щодо отримання доходу від здійснених операцій. Зазначав, що дії позивача спрямовані на заниження податкових зобовязань з податку на прибуток. Апелянт зазначав, що суд при прийнятті рішення не врахував, що грошові кошти, отримані від покупців акцій, що були придбані, а потім продані позивачем, не є цінними паперами, оскільки випущені всупереч норм по реєстрації коштів, що пішли на випуск акцій та в супереч нормам реєстрації цінних паперів та отримання на них свідоцтва. Кошти отримані від покупців як оплата за акції, які не є цінними паперами, підлягають включенню до складу доходів, що обчислюються при визначенні обєкта оподаткування.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган безпідставно визначив, що акції, які продані позивачем іншим субєктам господарювання на ринку фінансових послуг, є цінними паперами, тобто операції з ними підлягають обліку як операції з цінними паперами та доходи від продажу таких не входять до формування обєкту оподаткування. Необхідною умовою для віднесення отриманих векселів або коштів є факт продажу належним чином зареєстрованих акцій, підтвердженість первинними документами. Платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами в розрізі окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, в тому числі окремий облік операцій з цінними паперами, придбаними під час їх розміщення, повторного продажу емітентом чи в результаті здійснення внеску до статутного капіталу. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами. Акції можуть бути активами інституту спільного інвестування. Суд першої інстанції вказував на ст. 134 ПК України, за якою, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу, є дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України. Зазначав, що платник податків має право на віднесення понесених витрат на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг до складу валових витрат., понесені позивачем витрати, не містять ознаки безоплатно отриманого товару, та не можуть бути включені до складу інших доходів із нарахуванням податку на прибуток. Суд першої інстанції вказував, що, відповідачем не оспорюється, правильність заповнення позивачем додатку ЦП декларацій з податку на прибуток за звітні періоди 2009-2011 років, а лише зазначається про те, що операції позивача з купівлі-продажу акцій емітованих Публічним акціонерним товариством «МНПК «Веста» не є операціями купівлі-продажу цінних паперів в розумінні податкового законодавства, чинного на момент спірних правовідносин. Податковим законодавством податковий орган не наділений правом на встановлення порушень у галузі обігу цінних паперів. Суд першої інстанції зазначив, що невизнання купівлею-продажем цінних паперів в розумінні податкового законодавства, тягне за собою невірне формування доходів та витрат, за наступними операціями з цінними паперами: операції з цінними паперами, обіг яких зупинено рішенням НКЦПФР на момент формування платником витрат та доходів від операцій з цінними паперами або прийнято рішення НКЦПФР про визнання цінних паперів такими, що мають ознаки фіктивності на момент формування платником витрат та доходів від операцій з цінними паперами, або визнання емітента цінних паперів банкрутом на момент формування платником витрат та доходів від операцій з цінними паперами.

Матеріалами справи встановлено, що Спеціалізованою ДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську МГУ Міндоходів з 20.01.2014 року по 24.01.2014 року було проведено позапланову невиїзну перевірку ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» з питань дотримання вимог податкового законодавства України при фінансово-господарських взаємовідносинах з підприємствам, які здійснювали продаж та придбання акцій емітованих ПАТ «МНПК «ВЕСТА», за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року. За результатами перевірки 30.01.2014 року складено акт № 43/28-01-40-30-31950849. Згідно висновків перевірки, ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» порушено п.1.6, п.п.1.22.1 п. 1.22, п.1.23, п.1.31 ст.1, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.п.14.1.3, п.п.14.1.244, п.п.14.1.257 п.14.1 ст.14, п.п.135.5.4 п.135.5 ст.135 ПК України, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 444146102,17 грн., у висновку вказано, що згідно п.п. 7.6.1 п.7.6 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» доходи та витрати ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» від купівля а реалізації акцій емітованих ПАТ «МНПК «ВЕСТА», які не відповідають терміну «цінні папери» підлягають виключенню зі складу цінно паперового обліку у податковому обліку, а саме: витрати підлягають зменшенню всього на суму НОМЕР_2 грн.

