Постанова № 45858019, 17.06.2015, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
17.06.2015
Номер справи
233/2317/15-а
Номер документу
45858019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 233/2317/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2015 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого судді Каліуш О.В., при секретарі Радченко Н.А., за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_2 до Першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до суду з позовом, ОСОБА_2 просить скасувати постанову серії АА № 187241 по справі про адміністративне правопорушення від 20.04.2015 року та стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1360,00 грн. та закрити провадженні у справі, посилаючись на те, що постановою першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 серії АА № 187241 по справі про адміністративне правопорушення від 20.04.2015 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 165-1 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1360,00 грн.

Вважає, що притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 165-1 КУпАП є незаконним та необґрунтованим.

По-перше. 14.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-УП. Пп.8 п.1 ст.11 даного Закону внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» - доповнено розділ УШ «Прикінцеві та перехідні положення» статтею 9-3 наступного змісту:

«Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до план тинків єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню і порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

30 жовтня 2014 року було підписано розпорядження КМУ № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція». Місто Костянтинівка, де Костянтинівське ВУВКГ взято на облік як платник податків входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.

Дію переліку було зупинено, але не скасовано, розпорядженням КМУ від 05.11.2014 року № 1079-р.

Виходячи з вищевикладеного, розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р не тільки діяло в період з 30.10.2014 року по 04.11.2014 року, а і не скасоване до цього часу, Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-УП також діє.

Також, 05.11.2014 року відповідно до положень законодавства України Костянтинівське ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Костянтинівської ОДПІ із заявою № 1647/10 від 05.11.2014 року про звільнення від виконання своїх зобовязань, а саме нарахування утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності. Костянтинівська ОДПІ зазначену заяву прийняла належним чином, про що свідчить відповідний штамп Костянтинівської ОДПІ м. Костянтинівка ГУ Міндоходів у Донецькій області, але відповідач, у порушення законодавства, не взяв її до уваги.

До того ж постановою від 26.01.2015 р. по справі № 826/18327/14 (залишено в силі 02.04.2015 року) та постановою від 09.02.2015 р. № 826/18330/14 Окружного адміністративного суду м. Києва розпорядження КМ України № 1079-р від 05.11.2014 року «Про зупинення дії розпорядження КМ України від 30.10.2014 року № 1053» було визнано нечинним. Відповідно до зазначених постанов, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» діє.

По-друге. Костянтинівське ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» не мало можливості сплатити суму заборгованості з єдиного внеску.

Управління не є юридичною особою та входить до складу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», яке і є розпорядником коштів. Костянтинівське ВУВКГ здійснює оплату податкових зобовязань, заробітної плати та будь-яких інших фінансових операцій зі своїх рахунків в разі розпорядження Компанії.

Відповідно пункту 6.4.1 щодо фінансово-розрахункової діяльності Розділу 6 Положення «Про Костянтинівське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» КП «Компанія «Вода Донбасу», «Управління» здійснює з поточних рахунків сплату податків та інших обовязкових платежів, оплату розрахункових документів виробничого і невиробничого характеру, перерозподіл обігових коштів, виплату заробітної плати за письмовим (електронним) узгодженням з «Підприємством».

Згідно до ст.7 Статуту Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 28.08.2007 року № 98р до повноважень генерального директора відносяться розпорядження коштами та майном підприємства.

У звязку з тим, що система водопостачання міста Костянтинівка є однією із складових водопостачання всієї Донецької області (здійснюється подача води через канал Сіверський Донець-Донбас від м. Словянськ до м. Маріуполь) за допомогою системи функціонування 28 відокремлених підрозділів Компанії (Костянтинівське ВУВКГ є лише одним з 29 підрозділів).

В звязку з проведенням в Донецькій області з 13.04.2014 року і по теперішній час антитерористичної операції, Компанія понесла значні збитки неодноразово обєкти підприємства, насамперед каналу Сіверський Донець-Донбас було пошкоджено під час військових дій. Частина відокремлених підрозділів перебувала у повному або частковому простої, або здійснюють частково свої функції.

Багато міст, сіл, селищ Донецької області, починаючи з червня 2014 року залишалось та залишається без централізованого водопостачання, в декілька раз зменшено обсяги надходження коштів на рахунку підприємства від споживачів. Дані обставини прийняті як форс мажорні, та підтверджені висновком Донецької Торгово-промислової палати від 03.07.2014 № 2005/12/12-03. Наслідком цього є затримка по оплаті загальнообовязкових державних виплат та виплати працівникам заробітної плати.

Доходна частині Костянтинівського ВУВКГ за 12 місяців 2014 року складає 17880,5 тис. грн., а розхідна 32477,3 тис. грн. Таким чином, фінансовий результат за 12 місяців складає 14596,8 тис. грн.. Даний результат свідчить про той факт, що Костянтинівське управління є дотаційним, та таким, що не в змозі самостійно здійснювати фінансові зобовязання.

