Рішення № 45902567, 30.06.2015, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
903/414/15
Номер документу
45902567
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24 червня 2015 р. Справа № 903/414/15

зза позовом в.о. прокурора Горохівського району в інтересах держави в особі Горохівської райдержадміністрації, м. Горохів, Волинської області

до відповідача приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Івана Франка, с. Губин Перший, Горохівського району, Волинської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділ Держземагенства у Горохівському районі Волинської області, м. Горохів, Волинської області

про внесення змін до договору оренди

Суддя: Вороняк А. С.

при секретарі судового засідання Місюку Р.П.

за участю представників сторін:

від позивача: н/з

від відповідача: н/з

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: н/з

В судовому засіданні взяла участь прокурор Лебедюк-Гудкова Т.В., службове посвідчення №031572 від 26.01.2015р.

Відповідно до ст.20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розяснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.22, 29 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки сторін.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не поступало.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суть спору: в.о. прокурора Горохівського району в інтересах держави в особі Горохівської райдержадміністрації звернувся з позовом до приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Івана Франка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділ Держземагенства у Горохівському районі Волинської області про внесення змін до договору оренди землі від 25.03.2010р. укладеного між Горохівською райдержадміністрацією в особі голови ОСОБА_1 та ПОСП ім. Івана Франка, а саме просить внести зміни до п.5 та п.9 даного договору, шляхом їх затвердження в наступній редакції:

п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2050525,44 грн.;

п.9 Орендна плата вноситься у формі та розмірі: 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок та становить 61515,76 гривень в рік.

Судові витрати просить покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог посилається на договір оренди землі від 25.03.2010р. з додатками за №1, 2, розпорядження Горохівської районної державної адміністрації Волинської області №107 від 25.03.2010р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки», довідку №10-305-0.11-1845/2-15 від 31.03.2015р. та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що надані відділом Держземагенства у Горохівському районі Волинської області, ст.ст.288.5.1, 289 Податкового кодексу України(далі ПК України), норми Земельного кодексу України(далі ЗК України), Законів України «Про оцінку земель», «Про оренду землі».

Ухвалою господарського суду Волинської області від 16.04.2015р. за вказаним позовом було порушено провадження, а справу призначено до розгляду на 13.05.2015р. та зобов'язано сторони та прокурора надати суду ряд документів, необхідних для об'єктивного розгляду справи по суті.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 13.05.2015р. розгляд справи відкладено на 27.05.2015р. через залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділ Держземагенства у Горохівському районі Волинської області, незявлення представників сторін в судове засідання, необхідність зясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 27.05.2015р. розгляд справи відкладено на 10.06.2015р. через незявлення представників сторін в судове засідання, необхідність зясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 10.06.2015р. строк вирішення спору продовжено до 30.06.2015р., розгляд справи відкладено на 24.06.2015р. через незявлення представників сторін в судове засідання, необхідність зясування всіх істотних обставин справи, повторного витребування доказів.

У судовому засіданні 24.06.2015р. прокурор подала із супровідним листом додаткові документи серед яких уточнення до позовної заяви, в якій зазначено, що в прохальній частині позовної заяви було допущено технічні помилки при зазначені розміру земельної ділянки(просять вважати 41,20 га), а також при зазначені розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що вказаний прописом у дужках (просять вважати - два мільйони пятдесят тисяч пятсот двадцять пять гривень сорок чотири копійки).

Позивач компетентного представника в судове засідання 24.06.2015р. не направив, проте був належним чином повідомлений про місце і час розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4570101031247 від 22.06.2015р..

Відповідач вимог ухвали суду від 16.04.2015р., від 13.05.2015р., від 27.05.2015р. та від 10.06.2015р. не виконав, компетентного представника в судове засідання 24.06.2015р. не направив, витребуваних ухвалами суду документів не надав, проте був належним чином повідомлений про місце і час розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4572600005683 від 22.06.2015р..

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача (відділ Держземагенства у Горохівському районі Волинської області) компетентного представника в судове засідання 24.06.2015р. не направила, проте була належним чином повідомлена про місце і час розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4570101031212 від 22.06.2015р..