На підставі акту перевірки Спеціалізованою ДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську МГУ Міндоходів 17.02.2014 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000062130, яким ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» збільшено суму грошового зобовязання з податку на прибуток у сумі 19476306,81 грн., у тому числі за основним платежем 14142902,60 грн., штрафні (фінансові) санкції 5333402,20 грн.

ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» скористалось правом на адміністративне оскарження податкового повідомлення-рішення від 17.02.2014 року №0000062130. Рішенням МГУ Міндоходів від 23.04.2014 року № 8650/10/28-10-10-4-33 податкове повідомлення-рішення від 17.02.2014 року №0000062130 скасоване в частині зменшення штрафної санкції у розмірі 3022966,39 грн., скарга задоволена частково.

У звязку з частковим скасування податкового повідомлення-рішення, Спеціалізованою ДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську МГУ Міндоходів 05.05.2014 року на підставі акту перевірки від 30.01.2014 року № 43/28-01-40-30-31950849 та рішення МГУ Міндоходів від 23.04.2014 року № 8650/10/28-10-10-4-33, прийнято податкове повідомлення-рішення №0000342130, яким ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» збільшено суму грошового зобовязання з податку на прибуток у сумі 16453340,42 грн., у тому числі за основним платежем 14142902,60 грн., штрафні (фінансові) санкції 2310435,81 грн.

Встановлено, що ПАТ «МНПК «Веста» було отримано свідоцтво на випуск простих іменних акцій від 01.12.2010 року № 1128/1/10 видане Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, копія якого знаходиться у матеріалах справи.

Встановлено, що юридичну особу ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» зареєстровано 08.04.2002 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, взято на облік в органах державної податкової служби СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську з 04.01.2006 року

Матеріалами справи встановлено, що ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» через повірених покупців ТОВ «ФінансГрупІнвест», ТОВ «Спайк-Інвест» протягом 2009-2010 року було придбано акції прості іменні емітентом яких було ЗАТ «Веста-Холдінг», що надалі було перейменовано у ПАТ «МНПК «ВЕСТА» на загальну суму НОМЕР_2 грн. Придбані цінні папери ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» було перепродано наступним покупцям, з якими укладено договори купівлі-продажу цінних паперів: з ТОВ «Спайк-Інвест» № 143 Д від 20.03.2009 року, № 199 Д від 22.05.2009 року, № 261 Д від 08.07.2009 року; № 448 Д від 30.09.2009 року, № 546 Д від 14.12.2009 року, № 1009 Д від 07.06.2010 року, з ТОВ «ОСОБА_1 Інвест» № 133/09 Д від 30.09.2009 року; № 259/09-Д від 30.12.2009 року, № 37/10-Д від 19.03.2010 року, № 21/10-Д від 16.02.2010 року; з ВАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Юкреніан нешинал інвестмент фанд ріал естет» № 493 Б від 10.11.2009 року, № 1024 Б від 21.06.2010 року; з ТОВ «Техкомплект» № 360 Б від 18.09.2009 року, № 1136 Б від 30.06.2010 року, № 1062 Б від 24.06.2010 року; з ТОВ «Інвесткредит» № 641 Б від 14.01.2010 року, № 1022 Б від 21.06.2010 року; з ТОВ «Веста Ідастріал» № 269/10-Б від 24.06.2010 року; з ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Фінгрін Капітал» № 910 Б від 18.05.2010 року, № 722 Б від 19.03.2010 року, № 679 Б від 16.02.2010 року; з ТОВ «Стільб-Днепр» № 138/10-Б від 28.04.2010 року; з ТОВ «Бізнес Девелопмент ЛТД» № 431 Б від 28.09.2009 року; з ТОВ «Олімп Девелопмент» № 1138 Б від 30.06.2010 року. Загальна сума проданих позивачем акцій, емітованих ЗАТ «Веста-Холдінг» складає НОМЕР_3 грн.

