Постанова № 45900742, 17.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.06.2015
Номер справи
826/17473/14
Номер документу
45900742
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 червня 2015 року № 826/17473/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І., суддів Данилишин В.М. Качура І.А. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України Міністра юстиції України Петренко Павла Дмитровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4 провизнання протиправними дій, зобо'язати вчинити дії О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України, Міністра юстиції України Петренка Павла Дмитровича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання такими що проведені з порушенням діючого законодавства дій щодо утворення Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, анулювання дій щодо утворення Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України; зобов'язання оприлюднити склад конкурсної комісії, наказ, яким він затверджений, протоколи з розгляду кандидатур бажаючих вступити до Громадської ради; зобов'язання надати відповідь на запит на отримання публічної інформації від 20.10.2014; визнання протиправними дій щодо вирішення заяви позивача без участі позивача; зобов'язання провести дії (конкурс) по утворенню Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України у відповідності до наказу Міністра юстиції України від 04.11.2014 №1844/5; визнання незаконними та скасування наказів від 11.11.2014 №1742/6, від 11.11.2014 №1743/6.

Позов обґрунтовано тим, що у відповідності до оприлюдненого на сайті Міністерства юстиції України оголошення про формування громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, позивачем було направлено заяву про розгляд його кандидатури на включення до складу Громадської ради, яка вирішена без участі позивача. В подальшому, на сайті Міністерства юстиції України оприлюднено інформацію про домінантів, які можуть стати членами громадської ради. Позивач вказує, що при відповідача при формуванні Громадської ради порушено принципи визначені ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач - Міністерство юстиції України - заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що при вчиненні оскаржених дій відповідачі діяли відповідно до Закону України "Про очищення влади" згідно наказу Міністра юстиції України від 04.11.2014 №1844/5.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору письмових пояснень по суті позову не надали, явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча були належним чином повідомлені про час, дату та місце судового вирішення справи.

Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у різі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

В судовому засіданні на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

13.10.2014 на сайті Міністерства юстиції України опублікованого інформацію про початок конкурсного відбору майбутніх членів Громадської ради при Міністерстві юстиції України.

Також, 13.10.2014 позивачем на адресу Міністерства юстиції України направлено заяву з доданими документами на включення його до складу Громадської ради з проведення люстрації при Міністерстві юстиції України.

В подальшому, 20.10.2014 позивачем до Міністерства юстиції України подано запит на отримання публічної інформації

Листом від 19.11.2014 Міністерство юстиції України на запит від 20.10.2014 повідомило позивача, що Положення про Громадську раду з питань люстрації при Міністерстві юстиції України затверджено наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2014 №1844/5, опублікованому в Офіційному віснику України 07.11.2014 №87 та на офіційному сайті Міністерства юстиції України в розділі "Очищення влади". Також, повідомлено, що склад Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України затверджено наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2014 №1743/6.

Також, листом від 26.12.2014 позивача повідомлено, що наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2014 №1844/5 утворено Громадську раду з питань люстрації при Міністерстві юстиції України та затверджено Положення щодо неї. Також, повідомлено, що склад Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України затверджено наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2014 №1743/6.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про очищення влади" органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої цим Законом, є Міністерство юстиції України.

Міністерство юстиції України не пізніше ніж протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом утворює дорадчий громадський орган з питань люстрації при Міністерстві юстиції України для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади (люстрації), до складу якого повинні входити представники засобів масової інформації та представники громадськості.

Наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2014 № 1844/5 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.11.2014 за № 1386/26163 утворено Громадську раду з питань люстрації при Міністерстві юстиції України (далі - Рада) та затверджено Положення про Громадську раду з питань люстрації при Міністерстві юстиції України (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення Громадська рада з питань люстрації при Міністерстві юстиції України (далі - Рада) є колегіальним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за процесом очищення влади (люстрації), налагодження ефективної взаємодії Міністерства юстиції України з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.

Розділом ІІІ Положення визначено порядок формування Ради, а саме: до складу Ради можуть бути призначені представники громадських, благодійних організацій, професійних спілок та їх об'єднань, творчих спілок, асоціацій, організацій роботодавців, засобів масової інформації, органів самоорганізації населення та інших непідприємницьких товариств і установ, легалізованих відповідно до законодавства України (далі - інститути громадянського суспільства).

Представництво Ради здійснюється секретарем Ради, який призначається Міністром юстиції з числа представників інститутів громадянського суспільства, які зарекомендували себе активними діями у сфері боротьби з корупцією, очищення влади та користуються довірою у суспільстві. До складу Ради не можуть входити особи, які є посадовими чи службовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, особи, на яких поширюються заборони, передбачені Законом України "Про очищення влади".

