Ухвала суду № 45907417, 24.06.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
569/16739/14-а
Номер документу
45907417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Наумов С.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" червня 2015 р. Справа № 569/16739/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Зарудяної Л.О.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "19" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 19.11.2014 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_4, починаючи із 03.10.2014р. з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області від 20.12.2013 року №11594/10/1716-05-29.

Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_4, починаючи із 03.10.2014р. з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області від 20.12.2013 року №11594/10/1716-05-29.

В задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії з включенням таких складових заробітної плати, як посадовий оклад, надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії відмовлено за їх безпідставністю та недоведеністю.

Не погоджуючись з вказаною постановою в частині задоволення позову, відповідач у справі подав апеляційну скаргу, в якій , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального й процесуального права, просить оскаржену постанову скасувати та прийняти нову про відмову в позовних вимогах в повному обсязі.

Відповідно до приписів ст. ст.195, 197 КАСУ справа розглядається в межах доводів скарги, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скаргу належить задовольнити, враховуючи таке.

Гр. ОСОБА_4 перебуває на обліку в УПФУ в м. Рівне, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

03.10.2014 позивач звернувся до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України із заявою (до якої додано довідку про складові заробітної плати від 20.12.2013) про включення в розрахунок пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, у відповідь на яку листом за вих. №407/10 від 09.10.2014 відповідачем повідомлено, що відсутні підстави для перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Із заперечень на адміністративний позов вбачається, що з 01.02.2008 р. відповідно до постанови КМУ № 34 від 06.02.2008 р. ОСОБА_4 було проведено перерахунок пенсії в зв"язку із внесенням зміни щодо підвищення на 45 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Відповідно до п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи (пункт 5 Постанови).

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається із суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що, зокрема до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Позивачем для перерахунку пенсії надана довідка Державної податкової інспекції у м. Рівному № 11594/10/1716-05-29 від 20.12.2013 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям (а. с. 9).

У вказаній довідці зазначено, що заробітна плата за посадою начальника відділу, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 лютого 2008 р. становить: 6227, 96 грн. Інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) становить 2680,00 грн.

Проте, з наданих на вимогу апеляційного адміністративного суду копій особових рахунків осіб, які в 2008 році працювали начальниками відділу в Державній податковій інспекції у м. Рівному, суд вбачає, що ці особи в лютому 2008 року не отримували матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Таким чином, довідка Державної податкової інспекції у м. Рівному № 11594/10/1716-05-29 від 20.12.2013 року не відповідає дійсності, а тому не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про часткове задоволення позовних вимог, визнавши дії відповідача протиправними та зобов"язавши його здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_4, починаючи із 03.10.2014р. з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області від 20.12.2013 року №11594/10/1716-05-29.

З огляду на викладене, постанову суду першої інстанції слід скасувати в частині задоволених позовних вимог в зв"язку з невідповідністю висновків суду обставинам справи, прийнявши в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позову.

В іншій частині постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області задовольнити.

Постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "19" листопада 2014 р. скасувати в частині задоволених позовних вимог.

Прийняти в цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позову.

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.О. Зарудяна

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,33000

3- відповідачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018

- ,