Рівень відшкодувань тарифами собівартості житлово-комунальнох послуг з водопостачання та водовідведення за 12 місяців 2014 року складає 62,7%. До того ж заборгованість (недоплата з держбюджету по відшкодуванню) по пільгам і субсидії на 01.04.2015 року складає 864,7 тис. грн.

Відповідно до ст. 43 Конституції України, ч.5 ст. 97, ч.1 ст. 115 КЗпП України, ч.3 ст.15, ч.ч.1,6 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», п.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове страхування» від 08.07.2010 року № 2464 оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку, всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобовязання по оплаті праці.

Підприємство здійснює виплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування паралельно з виплатою заробітної плати.

В умовах продовження дії обставин непереборної сили, а саме ведення фактично бойових дій, та майже повної відсутності фінансових ресурсів підприємство докладає усіх можливих зусиль для забезпечення населення Донецької області питною водою та недопущення екологічної катастрофи.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 підтримала повністю за тих же підстав, додавши, що на теперішній час заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 284418,73 грн. за січень 2015 року повністю погашена. Просила задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2 у повному обсязі.

Відповідач перший заступник начальника Костянтинівської ОДПІ ОСОБА_3 у судове засідання не зявився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність та письмові заперечення на позов ОСОБА_2 у яких зазначив, що у звязку із порушенням термінів сплати єдиного соціального внеску у відповідності до вимог п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 року (далі Закон № 2464) Костянтинівською ОДПІ на підставі пп. 20.1.41 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, ч.4 ст. 165-1 КУпАП було складено протокол та винесена постанови про притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу на посадову особу керівника Костянтинівського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу».

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремленні підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ч.8 ст.9 закону № 2464 платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ч.12 ст.9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до п.1 ст. 26 Закону № 2464 посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення строків сплати єдиного внеску.

Відповідно до пп. 20.1.41 п.20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України контролюючі органи мають право: складати стосовно платників податків фізичних осіб та посадових осіб платників податків юридичних осіб протоколи про адміністративне правопорушення та виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення у порядку, встановленому законом.

Крім того, відповідач вважає необхідним зазначити, що періоди роботи зараховуються до стажу, який дає право на призначення пенсії лише за умови сплати страхових внесків. Якщо роботодавець не здійснив відповідну сплату незалежно від причин (умисне ухилення, внаслідок фінансової неспроможності) період виробничого стажу працівника не можна розцінювати як страховий стаж, що порушує права працівників підприємств.

Статтею 165-1 КУпАП визначено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а саме ч.4 цієї статті визначає накладення штрафу на посадових осіб від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до загальних норм права обєктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Обєктивна сторона правопорушення виражається у вчиненні несплати або несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Субєкт адміністративного проступку посадові особи платників страхових внесків (роботодавців та інших осіб, визначених статтею 4 ЗУ № 2464). Субєктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу, так й у формі необережності.

20 лютого 2015 року контролюючим органом була встановлена несплата єдиного внеску , особу було запрошено для складання, ознайомлення та підписання протоколу листом від 07.04.2015 року № 2333/05-14-17-02, однак на зазначену дату позивач не зявився, про що складено акт неявки № 495/05-14-17-02-35887472 від 09.04.2014 року.

Листом від 17.04.2015 року № 2335/05-14-17-02 позивача було запрошено для розгляду адміністративної справи, однак на зазначену дату позивач не зявився, про що складено акт неявки № 519/05-14-17-02-35887472 від 20.04.2015 року.

Оскільки про дату, час та місце розгляду справи позивач був обізнаний, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило справа була розглянута за відсутності позивача.

Сама несплата єдиного внеску і була встановлена контролюючим органом та у відповідності до вимог законодавства застосована адміністративна відповідальність.

Щодо посилань позивача на вимоги Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», відповідач зазначив наступне.

Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» ( далі Закон № 1669) визначено, що період проведення антитерористичної операції час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому КМУ переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014.

Відповідно до розділу УШ Закону № 1669 «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014 звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Відповідно до ч.2 ст. 5 розділу УШ Закону № 1669 «Прикінцеві та перехідні положення» КМУ у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобовязаний затвердити перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України « від 14.04.2014 року № 405/2014, у період з 14.04.2014 року до її закінчення.

Проте, відповідно до розпорядження КМУ від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053» (чинний станом на дату подання заперечення) було зупинено дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

Таким чином, Закон № 1669 не скасовує обовязків, передбачених ч.2 ст. 6 Закону № 2464, а дає можливість платникам єдиного внеску на період проведення АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Умовою такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до контролюючого органу за основним місцем обліку або за місцем тимчасового проживання, не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО, та сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обовязків платників єдиного внеску, у період з 14.04.2014 року до закінчення АТО до платників, які не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО подали до контролюючого органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України не застосовуються.

Відтак, наявність сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати за відсутністю затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція не дає змоги застосовувати норми Закону № 1669, та не дає підстав для звільнення від відповідальності посадової особи ОСОБА_2 як директора платника єдиного внеску Костянтинівського ВУВКГ «Компанія «Вода Донбасу».