Секретар Ради подає на затвердження Міністру юстиції кандидатури інших членів Ради, які відповідають критеріям, зазначеним у цьому розділі.

Рада складається з дванадцяти членів.

У разі необхідності кількісний, персональний склад Ради, у тому числі секретар Ради, може бути змінений (переобраний) за умови прийняття відповідного одноголосного рішення всіма членами Ради та подальшим затвердженням такого рішення Міністром юстиції.

При голосуванні щодо припинення повноважень (переобрання) члена Ради, у тому числі секретаря Ради, така особа не бере участі у голосуванні.

Судом встановлено, що Положення набирає чинності з дня опублікування, тобто 07.11.2014 (опубліковано в Офіційному віснику України №87 від 07.11.2014).

Отже, секретар ради призначається Міністром юстиції України з числа представників інститутів громадянського суспільства, інші члени Ради затверджуються Міністром юстиції України за поданням секретаря Ради.

Затвердження подання секретаря Ради про призначення членів Ради є обов'язком Міністра юстиції України.

Згадуваним положенням не передбачено утворення конкурсної комісії та проведення конкурсного відбору з обрання Ради. Члени Ради обираються секретарем Ради на підставі поданих претендентами документів.

Проте, враховуючи, що Положенням не передбачено утворення конкурсної комісії, процедури розгляду кандидатур претендентів до Громадської ради з питань люстрації, отже позовні вимоги в частині зобов'язання оприлюднити склад конкурсної комісії, наказ, яким він затверджений, протоколи з розгляду кандидатур бажаючих вступити до Громадської ради та провести дії (конкурс) по утворенню Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України у відповідності до наказу Міністра юстиції України від 04.11.2014 №1844/5 не підлягають задоволенню.

Громадською рада не є окремою юридичною особою та самостійним суб'єктом публічного права, оскільки передбачено її функціонування при Міністерстві юстиції України на праві органу в системі Міністерства юстиції України.

Відповідно, Громадська рада як і Міністерство юстиції України маючи статус суб'єктів публічного права у своїй діяльності повинні дотримуватись вимог ч. 2 ст.19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно, питання щодо порядку формування Ради та порядок призначення її членів повинно здійснюватись також з урахуванням зазначеної вимоги Конституції України.

Разом із цим, встановлено що Розділом ІІІ Положення, в якості визначення порядку формування Ради, встановлено лише коло осіб що можуть бути призначені до складу Ради за представницьким принципом. Проте, зазначене Положення не містить жодних положень щодо самого порядку призначення та формування Ради. Зазначене питання також не врегульовано й Законом "Про очищення влади".

Під час розгляду справи з пояснень сторін встановлено, що члени Ради призначались у невідомому порядку.

Крім того, згаданим положенням передбачено, що представництво Ради здійснюється секретарем Ради, який призначається Міністром юстиції з числа представників інститутів громадянського суспільства, які зарекомендували себе активними діями у сфері боротьби з корупцією, очищення влади та користуються довірою у суспільстві. До складу Ради не можуть входити особи, які є посадовими чи службовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, особи, на яких поширюються заборони, передбачені Законом України "Про очищення влади".

Тобто, для виконання такого положення в будь-якому разі необхідно здійснити процедуру добору та перевірки кандидатів на зазначену посаду на предмет відповідності зазначеним критеріям.

Встановлено, що порядок добору кандидатів на цю посаду відсутній.

Далі за змістом згаданого Положення - Секретар Ради подає на затвердження Міністру юстиції кандидатури інших членів Ради, які відповідають критеріям, зазначеним у цьому розділі.

Зміст і цієї норми передбачає процедуру добору кандидатур на відповідність згаданим критеріям. Спосіб та порядок добору, як вказано вище теж не врегульовано.

Отже, як зазначено вище, згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про очищення влади" Міністерство юстиції України має утворити Громадську раду з питань люстрації. Проте, законодавчо не визначено способу утворення такої Громадської ради. Але у будь-якому випадку, спосіб утворення зазначеного органу має узгоджуватись з приписами ст. 19 Конституції України.

Під час судового вирішення справи встановлено, що на час формування складу Громадської ради з питань люстрації фактично не існувало жодного порядку утворення такої ради, що підтверджено в судовому засіданні представниками сторін.

