Постанова № 45900286, 23.06.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
816/1578/15
Номер документу
45900286
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2015 року м. Полтава Справа № 816/1578/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лайко О.В.,

відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Глобинського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, -

В С Т А Н О В И В:

15 травня 2015 року Глобинський районний центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 5387,36 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за період з 23.05.2014 по 29.03.2015 відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 5387,36 грн. При цьому, у період отримання вказаної допомоги в порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" відповідач отримав доходи від надання транспортних послуг Окружній виборчій комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №151 за договором про надання транспортних послуг з фізичною особою від 10.05.2014, тому отримані ним кошти в загальній сумі 5387,36 грн підлягають поверненню.

Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, направив до суду заяву, у якій просив провести розгляд справи за відсутності представника Глобинського РЦЗ.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши пояснення відповідача, розглянувши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 16.05.2014 ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) звернувся до Глобинського РЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 10). У поданій заяві він зазначив, що в даний час через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно; не отримує пенсію на пільгових умовах та за вислугу років; не є суб'єктом підприємницької діяльності; не отримує відповідно до законодавства: допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку; допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною-інвалідом, інвалідом І групи, особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку; грошове забезпечення як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки; грошову допомогу по догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; не є членом особистого селянського господарства; не є фермером або членом фермерського господарства; не навчається на денній (очній) формі навчання.

Наказами Глобинського РЦЗ від 16.05.2014 №НТ140516 та від 23.05.2014 №НТ140523 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.

Відповідно до витягу з наказів Глобинського РЦЗ, реєстрацію ОСОБА_1 у центрі зайнятості в якості безробітного припинено на підставі наказу від 30.03.2015 №НТ150330, у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до абзацу 19 пп.1 п.37 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності (а.с. 9).

Згідно довідки Глобинського РЦЗ від 30.03.2015 №1603361 за період з 23.05.2014 по 29.03.2015 ОСОБА_1 отримано допомогу по безробіттю у розмірі 5387,36 грн (а.с. 15).

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі- Закон №5067-VI) безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Частиною 1 статті 4 Закону №5067-VI передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Згідно з підпунктом 1 пункту 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", пункту 16 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та частини третьої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за №232/16248 (далі - Порядок №60/62).

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №60/62 розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, зокрема, у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Пунктом 4 Порядку №60/62 встановлено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

У зв'язку з надходженням інформації від органів фіскальної служби про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення ОСОБА_1, позивачем проведено перевірку, за результатами якої складено акт від 30.03.2015 №198 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (а.с. 14). Так, у вказаному акті зафіксовано, що ОСОБА_1 знаходився на обліку в Глобинському РЦЗ (статус безробітного присвоєно 16.05.2014 наказ НТ№140516 від 16.05.2014), при цьому у період з 10.05.2014 по 30.05.2014 останній надавав послуги із транспортного обслуговування дільничної виборчої комісії, про що не повідомив центр зайнятості.

Згідно з висновками акту від 30.03.2015 №198, не подання ОСОБА_1 до центру зайнятості відомостей щодо надання ним у період з 10.05.2014 по 30.05.2014 послуг із транспортного обслуговування дільничної виборчої комісії призвели до порушення останнім вимог пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та незаконного отримання в період з 23.05.2014 по 29.03.2015 допомоги по безробіттю у розмірі 5387,36 грн, які ОСОБА_1 необхідно повернути на користь Глобинського РЦЗ.

Факт надання ОСОБА_1 послуг з транспортного обслуговування дільничної виборчої комісії у період перебування на обліку в Глобинському РЦЗ підтверджується належним чином завіреними копіями: архівної довідки Трудового архіву Глобинського району від 05.01.2015 №01-11/07; договору про надання транспортних послуг фізичною особою від 10.05.2014, укладеного між ОСОБА_1 та Окружною виборчою комісією з виборів Президента України територіального виборчого округу №151; - відомістю "Заробітна плата по окружній виборчій комісії з виборів Президента України територіального виборчого округу №151 за травень 2014 року" (а.с. 16-18, 33).

Пунктом 4 частини 2 статті 44 Закону №5067-VI визначено, що зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Відповідно до пунктів 8, 9 частини 1 статті 45 Закону №5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).

Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Судом встановлено, що відповідачем не було повідомлено Глобинський РЦЗ про факт надання ним у період з 10.05.2014 по 30.05.2014 послуг із транспортного обслуговування дільничної виборчої комісії, що призвело до безпідставного (незаконного) отримання ним в період з 23.05.2014 по 29.03.2015 допомоги по безробіттю у розмірі 5387,36 грн.

В ході судового розгляду справи відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог Глобинського РЦЗ, однак не спростовував факту неповідомлення центру зайнятості про надання ним у період з 10.05.2014 по 30.05.2014 послуг із транспортного обслуговування дільничної виборчої комісії, а також підтвердив отримання ним коштів за надані послуги в травні 2014 року в розмірі 297,42 грн.

Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку №60/62 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

01.04.2015 Глобинським РЦЗ видано наказ №33 про повернення ОСОБА_1 виплаченої йому допомоги по безробіттю в сумі 5387,36 грн (а.с. 13). Копія вказаного наказу направлялася на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та була вручена останньому 04.04.2015, про що свідчить наявне у матеріалах справи зворотнє повідомлення про вручення поштового відправлення.

Судом встановлено, що на момент розгляду справи суму допомоги по безробіттю в розмірі 5387,36 грн відповідачем на розрахунковий рахунок Глобинського РЦЗ не повернуто.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 71 вказаного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази приходить до висновку про те, що позовні вимоги Глобинського РЦЗ є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Глобинського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Глобинського районного центру зайнятості (р/р 37170160303202, банк одержувача ГУДКСУ у Полтавській області, одержувач Глобинський районний центр зайнятості, МФО 831019, ЗКПО 22544083) суму допомоги по безробіттю в розмірі 5387 (п'ять тисяч триста вісімдесят сім) гривень 36 (тридцять шість) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 30 червня 2015 року.

Суддя О.В. Гіглава