Ухвала суду № 45906776, 23.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
810/6650/14
Номер документу
45906776
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/6650/14 Головуючий у 1-й інстанції: Балаклицький А.І. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

Іменем України

23 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Державної фіскальної служби України до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про стягнення фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В :

Державна фіскальна служба України звернулася до суду з позовом до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 9117565,83 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для зміни судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Пунктом 1.1. статті 1 ПК України передбачено, що ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - спеціально обладнані приміщення на обмеженій території, розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.

Частиною п'ятою статті 2 Закону України від 19.12.1995 № 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон № 481) передбачено, що приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання, де суб'єктом господарювання виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби.

Згідно з пунктами 230.1, 230.2, 230.11 ст. 230 ПК України акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку. На акцизних складах постійно діють представники органу державної податкової служби за місцем розташування акцизного складу. Основним завданням представника органу державної податкової служби на акцизних складах є здійснення постійного безпосереднього контролю за дотриманням установленого порядку виробництва, зберігання, відпуску спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів і сплати податку, вжиття заходів для недопущення порушення законодавства України.

Згідно з підпунктом 1.1. пункту 11 наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 "Про затвердження правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні" товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля є основними документами на перевезення вантажів.

Разом з цим, пунктом 230.18 статті 230 ПК України встановлена пряма заборона на транспортування, спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства без товарно-транспортних накладних з відміткою представника органу державної податкової служби на акцизному складі.

Згідно з абзацом другим розділу 1 ДСТУ 7402:2013 Національний стандарт України "Фракція головна етилового спирту" (далі - ДСТУ 7402:2013 "Фракція головна етилового спирту") (копія додається) фракція головна - спирт етиловий, збагачений супутніми домішками у процесі епюрації бражного дистилянту або спирту етилового - сирцю і є сумішшю спирту етилового, води та супутніх домішок, які сконцентровані у цьому технологічному процесі (альдегіди, естери, спирт метиловий, вищі спирти (сивушне масло) кислоти та інші органічні сполуки).

Відповідно до частини шостої статті 14 Закону №481 відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу доходів і зборів на такому акцизному складі. Форма та порядок видачі дозволу на відвантаження спирту етилового встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Крім того, згідно з пунктом 2 Порядку визначення виробників і покупців спирту та здійснення контролю за його обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 №1266 (далі - Порядок №1266), відвантаження спирту етилового з акцизного складу здійснюється на підставі дозволу, виданого уповноваженим представником органу державної податкової служби на цьому складі, та документів, зазначених у пункті 3 Порядку.

Відповідно до статей 229 та 230 ПК України наказом Державної податкової адміністрації України від 11.01.2011 № 14 затверджено Порядок роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах (далі - Наказ № 14).

Згідно з підпунктом 2.4 Наказу № 14 при відвантаженні спирту представник органу державної податкової служби робить відмітку на товарно-транспортній накладній про погодження його відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису.

Пунктом 2.11 Наказу № 14 передбачено, що транспортування спирту, горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються спирт, горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних з відміткою представника органу державної податкової служби на акцизному складі забороняється.

Отже, законодавством передбачено зобов'язання суб'єкта господарювання, який, здійснює виробництво та відвантаження лікеро-горілчаних виробів, дотримуватися порядку заповнення товарно-транспортної накладної, в якій повинно бути здійснена відмітка представника органу державної податкової служби на акцизному складі про погодження відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису, що є умовою подальшого транспортування підакцизних товарів.

Так, в липні 2014 року Головним управлінням Міндоходів у Львівській області на підставі наказу від 15.07.2014 №527 та направлень від 15.07.2014 №193 та від 15.07.2014 №194 було проведено фактичну перевірку ДП "Укрспирт" (за адресою місця провадження діяльності: Львівська обл., Радехівський р-н, с.м.т. Лопатин, вул. Заводська, 11) з питань дотримання вимог законодавства у сфері обігу алкогольних напоїв, за результатами якої складено Акт від 23.07.2014 №13/96/2100/37199618.