Суд розглянувши поданні прокурором уточнення до позовних вимог зазначає, що згідно п.3.11 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р., ГПК України, зокрема статтею 22 цього Кодексу, не передбачено права позивача на подання заяв (клопотань) про "доповнення" або "уточнення" позовних вимог, або заявлення "додаткових" позовних вимог і т.п. Тому в разі надходження до господарського суду однієї із зазначених заяв (клопотань) останній, виходячи з її змісту, а також змісту раніше поданої позовної заяви та конкретних обставин справи, повинен розцінювати її як:

- подання іншого (ще одного) позову, чи

- збільшення або зменшення розміру позовних вимог, чи

- об'єднання позовних вимог, чи

- зміну предмета або підстав позову.

У будь-якому з таких випадків позивачем має бути додержано правил вчинення відповідної процесуальної дії, а недотримання ним таких правил тягне за собою процесуальні наслідки, передбачені ГПК та зазначені в цій постанові..

Суд розцінює дане уточнення, як зміну предмету позову та враховуючи, що вказана заява(уточнення) прокурором подана до початку розгляду справи по суті, в порядку ст.22 ГПК України, приймає її, та з врахуванням якої вирішується спір.

У судовому засіданні 24.06.2015р. прокурор позовні вимоги із врахуванням поданої заяви про зміну предмету позову підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.

З урахуванням вимог ст.69 ГПК України справу розглянуто за наявними матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, господарський суд, -

встановив:

Розпорядженням Горохівської районної державної адміністрації Волинської області №107 від 25.03.2010р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки»(а.с.49), ПОСП ім. Івана Франка, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо надання земельної ділянки в тимчасове користування на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель не витребуваних земельних часток(паїв) площею 64,56 га на території Жабченської сільської ради, площею 24,42 га з орендною платою 100 грн. за 1га в рік, на території Губенської сільської ради з орендною платою 200 грн. за 1 га в рік та надано земельні ділянки в оренду до 31.12.2019р..

На основі вказаного вище розпорядження 25.03.2010р. між Горохівською райдержадміністрацією в особі голови ОСОБА_1 (далі - Орендодавець) та ПОСП ім. Івана Франка (далі - Орендар) укладено договір оренди землі(далі Договір)(а.с.10-11) з додатками №1(акт прийому-передачі земельної ділянки(а.с.12) та №2(акт визначення меж земельної ділянки в натурі (а.с.13). Договір зареєстрований у Горохівському реєстраційному відділі Волинської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за №041008300005 від 30.03.2010р..

Згідно п.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Жабченської сільської ради.

Згідно п.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 41,20 га у тому числі рілля 41,20 га.

Згідно п.5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 292150,40 грн..

Згідно п.8 Договору, останній укладений на 10 років до 30.12.2019р..

Згідно п.9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі 4120 грн.(100 грн. за 1 га).

Згідно п.10 Договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.

Згідно п.13 Договору, розмір орендної плати переглядається щороку у разі зміни умов господарювання, передбачених Договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.

Згідно п.36 Договору зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов Договору спір розвязується у судовому порядку.

Згідно акту прийому-передачі земельної ділянки від 25.03.2010р. та акту визначення меж земельної ділянки в натурі(на місцевості) від 25.03.2010р., земельна ділянка площею 41,20 га була передана ПОСП ім. Івана Франка.

Згідно ст.271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно ч.5 ст.5, ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5 7 років передбачений ст. 18 Закону України "Про оцінку земель".