В матеріалах справи наявний лист Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25.04.2014 року № 14/09/7672/ик, згідно якого Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства «МНПК «Веста» від 01.12.2010 року № 1128/1/1 на загальну номінальну вартість 159323500 грн. в кількості 31 864700 штук номінальною вартістю 5,00 грн. форма - бездокументарна є чиним, комісією не приймалось рішення про зупинення обігу акцій ПАТ «МНПК «Веста», або рішення про включення ПАТ «МНПК «Веста» до переліку емітентів, цінні папери яких мають ознаки фіктивності, або рішення щодо зупинення внесення змін до депозитарного обліку цінних паперів, емітованих ПАТ «МНПК «Веста».

Згідно інформації фондової біржі ПФТС від 23.10.2012 року « 1324/1, акції прості іменні ПАТ «МНПК «Веста» знаходяться у біржовому реєстрі.

Встановлено, що ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» було придбано акції емітовані ПАТ «МНПК «Веста», які не зупинялись у обігу. Таке придбання задекларовано як витрати повязані з діяльністю, кошти отримані від продажу цих акцій іншим субєктам задекларовані як дохід.

Відповідно до ст. 2, ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів. Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Згідно з п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 7, п. 30 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери зупиняти на підставі рішення Комісії внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів або до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення.

Таким чином, уповноваженим органом контролю, який у разі виявлення порушення законодавства з боку емітента, користувача цінних паперів, є Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Податкові органи не можуть визначати які акції є цінними паперами а які такими не визнаються. Встановлено, що порушено з боку компетентного органу, при виписку та реєстрації цінних паперів емітентом ПАТ «МНПК «Веста» не виявлено, разом як і не виявлено порушень обігу акцій на фондовому ринку, порушень їх у користуванні.

Відповідно до пп. 14.1.27 п.14.1 ст. 14, пп. 138.1.1 п. 138.1, пп. 138.1.8. п. 138.1 ст. 138 ПК України витрати, це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником). Витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6-138.9, підпунктами 138.10.2-138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті: інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу. Собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме: прямих матеріальних витрат; прямих витрат на оплату праці; амортизації виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; загальновиробничі витрати, які відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку; вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбання електричної енергії (включаючи реактивну). До складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу виготовленого товару, виконаної роботи, наданої послуги, придбаних напівфабрикатів та комплектувальних виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат. Прямі матеріальні витрати зменшуються на вартість зворотних відходів, отриманих у процесі виробництва, які оцінюються у порядку, визначеному в положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку.

Разом з тим, відповідно до ст. 134 ПК України об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу; дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України.

Згідно з пп.14.1.138 п.14.1 ст.14 ПК України основні засоби матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у звязку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Відповідно до п.135.1, пп.135.5.4 п.135.5 ст.135 ПК України доходи, що враховуються при обчисленні обєкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з: доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті; інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу. Інші доходи включають вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.

Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» на даних бухгалтерського обліку ґрунтується фінансова, податкова, статистична та інші види звітності. Первинні документи по відображенню господарських операцій являються основою і для податкового обліку.

Відповідно до пп.138.8.1 п.138.1, п. 138.2, п. 138.4 ст.138 ПК України до складу прямих матеріальних витрат включається вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу виготовленого товару, виконаної роботи, наданої послуги, придбаних напівфабрикатів та комплектувальних виробів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного обєкта витрат. Витрати, які враховуються для визначення обєкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обовязковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу. Витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

