Рішення № 45902690, 20.09.2010, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
20.09.2010
Номер справи
6/102-40
Номер документу
45902690
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від "20" вересня 2010 р.по справі № 6/102-40

Суддя господарського суду Волинської області ПахолюкВ.А., розглянувши справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області

до Державного підприємства "Цуманське лісове господарство"

про стягнення 436,01 грн.шкоди.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1-представник , дов. №12 від 13.07.10р.

від відповідача: не прибув.

Суть спору:

Позивач- Державна екологічна інспекція у Волинській області, звертаючись до господарського суду , просить стягнути з відповідача- ДП «Цуманське лісове господарство» заподіяну державі шкоду в сумі 436 грн.01 коп. за порушення природоохоронного законодавства.

Відповідач письмових пояснень по суті та предмету спору на адресу суду не направив, в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений ( судова повістка про порушення провадження у справі була отримана представником відповідача 25.08.2010р.).

Згідно ст..75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши уповноваженого представника позивача, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України „Про відходи" державний контроль за дотриманням вимог екологічної безпеки здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері поводження з відходами та його органів на місцях.

На підставі п.б. ч.І ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ч.З Положення «Про Державну екологічну інспекцію у Волинській» області затвердженного наказом Мінприроди від 19.02.07р. за № 55 до компетенції Інспекції належить здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод...

Згідно ст.16 Конституції України та повноважень, наданих ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", 31.07.08 року державними інспекторами Державної екологічної інспекції у Волинській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами на території нижнього складу ДП «Цуманське лісове господарство».

Перевіркою було встановлено, що Відповідач допустив вилив опрацьованих нафтопродуктів, чим спричинив забруднення земельної ділянки, що знаходиться в с. Кадище Ківерцівського району.

Виходячи з вимог чинного законодавства, відповідачем було порушено п.п. з, и ст. 17 Закону України "Про відходи", що призвело до забруднення земельної ділянки в с. Кадище Ківерцівського району.

В результаті забруднення земельної ділянки Відповідачем було порушено суспільні відносини у сфері раціонального землекористування та охорони земель. Мета охорони земель - запобігти екологічно шкідливому впливу господарської діяльності на навколишнє природне середовище, захистити її від забруднення, псування, виснаження або руйнації. Псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обгрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Поняття «нафтопродукти» містить крім нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів, також аналогічні продукти, які містять головним чином змішані насичені вуглеводи, одержані будь-яким способом. До нафти, що забруднює землю, належить і сира нафта, мазут, важке дизельне паливо.

За актом перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, проведеною Державною екологічною інспекцією у Волинській області від 31.07.08, площа забрудненої земельної ділянки становила 300 метрів квадратних, виливом 10 метрів кубічних (землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності та інших антропогенних навантажень. До того ж: зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових речовин,а й збільшенням вмісту речовин, що характерні для складу незабрудненого грунту).

Забрудненням земельної ділянки завдано шкоду навколишньому природному середовищу, розмір якої визначений згідно "ОСОБА_2 визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", яка затверджена наказом Мінприроди України від 04.04.07 за №149 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №422/13689 від 25.04.2007 року, якою встановлюється порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди, через забруднення земель.

Нормативно- грошова оцінка засміченої земельної ділянки проведена відповідно до офіційних даних Управління Держкомзему у Ківерцівському районі Волинської області від 14.08.08р. № 01-4/960.

Розмір відшкодування шкоди внаслідок забруднення земельної ділянки, що знаходяться на території Цуманської сільської ради визначено в сумі

436 ( чотириста тридцять шість ) грн. 01 коп.

Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані :

відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України (ст. 43 Закону України „Про відходи").

Особи, винні у порушенні земельного законодавства та законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність... Згідно вимог ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 42 Закону України "Про відходи".

За результатами перевірки головного механіка ДП «Цуманське лісове господарство» ОСОБА_2, визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

ОСОБА_2 на підставі квитанції від 20.08.08р. було сплачено штраф у розмірі 260 грн., тим самим визнано факт правопорушення природоохоронного законодавства.

У відповідності до п.з ч.І ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та п.9 ч.5 Положення Про Державну екологічну інспекцію у Волинській області, затвердженого наказом Мінприроди від 19.02.07р. за № 55 Інспекція має право уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування витрат і збитків, завданих в наслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Позивачем з метою безпосереднього, досудового врегулювання спору було направлено претензію Відповідачу, (вих. № 423/4 від 27.08.08р.) з пропозицією добровільно відшкодувати державі спричинені порушенням природоохоронного законодавства шкоди в розмірі 436,01 грн. , яка залишена без відповіді та задоволення.

Згідно п. 7 ст. 47 Закону України "Про державний бюджет України на 2010рік", передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2010 році є: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до місцевих бюджетів.

Відповідно до п. 1.6. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001р. №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища», вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (ст.ст. 440 та 442 Цивільного кодексу України).

Враховуючи те, що наявність правопорушення, факт завданої шкоди навколишньому природному середовищу та причинно-наслідкового звязку у завданій шкоді, вини відповідача у забрудненні земельної ділянки, що знаходиться в с. Кадище Ківерцівського району доведено матеріалами справи, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

У відповідності з п. 27 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито" від 21.01.93р. №7-93, Мінекоресурсів України та його органи на місцях звільняються від сплати державного мита по справах про стягнення заподіяної навколишньому природному середовищу шкоди порушеннями природоохоронного законодавства. Постановою Кабінету Міністрів від 29.03.2002р. №411 "Про визначення розміру витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу" для позивачів, у встановленому порядку звільнених від сплати державного мита, розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу визначається за нульовою ставкою.

Оскільки, спір до розгляду суду доведено з вини відповідача. то судові витрати слід покласти на нього.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 16 Конституції України, ст.ст. 20, 40, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 17, 37, 42, 43 Закону України „Про відходи", ст. 211 Земельного кодексу України, ст.ст. 44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Державного підприємства «Цуманське лісове господарство», ( смт.Цумань, вул. Жовтнева,124) шкоду в сумі 436, 01 грн. за порушення природоохоронного законодавства, зарахувавши ці кошти до спеціального фонду Цуманської сільської ради на розрахунковий рахунок №33111331700131, МФО 803014, код отримувача 21740362, код платежу 24062100.

3. Стягнути з Державного підприємства «Цуманське лісове

господарство», ( смт.Цумань, вул. Жовтнева,124) в доход

державного бюджету державне мито в розмірі 102 грн. УДК у м.

Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код

одержувача: 21741605, МФО 803014, КБК 22090200.

4.Стягнути з Державного підприємства «Цуманське лісове

господарство», ( смт.Цумань, вул. Жовтнева,124) 236 грн.

витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на

р/р 31212264700002, одержувач коштів: УДК у м. Луцьку, банк

одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код одержувача: 21741605,

МФО 803014, КЕКД 22050003.

Дата виготовлення

повного тексту рішення

22.09.10р.

Суддя Пахолюк В. А.