Згідно п.14.1.136 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п.14.1.147 ст.14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно п.288.5.1 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з п.14.1.125 ст.14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно п.1 положення про Державне агентство земельних ресурсів України(затверджено указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445)(далі - Положення), Державне агентство земельних ресурсів України (далі - Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Згідно підпунктів 4, 6 п.4 Положення, Держземагентство України бере участь у розробленні та виконанні державних, галузевих, регіональних та місцевих програм з питань регулювання земельних відносин, раціонального використання земель, їх відтворення та охорони, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, у проведенні моніторингу земель, територіальному плануванні, впровадженні географічних інформаційних систем, здійсненні топографо-геодезичної і картографічної діяльності; видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Згідно п.1, 3 Положення про Управління (Відділ) Держземагентства у районі(затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012р. № 258), управління (Відділ) Держземагентства у районі (далі - Управління (Відділ)) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України. Управління (Відділ) підпорядковане Держземагентству України та відповідно Республіканському комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, Головному управлінню Держземагентства в області. Голова відповідної місцевої державної адміністрації координує діяльність Управління (Відділу) і сприяє йому у виконанні покладених на нього завдань. Завданням Управління (Відділу) є реалізація повноважень Держземагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно витягу №14-305-0.11-2207/2-15 від 29.04.2015р.(а.с.35) з технічної документації про нормативну грошову оцінку, який наданий відділом Держземагенства у Горохівському районі Волинської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 412000 кв.м, яку орендує ПОСП ім. Івана Франка становить 2050525,44 грн..

Згідно розрахунку розміру орендної плати(а.с.58-59) та розрахунку наведеного у листі №12/04/25/2-15 від 12.05.2015р. Горохівської районної державної адміністроції(а.с.38), розроблених відповідно до нормативної грошової оцінки, які були надані прокурором та позивачем під час розгляду справи:

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 41,20 га, яку орендує ПОСП ім. Івана Франка становить 2050525,44 грн., а розмір річної орендної плати за земельну ділянку становить 61515,76 грн..

Згідно ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст.15 Закону України Про оренду землі однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст.30 Закону України Про оренду землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.

Листами №1469/35/215 від 11.06.2015р.(з примірником до додаткової угоди про внесення змін до Договору) та №180/35/2-15 від 22.01.2015р. позивач звертався до відповідача з пропозицію про перегляд Договору оренди землі в частині орендної плати.

Дані листи залишені відповідачем без відповіді.

У звязку з тим, що сторони не досягнули домовленості про добровільне внесення змін до договору оренди землі від 25.03.2010р., позивач звернувся до суду з вимогою внести такі зміни до договору за рішенням суду.

Згідно ст.188 Господарського кодексу України(далі ГК України), зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Додатково суд зазначає, що згідно абзацу 4 п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Сторонами в договорі оренди передбачено можливість збільшення розміру орендної плати(п.13 Договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору(правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 04.07.2011р. у справі №3-66гс11).

Згідно ст.632 Цивільного кодексу України(далі ЦК України) ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадку, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ч.3 ст.653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

В силу ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. При цьому вимоги, що предявляються до доказів, визначені ст.34 ГПК України, відповідно до якої, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладені обставини, беручи до уваги наявні в матеріалах справи документи, докази та письмові пояснення сторін, господарський суд, оцінюючи подані сторонами докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному й обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість предявленого позивачем до відповідача позову, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити.

У звязку з тим, що спір до розгляду судом доведено з вини відповідача, відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України на нього слід покласти судові витрати по справі в розмірі 1218 грн..

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до п.5 та п.9 договору оренди землі від 25.03.2010р. укладеного між Горохівською райдержадміністрацією в особі голови ОСОБА_1 та ПОСП ім. Івана Франка, шляхом їх затвердження в наступній редакції:

п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2050525,44 грн.(два мільйони пятдесят тисяч пятсот двадцять пять гривень сорок чотири копійки);

п.9 Орендна плата вноситься у формі та розмірі: 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок та становить 61515,76 грн. (шістдесят одна тисяча пятсот п'ятнадцять гривень сімдесят шість копійок) в рік.

3. Стягнути з приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Івана Франка (45726, Волинська область, Горохівський район, с. Губин Перший, код ЄДРПОУ 03373842) 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять гривень) грн. судового збору в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код за ЄДРПОУ 38009628, банк отримувача - ГУДКСУ у м. Луцьку Волинської області, код банку отримувача (МФО) 803014, рахунок отримувача 31219206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)», призначення платежу "Судовий збір, за розгляд справи в господарському суді Волинської області, код ЄДРПОУ 03499885").

Повний текст рішення складено

30.06.2015

СуддяА. С. Вороняк