Відповідно до п. 139.1 ст. 139 ПК України не включаються до складу витрат, витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Згідно з п. 153.8, п. 153.4, 153.9 ст. 153 ПК України облік загального фінансового результату (прибутку/збитку) за операціями з торгівлі цінними паперами ведеться платником податку окремо від інших доходів і витрат. Платник податку визначає фінансовий результат за операціями з цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, окремо від фінансового результату за операціями с цінними паперами, що не перебувають в обігу на фондовій біржі. Платники податку визначають фінансовий результат за операціями з цінними паперами відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку шляхом зменшення прибутків за операціями з цінними паперами на суму збитків від операцій з іншими цінними паперами протягом такого звітного періоду. Прибуток за кожною окремою операцією з цінними паперами розраховується як позитивна різниця між доходом від такого відчуження та сумою витрат у зв'язку з придбанням таких цінних паперів за винятком операцій з торгівлі борговими цінними паперами, в яких сума доходу від відчуження зменшується на суму нарахованих, але не отриманих процентів і оподаткування яких здійснюється відповідно до пункту 137.18 цього Кодексу та сума витрат з придбання таких цінних паперів зменшується на суму сплачених процентів продавцю нарахованих згідно з умовами випуску таких цінних паперів. Збиток за кожною окремою операцією з цінними паперами розраховується як від'ємна різниця між доходом від такого відчуження та сумою витрат у зв'язку з придбанням таких цінних паперів за винятком операцій з торгівлі борговими цінними паперами, в яких сума доходу від відчуження зменшується на суму нарахованих, але не отриманих процентів і оподаткування яких здійснюється відповідно до пункту 137.18 цього Кодексу та сума витрат з придбання таких цінних паперів зменшується на суму сплачених процентів продавцю. Для цілей цього пункту дохід платника податку від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів визнається на дату переходу покупцеві права власності на такі цінні папери. Витрати платника податку на користь продавця або емітента цінних паперів визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від відчуження таких цінних паперів. Якщо платником податку здійснені витрати, пов'язані з придбанням цінних паперів або деривативів емітента, інформація щодо якого містилася на дату вчинення правочину в переліку емітентів, що мають ознаки фіктивності, такі витрати не враховуються при визначенні фінансового результату за операціями з цінними паперами або деривативами. Ознаки фіктивності емітента встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Внесення та виключення емітента з переліку емітентів, що мають ознаки фіктивності, здійснюються на підставі спільного рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Порядок визначення емітентів, що мають ознаки фіктивності, та оприлюднення такої інформації визначаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Прибуток, отриманий від таких операцій, включається до складу доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, а збиток - доскладу витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування.

Такі ж вимоги встановлено законодавством, що діяло до набрання законної сили Податковим кодексом України. Зокрема, відповідно до пп. 7.6.1 п. 7.6 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платник податку веде окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами. Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному статтею 6 цього Закону. Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами чи деривативами такого ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу валових доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду. Усі інші витрати та доходи такого платника податку, крім витрат та доходів за операціями з цінними паперами (корпоративними правами) та деривативами, визначеними цим підпунктом, беруть участь у визначенні об'єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах, встановлених цим Законом.

Фіктивність емітента не встановлена.

Колегія суддів бере до уваги, що податковою інспекцією не ставиться питання про визнання взаємовідносин ПАТ «ВЕСТА-ДНІПРО» з ПАТ «МНПК «Веста» та з субєктами, яким було продано акції, нікчемними. Свої висновки щодо відсутності обєкта оподаткування податковий орган робить виходячи з того, що позивачем було придбано у ПАТ «МНПК «Веста» не цінні папери, зрештою, як і продано не цінні папери.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій з купівлі продажу цінних паперів, у звязку з фактичними підтвердженнями дійсності угод. Колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що угоди по придбанню та продажу, які були укладені та діяли між позивачем з іншими субєктами господарювання на предмет купівлі продажу акцій - визнані судом недійсними або є розірваними за ініціативи сторін. Податкова інспекція не наділена правом визначати які договори є нікчемними, і відповідно до цього не має права створювати певні наслідки з своїх припущень.

Ознакою дійсності господарських операцій є зміна майнового стану платника податків, у процесі отримання а потім використання послуг, отримання їх для певної вигоди або набуття певного стану, майновий стан та наявність активів у позивача змінювалась.

Колегія суддів зауважує, що судові рішення не можуть базуватись на припущеннях.

Вирішуючи спір по суті, колегія суддів виходить з вимог ч. 2 ст. 71 КАС України та вважає, що податковим органом не доведено правомірність винесених ним податкових повідомлень-рішень.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року у справі № 804/10531/14 залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий:О.М. Лукманова

Суддя:Л.А. Божко

Суддя:Т.С. Прокопчук