З матеріалів справи вбачається, що наказоми Міністерства юстиції України від 11.11.2014 №1742/6 та №1743/6 відповідно, призначено секретаря Громадської ради - ОСОБА_3 й затверджено склад Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України у складі: секретар Ради -Соболєв Є.В., члени Ради: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_4, ОСОБА_14, ОСОБА_15

В подальшому, наказом Міністерства юстиції України від 12.11.2014 №1745/6 до складу Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України внесено зміна, а саме: введено до складу Ради ОСОБА_16

В матеріалах справи відсутні докази проведення перевірки чи поширюється на секретаря та членів Ради заборони, передбачені Законом України "Про очищення влади". Наказ про затвердження складу Ради прийнято на підставі подання секретаря Ради Соболєва Є.В.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача, що при вирішення питання щодо формування складу Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України є сумнівним дотримання принципу неупередженості, рівності, право осіб на участь у процесі прийняття відповідного рішення, оскільки фактично склад Громадської ради визначено одноособово секретарем Ради.

Проте, дії та подання секретаря Ради щодо призначення членів Ради та Положення не є предметом вирішення даної справи.

Судом встановлено, що при прийнятті оскаржених наказів відповідачі діяли відповідно до наявного Положення, отже позовні вимоги в частині визнання протиправними наказів від 11.11.2014 №1742/6, від 11.11.2014 №1743/6 не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо утворення Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, анулювання дій щодо утворення Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України суд зазначає що самі дії по утворенню Громадської ради фактично є технічним оформленням наказів від 11.11.2014 №1742/6, від 11.11.2014 №1743/6, отже позовні вимоги у вказаній частині не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання надати відповідь на запит на отримання публічної інформації від 20.10.2014, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 20.10.2014 позивачем подано до Міністерства юстиції України запит про отримання публічної інформації відповідно до якого позивач просив надати наступну інформацію: Положення (або інший документ), який регламентує порядок формування Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України; ким такий документ було затверджено; хто є представниками громадськості (імена, прізвища, які громадські організації чи органи представляють) спільно з якими Міністерство юстиції розпочато відбір претендентів до Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України; на підставі яких критеріїв та якого рішення такі представники громадськості були залучені Міністерством юстиції України; які критерії відбору до претендентів з числа громадськості до лав Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України; коли заплановано проведення установчого засідання Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України (із зазначенням місця і часу проведення); коли буде завершено формування Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України; чиїм рішенням затверджується склад Громадської ради з питань люстрації при Міністерстві юстиції України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом:1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ч. 1, 4, 5 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

З матеріалів справи вбачається, що запит позивача від 20.10.2014 оформлено відповідно до ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Листом від 19.11.2014 №З-19882/11.0.2 позивачу повідомлено що Положення про Громадську раду з питань люстрації при Міністерстві юстиції України затверджено наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2014 № 1844/5 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.11.2014 за № 1386/26163. Положення опубліковано в Офіційному віснику України №87 від 07.11.2014, з яким можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України в розділі "Очищення влади". Також, повідомлено про процедуру призначення Секретаря Ради та членів Ради. крім того, повідомлено, що склад Ради затверджено наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2014 №1743/6. До листа від 19.11.2014 №З-19882/11.0.2 додано копію наказу Міністерства юстиції України від 04.11.2014 № 1844/5.

З системного аналізу викладеного вбачається, що листом від 19.11.2014 №З-19882/11.0.2 позивачу надано запитувану інформацію, проте відповідь надано з порушенням ст 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Щодо доводів відповідачів, що запит позивача від 20.10.2014 не є запитом на отримання публічної інформації, а має вирішуватись відповідно до Закону України "Про звернення громадян", суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Проте, запитувану інформацію (рішення) створено Міністерством юстиції України на виконання Закону України "Про очищення влади", яким встановлено обов'язок останнього утворити дорадчий громадський орган з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, отже фактично запитом від 20.10.2014 позивачем запитувалась інформація, що була створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, а відтак доводи представника відповідачів, що запит від 20.10.2014 підлягає вирішенню в порядку Закону України "Про звернення громадян" є необґрунтованими.

Щодо посилання представника відповідачів на Примірний перелік видів публічної інформації, розпорядником якої є Міністерство юстиції України затверджений наказом Міністерства юстиції України від 04.10.2011 №3116/5 суд зазначає що вказаний перелік не є вичерпним, отже відсутність запитуваної інформації у вказаному переліку не є безумовною ознакою, що така інформація не є публічною.

Враховуючи, що позивачем, як спосіб захисту порушених прав обрано зобов'язання надати відповідь на запит на отримання публічної інформації від 20.10.2014, оскільки відповідачем надано обґрунтовано та повну відповідь на запит позивача, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог у вказаній частині.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 128, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирання законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.І. Келеберда

Судді В.М. Данилишин

І.А. Качур