ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2015 року Справа № 813/8474/14
17:02 год.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяГрень Н.М.,
секретар судового засіданняКіщак К.В.,
представник позивачаОСОБА_1,
представник відповідачаОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про стягнення заборгованості з Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут» «Львівхарчопроект», -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова (далі позивач, УПФ України в Галицькому районі) до Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут» «Львівхарчопроект» (далі - відповідач, ДП ПКТІ «Львівхарчопроект») з вимогою стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів в сумі 6080,47 грн. на користь позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації. Відповідно до повідомлень про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, відповідач повинен відшкодувати витрати на виплату пенсій в розмірі 6080,47 грн. Оскільки така сума не погашена відповідачем у добровільному порядку, позивач звернувся із позовом до суду.
Позиція відповідача викладена у письмовому запереченні долученому до матеріалів справи, у якому відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити повністю з підстав, що гр. ОСОБА_3І, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 працювали у структурному підрозділі Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту у Львівському ВКП а не в ДП «Проектно конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект». Підприємство має фінансувати різницю у розмірі пенсії за рахунок своїх коштів тільки з моменту державної реєстрації. Крім цього, зазначає, що з установчих документів відповідача не встановлено, що ДП «Проектно конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект» є правонаступником Львівського відділу комплексного проектування Вінницького проектно конструкторського технологічного інституту, в якому працювали вищевказані працівники, що отримали право на призначення пенсії як наукові працівники.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю із підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив, просив у його задоволенні відмовити.
Суд, заслухав пояснення представників сторін, зясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги і заперечення та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та обєктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.
ДП ПКТІ «Львівхарчопроект» зареєстрований як юридична особа 28.07.1994 року з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи 19168765 /а.с.34-35/ та зареєстроване в УПФ України в Галицькому районі м. Львова як платник внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
УПФ України у Галицькому районі направлялися ДП ПКТІ «Львівхарчопроект» повідомлення про відшкодування позивачу витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за липень-листопад 2014 року/а.с.6-13/.
Згідно поданих розрахунків загальна сума боргу становить 6080,47 грн. /а.с. 23/. Оскільки відповідач у добровільному порядку не відшкодував вищевказану суму заборгованості, позивач звернувся з позовною заявою до суду.
Згідно з п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 384/2011 (далі Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через віце-премєр-міністра міністра соціальної політики України.
У п. 3 Положення викладено основні завдання Пенсійного фонду України, одним з яких є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно з законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів.
Відповідно до п. 7 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Економічні, соціальні та правові гарантії наукової та науково-технічної діяльності визначено Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Відповідно до вимог ч. 9 ст. 24 цього нормативного акта, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
-для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
-для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
-для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р затверджено «Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» (далі - Порядок). Згідно з п. 2, 4 цього Порядку, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення (п. 5 Порядку).
За час роботи у ДП ПКТІ «Львівхарчопроект» ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 одержали стаж наукової роботи, який в подальшому дозволив їм реалізувати право на отримання пенсій відповідно до ст. 24 Закону України Про наукову та науково-технічну діяльність. Наявність необхідного стажу для отримання наукових пенсії підтверджено долученими до матеріалів справи довідками про підтвердження наукового стажу на підприємстві /а.с.18-22/.
Факт понесення органами ПФ України витрат на виплату наукових пенсій підтверджено долученими до матеріалів справи довідками управління з виплати пенсій за період липень-листопад 2014 року /а.с14-17/.
Орган ПФ України надіслав ДП ПКТІ «Львівхарчопроект» повідомлення про розмір суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період липень - листопад 2014 року /а.с.6-13/; вказані повідомлення в т.ч. містять інформацію про різницю між згаданими видами пенсії, 50% різниці між сумами пенсій, а також про частку від цієї суми (як у відсотках, так і в коштах), яку відповідач повинен відшкодувати за рік.
Згідно з розрахунком суми заборгованості ДП ПКТІ «Львівхарчопроект» по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період липень-листопад 2014 року така становить 6080,47 грн.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.09.2011 року, апеляційну скаргу Державного підприємства «Проектно конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект» залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19.05.2009 року у справі № 2а-529/08/1370 року, якою стягнено з Державного підприємства «Проектно конструкторський технологічний інститут «Львівхарчопроект» 456,77 грн. відшкодування різниці в пенсіях, призначених відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», залишено без змін.
Вказаним рішенням встановлено, що: «виходячи із наказу № 64 від 29.06.1994 року Державного комітету України по харчовій промисловості «Про підприємство «Львівхарчопроект» та приписи ст. 5 Закону України «Про підприємства в Україні», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, правонаступником Львівського відділу комплексного проектування Вінницького проектно-конструкторського технологічного інституту слід вважати відповідача. Відтак, виходячи з приписів п. 4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року, судом першої інстанції вірно покладено обовязок щодо сплати вказаної різниці у пенсіях саме на ДП «Львівхарчопроект».
Обставини встановлені у вищезазначеному рішенні підтверджують висновки позивача щодо обґрунтованості позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованість по відшкодуванню різниці витрат між сумою пенсії, призначеної як науковому працівнику та сумою пенсії, обчисленої на загальних підставах за період з липня 2014 року по листопад 2014 року.
Судом не враховуються обґрунтування представником відповідача заперечення проти позову, оскільки з аналізу наведених норм встановлено, що різниця між сумою пенсій за Законом України Про наукову і науково-технічну діяльність та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств фінансується у співвідношенні: 50% - за рахунок коштів державного бюджету та 50% - за рахунок коштів цих підприємств (їх правонаступників).
За таких обставин позовні вимоги УПФ України в Галицькому районі м. Львова про стягнення 6080,47 грн. різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», є обґрунтованими та слід задовольнити.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Проектно-конструкторський технологічний інститут» «Львівхарчопроект» (Львівська область, м. Львів, вул. Вітовського, 18; код ЄДРПОУ 19168765) на користь Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова (Львівська область, м. Львів, пр. Червоної Калини, 35; код ЄДРПОУ 20847365) заборгованість в сумі 6080 (шість тисяч вісімдесят) грн. 47 коп.
3. Судові витрати з відповідача не стягувати.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст постанови складено та підписано 30.06.2015р.