В ході проведення перевірки було встановлено, що у відповідності до товарно-транспортних накладних від 08.07.2014 №283999, від 12.07.2014 №285752 та від 13.07.2014 №285754 ДП "Укрспирт" здійснило відвантаження спирту (фракції головної етилового спирту) в порушення вимог пункту 230.15 статті 230 Податкового кодексу України та частини шостої статті 14 Закону № 481, тобто без погодження відпуску алкогольної продукції з представником органу державної податкової служби, який на акцизному складі ДП "Укрспирт" робить відмітку про погодження відпуску шляхом проставляння штампа "Виїзд дозволено" та особистого підпису, а також запис у журналі реєстрації відвантаження горілки та лікеро-горілчаних виробів.

На підставі висновків Акту перевірки від 23.07.2014 №13/96/2100/37199618 Державною фіскальною службою України прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 02.09.2014 №000283, згідно з яким до ДП "Укрспирт" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 9117565,83 грн.

Не погоджуючись із вказаним рішенням ДП «Укрспирт» оскаржило його до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2014 у справі №826/14857/14 за позовом Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 02.09.2014 №000283 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В ході розгляду даної справи судом першої інстанції було встановлено, що до ДП "Укрспирт" правомірно застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 9117565,83 грн. на підставі рішення про застосування фінансових санкцій від 02.09.2014 №000283.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2015 апеляційну скаргу Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2014 - залишено без змін.

Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Крім того, згідно з вимогами ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

При цьому, частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як вбачається з постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2014 у справі №826/14857/14, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого Державною фіскальною службою України рішення про застосування фінансових санкцій від 02.09.2014 №000283.

Отже, звернення ДФС України до суду про стягнення з Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" грошових сум у розмірі 9 117 565, 83 грн. ґрунтуються на рішенні суб'єкта владних повноважень, яке визнано у судовому порядку правомірним.

Крім того, щодо застосування розміру штрафних санкцій, слід зазначити наступне.

Судом апеляційної інстанції було відкладено розгляд справи у зв'язку з наданням розрахунків.

На виконання вимог протокольної ухвали сторонами було надано докази.

Так, Державним підприємством спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" було надано довідку, з інформацією щодо облікової вартості фракції головної етилового спирту (ФГЕС), переміщеного з Лопатинського МПД на Лужанське МПД в липні 2014 року.

Разом з тим, Державною фіскальною службою України було надано розрахунок фінансових санкцій за рішенням ДФС України від 02.09.2014 № 000283, а саме 7 660,79 дал. (об'єм підакцизної продукції) х 1,0 грн. = 7 660,79 грн., 7 660,79 дал. х 494,9 грн. (ставка акцизного податку за 1 дал. 100 % спирту) = 3 791 324,97 грн., 3 791 324,97 грн. + 7 660,79 грн. = 3 798 985,76 грн.

Абзацом 16 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі -Закон № 481) передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів з території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу доходів і зборів на товарно-транспортній накладній про погодження відпуску - 200 відсотків вартості вивезеної або транспортованої продукції, але не менше 15000 гривень.

Відповідно до пункту 9.1. статті 9 ПК України податок на додану вартість є загальнодержавним податком, справляння якого в Україні здійснюється за нормами, встановленими Кодексом.

Згідно з підпунктом 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України податок на додану вартість - це непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V Кодексу. При цьому податок на додану вартість - це непрямий податок, який включений у ціну товару, що представляє собою частину вартості, яка створюється на всіх стадіях виробництва і надання послуг або після митного оформлення.

Тобто, абзац шістнадцятий частини другої статті 17 Закону №481 передбачає нарахування фінансових санкцій саме з урахуванням вартості вивезеної або транспортованої продукції, до розміру якої в обов'язковому порядку, згідно з приписами ПК України, повинен включатися податок на додану вартість.

Таким чином, з ПДВ та урахуванням 200 % вартості товару сума фінансових санкцій становить: 9 117 565,83 грн.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, зважаючи те, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 02.09.2014 №000283 було визнано у судовому порядку правомірним, скасоване не було, а отже сума зобов'язань вважається узгодженою.

Таким чином, відповідачем доведено обґрунтованість застосованих до позивача штрафних санкцій.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, у зв'язку з чим постанова суду підлягає залишенню без змін.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2015 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Повний текст рішення виготовлено 30.06.2015р.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.