Провадження №2-а-173/15
у справі №760/3272/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2015 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
16.02.2015 позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом в якому просить, визнати дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо утримання переплати з пенсії ОСОБА_1 - неправомірними, та зобов'язати відповідача виплатити позивачці утриману суму.
Позов мотивувала тим, що вона є пенсіонером і перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, при цьому з дня призначення їй пенсії продовжувала працювати.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 23.05.2011 року по справі №2-а- 2432/11 позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії, було задоволено частково. Зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 20.10.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік на підставі ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідачем було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачці відповідно до постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 23.05.2011 року по справі №2-а-2432/11.
За результатами апеляційного перегляду вищевказаної постанови, 19.01.2012 року Київським апеляційним адміністративним судом було прийнято постанову про задоволення апеляційної скарги відповідача та скасовано вищевказану постанову Солом'янського районного суду м. Києва.
Як повідомив відповідач, 27.12.2013 року на адресу УПФ у Солом'янському районі м. Києва надійшла копія зазначеної постанови суду апеляційної інстанції.
Разом з тим, відповідач продовжував виплачувати пенсію позивачці у розмірі, відповідно до постанови Солом'янського районного суду м. Києва до квітня 2014 року.
Лише з квітня 2014 року відповідачем було здійснено відповідний перерахунок та зменшено суму пенсії, належної до виплати позивачці.
Крім того, відповідач почав вираховувати із належної позивачці до виплати пенсії суму переплати, яка виникла з 27.12.2013 року. Своє рішення про утримання з пенсії позивачки зазначеної переплати відповідач обґрунтовує ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Про вищевказані дії відповідача позивачка дізналася із листа від 29.12.2014 року №17946/09/Д-1925, який отримала 12.01.2015 року.
Позивачка вважає, що дії відповідача щодо утримання суми переплати пенсії, яка виникла з 27.12.2013 по 31.03.2014 року, є незаконними, оскільки підстав визначених ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для утримання відповідачем суми переплаченої пенсії з позивачки за вказаний період немає.
З наведених підстав позивачка звернулася з даним позовом до суду за захистом свого порушеного права.
Ухвалою суду від 17.03.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відкрито скорочено провадження. У відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України копія даної ухвали направлена відповідачу разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів.
Зазначені матеріали отримані відповідачем 09.04.2015, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення, наявного в справі.
На час вирішення даної справи судом до канцелярії суду заперечень відповідача проти позову не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У квітні 2011 року ОСОБА_1 звернулася до Солом'янського районного суду м. Києва з позовом до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про перерахунок пенсії за віком.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 23 травня 2011 року, ухваленої за результатами розгляду адміністративної справи у скороченому провадженні, позов ОСОБА_1 задоволено, та зокрема, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва перерахувати та виплатити позивачці пенсію за віком відповідно до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік, починаючи з 20 жовтня 2010 року, з урахуванням виплачених сум.
Зазначена постанова у відповідності до вимог ч. 1 ст. 256 КАС України допущена судом до негайного виконання, у зв'язку чим управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва було здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачці.
З наявного в матеріалах справи листа відповідача від 29.12.2014 №17946/09/Д-1925 слідує, що не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, останнім було подано апеляційну скаргу.
27.12.2013 року на адресу відповідача надійшло рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2012 року, якою апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України Солом'янського району м. Києва - задоволено, рішення суду першої інстанції - скасовано та в позовних вимогах ОСОБА_1 до відповідача - відмовлено.
Враховуючи, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, управлінням було здійснено перерахунок у відповідності до рішення апеляційної інстанції від 19.01.2012 року.
У зв'язку із скасуванням Київським апеляційним адміністративним судом рішення Солом'янського районного суду м. Києва виникла переплата пенсії за період з 27.12.2013 року по 31.03.2014 року у розмірі 4579,22 грн.
На засіданні міжвідомчої комісії по вирішенню питань, пов'язаних з призначенням, перерахунком, виплатою пенсій та допомоги на поховання, списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва було прийнято рішення утримати переплату пенсії за період 27.12.2013 року по 31.03.2014 року у сумі 4579,22 грн.
Вказане рішення відповідач мотивував статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Так, згідно зі ст.103 Закону №1788-ХІІ, суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку ( в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї, тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII передбачено, що органи, які призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до ст.102 вищевказаного Закону, пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Таким чином, підставою стягнення з пенсіонера сум пенсії, надміру виплачених йому, є протиправні дії останнього, які полягають у зловживанні з його боку, тобто вчиненні умисних дій (подання документів з явно неправильними відомостями), або умисному невиконанні обов'язків встановлених законом (неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї).
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Наведене дає підстави до висновку, що звернення особи до адміністративного суду за захистом порушеного права не є протиправними діями у розумінні ст.ст. 50, 103 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вчинення яких є підставою для стягнення сум пенсії, надміру виплачених пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку.
Скасування Київським апеляційним адміністративним судом постанови суду першої інстанції за якою здійснено перерахунок пенсії позивачці, також не може свідчити про наявність зловживань з боку позивачки, визначених у ст.50 Закону №1788-ХІІ, оскільки судом апеляційного їнстанції переглядалося саме рішення суду першої інстанції на предмет його законності та обгрунтованості.
Як визначено у ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 1 ст. 69 КАС, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Разом з цим, жодних належних і допустимих, у розумінні ст.70 КАС України, доказів на підтвердження зловживань з боку позивачки відповідач, діючи всупереч ч.2 ст.71 КАС України, до суду не надав.
Таким чином, виходячи з обставин наведених вище, суд приходить до висновку про відсутність підстав для утримання з пенсії позивачки відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно, суд визнає вимоги позивачки про визнання дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо утримання переплати з її пенсії неправомірними, та зобов'язання відповідача виплатити позивачці утриману суму обгрунтованими, у зв'язку з чим приходить до висновку про їх задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 50, 101-103 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV, ст.ст. 2, 6, 17, 18, 104-106, 128, 158, 159, 161-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо утримання переплати з пенсії ОСОБА_1 на підставі статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва виплатити ОСОБА_1 суми пенсії утримані на підставі статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: