Ухвала суду № 45906492, 04.06.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2015
Номер справи
804/3786/14
Номер документу
45906492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2015 р. справа 804/3786/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддяСуховаров А.В. (доповідач)

судді Головко О.В. Ясенова Т.І.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариство «Страхова компанія «Дніпроінмед» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2014 у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариство «Страхова компанія «Дніпроінмед» до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови про накладення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Дніпроінмед» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просило скасувати постанову №18/17-4/20ФМ від 23.02.2014 про застосування штрафу за невиконання вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2014 в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить постанову суду скасувати та задовольнити позовні вимоги. Зазначає, що жодним нормативно-правовим актом не встановлено вимоги щодо проходження курсу навчання для осіб, які тимчасово виконують обовязки відповідального працівника за проведення фінансового моніторингу.

Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, заслухавши представника позивача, котрий зявився в судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Згідно акту №6/13-8ФМ від 23.01.2014 планової виїзної перевірки СК «Дніпроінмед», проведеної Нацкомісією встановлено порушення пункту 6 Положення про порядок навчання працівників і керівників підрозділів фінансових установ, відповідальних за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг №55 від 16.09.2003 в частині незабезпечення підвищення кваліфікації працівника, тимчасово відповідального за проведення фінансового моніторингу, шляхом проходження навчання та складання екзамену не рідше одного разу на три роки.

Постановою Нацкомісії №18/17-4/20ФМ від 23.02.2014 до позивача застосовано штраф в розмірі 1700гр.

Згідно наказів по представництву Страхової компанії «Дніпроінмед» в м.Дніпропетровську, тимчасового призначались відповідальними за проведення фінансового моніторингу ОСОБА_1 з 10.04.2009, ОСОБА_2 з 01.07.2011, ОСОБА_3 з 12.08.2011, ОСОБА_4 з 19.07.2013.

Пунктом 1 частини 2 статті 5 Закону України «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» визначено, що суб'єктами первинного фінансового моніторингу є банки, страховики (перестраховики), кредитні спілки, ломбарди та інші фінансові установи.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму», суб'єктами державного фінансового моніторингу є Національний банк України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції, України, Міністерство транспорту та зв'язку України, Міністерство економіки України, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України. Суб'єктами первинного фінансового моніторингу банки, страховики (перестраховики), кредитні спілки, ломбарди та інші фінансові установи.

Статтею 17 Закону передбачено, що в разі невиконання (неналежного виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на нього в установленому законом порядку може бути накладено штраф.

Вимоги Положення про порядок навчання працівників і керівників підрозділів фінансових установ, відповідальних за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг №55 від 16.09.2003, поширюються на всі фінансові установи, за діяльністю яких здійснює нагляд Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг, до яких належать: кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а також юридичні особи, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але надають окремі види фінансових послуг.

Пунктом 6 Положення передбачений обов'язок працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, підвищувати свою кваліфікацію шляхом проходження навчання та складання екзамену не рідше одного разу на три роки.

Відповідно до пункту 2.12 Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України №102 від 24.02.2011 про внесення змін до Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, на час відсутності (відпустки, відрядження, хвороби) відповідального працівника або неможливості виконання покладених на нього обов'язків має бути призначено особу, що тимчасово виконує його обов'язки.

Пунктом 2.8 Положення про здійснення фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Державна служба фінансового моніторингу України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №561 від 28.05.2013 передбачено, що на час відсутності (відпустки, відрядження, хвороби) відповідального працівника або неможливості виконання покладених на нього обов'язків призначається особа, яка тимчасово виконує його обов'язки. На вказану особу поширюються права та обов'язки, встановлені для відповідального працівника.

Положенням про здійснення фінансового моніторингу суб'єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Державний комітет фінансового моніторингу України, затвердженим Наказом Державного комітету фінансового моніторингу України №128 від 05.08.2010, передбачено, що керівник суб'єкта сприяє виконанню відповідальним працівником своїх функцій, а також забезпечує підвищення кваліфікації відповідального працівника шляхом проходження ним навчання не рідше одного разу на три роки. Керівник суб'єкта несе відповідальність за організацію дотримання суб'єктом (відокремленим підрозділом) вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

Відповідно до пункту 5 Положення про порядок навчання працівників і керівників підрозділів фінансових установ, відповідальних за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг №55 від 16.09.2003, навчання новопризначених працівників та керівників підрозділів фінансових установ, відповідальних за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, проводиться протягом трьох місяців після призначення на посаду або надання відповідних повноважень.

Твердження позивача про те, що на осіб, які тимчасово виконують обов'язки відповідального працівника, вимоги про проходження курсів підвищення кваліфікації не поширюються, колегія суддів не приймає. Обов'язки, встановлені для відповідального працівника, поширюються й на особу, що виконує його обов'язки. Тим більш, що працівники призначались відповідальними за проведення фінансового моніторингу більш ніж на 3 місяці та станом на 09.12.2013 не пройшли курс підвищення кваліфікації.

Не проходження працівниками позивача навчання з питань фінансового моніторингу у встановлений чинним законодавством термін є порушенням пункту 20 частини 2 статті 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» щодо невиконання обов'язку суб'єктом первинного фінансового моніторингу забезпечити підвищення кваліфікації працівників, відповідальних за проведення фінансового моніторингу, шляхом проходження навчання не рідше одного разу на три роки.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що спірна постанова №18/17-4/20ФМ від 23.02.2014, якою на позивача накладено штраф є правомірною та підлягає виконанню.

Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариство «Страхова компанія «Дніпроінмед» залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2014 без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини ухвали проголошено 04.06.2015.

В повному обсязі ухвала складена 22.06.2015.

Головуючий:А.В. Суховаров

Суддя:О.В. Головко

Суддя:Т.І. Ясенова