Виноградівський районний суд Закарпатської області
_____________ Справа № 299/4455/14-а
Номер рядка звіту 92
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.01.2015 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі судді Леньо В.В., при секретарі Дорда Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Виноградів адміністративний позов Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа Управління пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області, про стягнення отриманих коштів,
В С Т А Н О В И В :
Управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації звернулося до Виноградівського районного суду Закарпатської області з адміністративним позовом до ОСОБА_1, третя особа Управління пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області, про стягнення отриманих коштів у розмірі 515,31 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач знаходився на обліку в управлінні соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, як одержувач компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи
На звернення від 10.01.2011 р. відповідачу надано компенсаційну виплату особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи за період з 10.01.2011 р. по 28.02.2014 р. у сумі 515,31 грн.
При проведенні управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі перевірки правильності призначення та виплати щомісячної компенсаційної допомоги особам, які доглядають за інвалідами І групи, а також за перестарілими, які досягай 80 річного віку встановлено, що відповідач, під час отримання компенсаційної виплати по догляду за інвалідом І групи, являється працюючою особою (займається незалежною професійної діяльністю), в результаті якої складений акт №9 від 05.03.2014 р.
На підставі складеного акту управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі та відповіді державної податкової інспекції у Виноградівс ькому районі від 08.04.2014 р. №1612/07-05 відділом державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Виноградівської райдержадміністрації складено акт проведення перевірки правильності надання державних соціальних допомог від 09.04.2014 року по заявнику ОСОБА_1 Відповідача було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів неодноразово в усній формі, а також рекомендованим листом з повідомленням від 29.04.2014 року ; І і. І №07-05/1890 та від 01.08.2014 р. №07-05/3360.
23.10.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі проведено перевірку правильності призначення та виплати щомісячної компенсаційної допомоги особам, які доглядають за Інвалідами ї групи, а також за перестарілими, які досягли 80 річного віку за результатами якої складено акт. Відповідно до складеного акту загальна сума боргу по ОСОБА_1 становить 515 грн. 31 коп.
На підставі складеного акту управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі відділом державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Виноградівської райдержадміністрації теж складено новий акт проведення перевірки правильності надання державних соціальних допомог від 04.11.2014 року по ОСОБА_1 (із зазначенням нової суми боргу), відповідачу повторно надіслано повідомлення про повернення надміру отриманої компенсаційної виплати від 06.11.2014 р. №07-05/5023, проте на час звернення до суду надміру виплачені кошти не перераховані.
У звязку з цим позивач просить стягнути з відповідача виплачені кошти у розмірі 515,31 грн.
Від представників позивача та третьої особи до суду подано клопотання про розгляд справи без їх участі, позов підтримують в повному обсязі (а.с.38, 39, 40, 41).
Відповідач в судове засідання не з'явився, однак від нього надійшла заява про відкладення розгляду справи (а.с.37), оскільки він не є фахівцем у даній галузі права. Вирішуючи поважність вказаної причини неявки, суд виходить з того, що провадження у вказаній справі відкрито 25.12.2014 року і у відповідача було достатньо часу для залучення до участі у справі представника. Крім того суд констатує, що відповідач є фахівцем у галузі права, практикуючим адвокатом, а відтак, вказані посилання як на підставу для відкладення справи не заслуговують на увагу. З врахуванням положень ч.4 ст.128 КАС України справу розглянуто без участі відповідача.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 знаходився на обліку в управлінні соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації, як одержувач компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи
На звернення від 10.01.2011 р. відповідачу надано компенсаційну виплату особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи за період з 10.01.2011 р. по 28.02.2014 р. у сумі 515,31 грн. (а.с.4, 5)
При проведенні управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі перевірки правильності призначення та виплати щомісячної компенсаційної допомоги особам, які доглядають за інвалідами І групи, а також за перестарілими, які досягай 80 річного віку встановлено, що відповідач, під час отримання компенсаційної виплати по догляду за інвалідом І групи, являється працюючою особою (займається незалежною професійної діяльністю про що складено акт №9 від 05.03.2014 р. (а.с.6-11).
На підставі складеного акту управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі та відповіді державної податкової інспекції у Виноградівському районі від 08.04.2014 р. №1612/07-05 відділом державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Виноградівської райдержадміністрації складено акт проведення перевірки правильності надання державних соціальних допомог від 09.04.2014 року по заявнику ОСОБА_1М.(а.с.22).
Відповідача було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів неодноразово в усній формі, а також рекомендованим листом з повідомленням від 29.04.2014 року; №07-05/1890 та від 01.08.2014 р. №07-05/3360.
23.10.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі проведено перевірку правильності призначення та виплати щомісячної компенсаційної допомоги особам, які доглядають за Інвалідами ї групи, а також за перестарілими, які досягли 80 річного віку за результатами якої складено акт. Відповідно до складеного акту загальна сума боргу по ОСОБА_1 становить 515 грн. 31 коп. (а.с.12-15).
На підставі складеного акту управлінням Пенсійного фонду України в Виноградівському районі відділом державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Виноградівської райдержадміністрації складено й акт проведення перевірки правильності надання державних соціальних допомог від 04.11.2014 року по ОСОБА_1, відповідачу повторно надіслано повідомлення про повернення надміру отриманої компенсаційної виплати від 06.11.2014 р. №07-05/5023.
Відповідачем на час звернення до суду надміру виплачені кошти не перераховані.
Закон України «Про соціальні послуги» від 19.06.2003 року №966-ІV визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
Відповідно до ч.9 ст.7 вказаного Закону, фізичним особам, які надають соціальні послуги, призначаються і виплачуються компенсаційні виплати в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. №558, відповідно до п. 1, якого непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян» було установлено щомісячні компенсаційні виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи, а також за престарілим, який досяг 80-річного віку. Зазначені щомісячні компенсаційні виплати призначаються і виплачуються органами праці та соціального захисту населення та фінансуються органами Пенсійного фонду (пункт 2 даної Постанови).
Відповідно до п.15 Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати компенсації у наступних періодах проводить щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті.
З матеріалів справи вбачається, що при проведенні позивачем перевірки щодо ОСОБА_1 встановлено факт, що він є само зайнятою особою, адвокатом, займається адвокатською практикою, що є підставою для стягнення надмірно виплаченої допомоги.
Таким чином, суд приходить до висновку, що під час одержання допомоги відповідач не подав відомостей про обставини, що впливають на умови її виплати, зокрема про факт, що він є само зайнятою особою, адвокатом, займається адвокатською практикою, виплачена допомога підлягає стягненню з відповідача.
Докази добровільного повернення відповідачем вказаних коштів в матеріалах справи відсутні.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з відповідача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_2, на користь управління соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації надміру виплачені кошти у розмірі 515, 31гривень (п'ятсот п'ятнадцять гривень 31 копійок), на р/р №25608340690, ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 312356, код 20449630, одержувач управління Пенсійного Фонду України у Виноградівському районі.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий ОСОБА_2