Постанова № 45869830, 30.06.2015, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
591/2989/15-а
Номер документу
45869830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/2989/15-а

Провадження № 2-а/591/183/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2015 року Зарічний районний суд м. Суми в складі

головуючого судді Кривцової Г.В.,

при секретарі Кальченко М.В.,

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ГУ ПФУ в Сумській області ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та провести перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

28 квітня 2015 року позивач звернувся з позовом і вимоги мотивує тим, що звільнений з військової служби в запас з посади старшого викладача кафедри стрільби та управління вогнем Сумського вищого артилерійського командного училища, має військове звання полковник, являється ветераном військової служби. З 01.01.2007 року перебуває на пенсійному обліку ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує і виплачує відповідач.

Втім відповідач не провів перерахунок пенсії відповідно до наказів Міністра оборони України від 28.07.2008 року за №377 та від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Позивач вказує, що у 2009, 2011 та 2014 роках він звертався з позовом про перерахунок йому пенсії на підставі наказу МО України № 377, однак в задоволенні позовів на той час йому було відмовлено.

У листопаді 2014 року він випадково дізнався, що багато його колег звертались із позовами про перерахунок їм пенсій, на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року.

03 квітня 2015 року позивач звернувся із відповідною письмовою заявою про перерахунок розміру пенсії на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року до ГУ УПФУ в Сумській області, однак йому було відмовлено.

Тому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року;

- зобовязати відповідача подати список на його імя до Сумського ОВК для складення довідки про розмір його грошового забезпечення згідно наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року для перерахунку пенсії з 04.10.2014 року;

- зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 04.10.2014 року згідно довідки про розмір його грошового забезпечення, наданої Сумським ОВК в повному обсязі, не порушуючи процедури порядку подання та підготовки документів для перерахунку пенсії, та процедури порядку проведення перерахунку пенсії;

- зобовязати виплатити неотримані кошти згідно ст.ст. 51, 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», починаючи з 04.10.2014 року.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи наступним. Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення за рішенням Кабінету Міністрів України. Предметом позовних вимог є перерахунок пенсії за Наказом Міністерства оборони України від 27.11.2013 р. № 814. Виходячи з викладеного, перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття рішення КМУ, а Наказ МО України № 814 не є актом Кабінету Міністрів України.

Крім того, відповідач зазначив, що Сумський ОВК не надсилав до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення на виконання вимог Наказу № 814, а ГУ ПФУ не має повноважень за відсутності довідки, самостійно вносити будь-які зміни до грошового забезпечення позивача.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

03 квітня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 р., яким змінено посадові оклади військовослужбовців (а.с.27).

ГУ ПФУ України в Сумській області листом від 20.04.2015 року відмовив позивачу ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку на підставі даного звернення. Як вбачається з відповіді відповідача, останній послався на те, що відсутні будь-які підстави для нового перерахунку пенсії (а.с.6)

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства вбачається, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького скалу) та інших осіб" з 01.01.2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 даної Постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців врозмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межахасигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу), посади яких не передбачені цією постановою,у розмірах, визначених затвердженими цією постановою згідно з додатками 1 - 23 за аналогічними посадами.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницькогоскладу" від 07.11.2007 № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладівта наукових установ Збройних Сил України) Міністром оборони України видано наказ від 27.11.2013 року за № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і науковихустановЗбройних Сил України".

Виходячи зі змісту ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 № 1294 та наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України",суд вважає, що оскільки Кабінет Міністрів України у зазначеній вищепостановіделегував право визначати розміри посадових окладів, у тому числі і Міністру Оборони України,тонаказиостаннього про встановлення таких окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців.

Проте, зважаючи на те, що наказ Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 рокує підставою для перерахунку пенсії позивача, протиправними є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до вказаного наказу за підставами наведеними у листі.

Тому, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови провести перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України№ 814 від 28.11.2013р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Водночас, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Сумського обласного військового комісаріату надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача виходячи з наступного.

Перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що всупереч вимогам п. 3 Постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 ГУ ПФУ України в Сумській області, після видання наказу МО № 814, не подало до військового комісаріату списки пенсіонерів (зокрема, щодо позивача ОСОБА_1І.) для проведення відповідних перерахунків та не направило їм відповідного запиту.

З матеріалів справи також вбачається, що станом на дату розгляду справи Сумський обласний військовий комісаріатнадавдовідкудля перерахунку пенсії позивача на підставі наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року станом на дату набрання чинності зазначеним наказом - 30.12.2013 року, що підтверджено поясненнями представника позивача та наданою Довідкою № 36779 року. Розмір посадового окладу позивача в даній довідці визначений в 1460 грн. (а.с.38).

Більше того, вбачається, що в матеріалах пенсійної справи позивача, дослідженої судом в судовому засіданні, наявні довідка Сумського ОВК від 11.06.2012 року, де посадовий оклад позивача вказаний в розмірі 1460 грн. (а.с.39).

Однак, як вбачається з повідомлення ГУ ПФУ України в Сумській області, станом на 01.04.2015 року пенсія позивача розраховувалась з грошового забезпечення , до складу якого включено посадовий оклад в розмірі 1200 грн. (а.с.41).

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ст.2 КАС України).

Наказ МО України № 814 від 27.11.2013 року є правовою підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки змінює розмір однієї з складових грошового забезпечення позивача, а саме: розмір його посадового окладу.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 24.04.2012 року, 20.05.2014 року, 12.02.2015 року у справі № К/800/55316/14.

Тому, враховуючи, що в ході судового розгляду доведено порушення прав позивача, і станом на час розгляду справи у відповідача наявна довідка про складові пенсії позивача, видана згідно Наказу МО України № 814 від 27.11.2013 року, позовні вимоги позивача щодо перерахунку пенсії в звязку зі зміною розміру посадового окладу - підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача в частині зобовязання ГУПФУ України в Сумській області підготувати та направити на адресу Сумського обласного військового комісаріату список осіб на імя ОСОБА_1 з зазначенням необхідності проведення перерахунку грошового забезпечення виходячи з розміру посадового окладу у відповідності до Наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.

При цьому доводи відповідача щодо ненадання Сумським ОВК довідки про розмір грошового забезпечення позивача як відсутність підстав для задоволення позовних вимог є безпідставними, оскільки право позивача на належне пенсійне забезпечення не може бути поставлене в залежність від належного або неналежного виконання субєктами владних повноважень своїх обовязків.

Крім того, доводи відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії в звязку зі зміною розміру премії суд вважає недоречними, оскільки позивач в позові взагалі не ставив вимог, що стосуються перерахунку пенсії на підставі зміни розміру премії.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії не повязано зі зверненням до органу пенсійного забезпечення, а виникає з моменту прийняття рішення про підвищення складових пенсійного забезпечення.

Враховуючи наведені вище обставини та норми права суд вважає, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність з приводу не проведення позивачу перерахунку пенсії на підставі Наказу МО № 814 від 27.11.2013 року, а тому в даній частині вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 159, 160-163, 167, 183-3 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з приводу непроведенняперерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області підготувати та направити на адресу Сумського обласного військового комісаріату список осіб на імя ОСОБА_1 з зазначенням необхідності проведення перерахунку грошового забезпечення виходячи з розміру посадового окладу у відповідності до Наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 за посадою старшого викладача кафедри стрільби та управління вогнем Сумського вищого артилерійського командного училища.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28 жовтня 2014 року, згідно довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням збільшення розміру посадового окладу, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі Наказу міністра оборони України від 27.11.2013 року за №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Виплатити ОСОБА_1 неотримані кошти згідно п. 5 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», починаючи з 28 жовтня 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн. на відшкодування понесених по справі судових витрат.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Сум, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційного суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова у повному обсязі складена до 30 червня 2015 року.

Суддя