Також, позивач посилається на те, що наявність воєнного конфлікту на території Донецької області та здійснення у звязку з цим антитерористичної операції, яка суттєво відобразилась на загальному рівні життєдіяльності південо - східного регіону України. Проте, якщо платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась АТО або було оголошено військовий або надзвичайний стан, продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати та сплачувати заробітну плату, то вони зобовязані виконувати всі встановлені Законом про ЄСВ функції.

Стосовно посилань позивача на постанову від 26.01.2015 року по справі № 826/18327/14 (залишено в силі 02.04.2015 р.) та постанову від 09.02.2015 року № 826/18330/14 Окружного адміністративного суду м. Києва, якими розпорядження КМУ № 1079-р від 05.11.2014 року «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053» було визнано нечинним, але вищевказані постанови не набули законної сили і робити висновки відносно того, що розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» діє є передчасним та незаконним.

З огляду на викладене, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив наступне.

09 квітня 2015 року головним державним ревізором - інспектором відділу адміністрування ЄСВ при звірці баз даних Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області було складено протокол про адміністративне правопорушення серії АА № 576190, відповідно до якого ОСОБА_2, керівник КВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» вчинив несплату єдиного соціального внеску за січень 2015 року в сумі 284418,13 грн. по граничному строку сплати 20.02.2015 року, фактично несплачено, чим порушив п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 165-1 КУпАП (а.с.15).

20 квітня 2015 року Першим заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3, на підставі протоколу від 09 квітня 2015 року серії АА № 576190, винесена постанова серії АА № 187241 про притягнення керівника КВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 165-1 КУпАП у звязку з порушенням п.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», за несплату єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за січень 2015 року на суму 284418,13 грн. по граничному строку сплати 20.02.2015 року, за що ОСОБА_2 було піддано адміністративному стягнення у виді штрафу у розмірі 1360,00 грн.(а.с.16)

Даючи оцінку оскаржуємій постанові суд дістає наступних висновків.

Частина 4 ст. 165-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 10 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі Закон №2464) передбачено, що роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобовязані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абз.1 п.1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільного-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ст.6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобовязаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митна політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообовязкового державного соціального страхування.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набув чинності з 15 жовтня 2014 року ( далі - Закон № 1669).

Підпунктом «б» п.8 розділ УШ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: платники єдиного внеску, визначені ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операції, розпочата відповідно до Указі Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінченням антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим Кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Як вбачається з матеріалів справи, 05 листопада 2014 року Костянтинівським ВУВКГ КП «Компанія «Вода Добнасу» до Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області подано заяву № 1647/10 відповідно до ст. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (а.с.4).

Відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс мажор), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

29 жовтня 2014 року Костянтинівському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» видано Сертифікат Торгово-промислової палати України № 1216 про настання обставин непереборної сили (а.с.17).

Згідно з ст.1 Закону № 1669 територія проведення антитерористичної операції територія України, на якій розташовані нанесені пункти, визначені у затвердженому КМУ переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014 року.

30 жовтня 2014 року КМУ прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно з додатком до розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р до зазначених населених пунктів належало м. Костянтинівка Донецької області.

Одночасно, суд вважає неправомірним посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р, яким зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів від 30.10.2014 року № 1053-р, згідно якої затверджений перелік населених пунктів, оскільки, відповідно до рішень Київського окружного адміністративного суду по справі від 08.01.2015 року у справі № 826/18330/14 та від 26.01.2015 року № 826/18327/14, яке ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 року залишене без змін, Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року «Про зупинення дії розпорядження КМ України від 30.10.2014 року № 1053» визнано нечинним. Зазначені судові рішення на дату прийняття судом рішення по цій справі не були скасовані та їх виконання не було зупинено.

Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є посадовою особою керівником платника єдиного внеску Костянтинівського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», яким виконані приписи ст. 6 Закону № 2664 та ст. 10 Закону № 1669 в частині направлення відповідачу заяви № 1647/10 від 05 листопада 2014 року про звільнення від виконання своїх зобовязань та Сертифікат № 1216 від 29.10.2014 року.

На підставі викладеного, суд вважає, що до позивача ОСОБА_2, який є керівником підприємства платника єдиного внеску Костянтинівського ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу», відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання зобовязань платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, застосовані бути не можуть.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги або подання прокурора на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень, зокрема, скасовує постанову і закриває справу.

За таких обставин, постанову серії АА № 187241 від 20 квітня 2015 року, винесену першим заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.4 ст. 165-1 КУпАП слід скасувати, а провадження по справі про адміністративне правопорушення слід закрити.

На підставі ст. 293 КУпАП, керуючись ст.ст. 158-163, 167, 171-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Першого заступника начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення задовольнити.

Постанову серії АА № 187241 від 20 квітня 2015 року, винесену першим заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.4 ст. 165-1 КУпАП - скасувати, провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.

Встановити строк для ознайомлення сторін з повним обсягом постанови 22 червня 2015 року, відклавши до цього строку складання повної постанови.

На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В. Каліуш