Справа № 675/182/15-ц
Провадження № 2/675/158/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" травня 2015 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючої судді Янішевської О. С., при секретарі Беліці М. О.,
з участю прокурора Шудри Ю. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в приміщенні Ізяславського районного суду в м. Ізяславі справу за позовом прокурора Ізяславського району в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, Ізяславської районної держаної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі,
в с т а н о в и в :
Прокурор Ізяславського району звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі, мотивуючи це тим, що 02 серпня 2007 року між Ізяславською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 відповідно до розпорядження голови Ізяславської райдержадміністрації № 257/2007-р від 09 липня 2010 року «Про надання ОСОБА_1 земельної ділянки в користування на умовах оренди земель, розташованої на території Радошівської сільської ради» укладено договір оренди земельної ділянки площею 8,2715 га із земель державної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, строком на 40 років. Договір зареєстровано в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру за № 040775400002. Відповідно до п. п. 10, 12 вказаного договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, інших випадках, визначених законодавством. Рішенням тридцять восьмої сесії шостого скликання Ізяславської районної ради № 23 від 05 грудня 2014 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що знаходяться на території Радошівської сільської ради та передані в оренду ОСОБА_1 Згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земель відділу Держземагенства в Ізяславському районі № 01-26/205 від 05 лютого 2015 року станом на 2015 рік з урахуванням коефіцієнтів індексації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 8, 2715 га на території Радошівської сільської ради, яка передана в оренду ОСОБА_1, становить 230537,22 грн. Відповідно до довідки № 10-2212-277/2-15 від 05 лютого 2015 року відділу Держземагенства у Ізяславському районі з урахуванням мінімальної ставки орендної плати, визначеної Податковим кодексом України, розмір мінімальної орендної плати мав би ставити 6916, 1 грн., а фактично згідно вказаного договору оренди землі складає 570, 73 грн. на рік. 05 серпня 2014 року Ізяславською районною держаною адміністрацією направлено лист ОСОБА_1 з вимогою приведення ставок орендної плати у відповідність до вимог чинного податкового та земельного законодавства. Вказаний лист залишено поза увагою та станом на даний час орендна плата відповідачем сплачується у значно занижених розмірах та чинному законодавству не відповідає. В подальшому Головним управлінням Держземагенства в Хмельницькій області повторно направлено лист ОСОБА_1 з пропозицією привести розмір орендної плати в договорі оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, однак відповідачем на пропозиції Держземагенства відповіді не надано. Прокурор просить внести зміни до договору від 02 серпня 2007 року оренди земельної ділянки площею 8,2715 га із земель державної власності за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради Ізяславського району, зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру № 040775400002. Пункт 9 Договору викласти у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Радошівської сільської ради в розмірі не менше 3 відсотків нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 6916,1 грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до місцевого бюджету Радошівської сільської ради Ізяславського району.
Прокурор Ізяславського району Шудра Ю. В. в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала.
Представник третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області в судове засідання не зявився, просив справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог Ізяславської районної державної адміністрації в судове засідання не зявився, просив справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог Радошівської сільської ради в судове засідання не зявився, просив справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти позовних вимог не заперечував, в останнє судове засідання не зявився, звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просив справу розглядати за його відсутності.
Вислухавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 288.2 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Відповідно до розпорядження голови Ізяславської райдержадміністрації № 257/2007-р від 09 липня 2010 року «Про надання ОСОБА_1 земельної ділянки в користування на умовах оренди земель, розташованої на території Радошівської сільської ради» 02 серпня 2007 року між Ізяславською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки площею 8,2715 га із земель державної власності, розташованих за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, строком на 40 років і зареєстровано в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру за № 040775400002, що підтверджується відповідними розпорядженням та договором, копії яких додані до матеріалів справи.
Пунктом 9 вказаного договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 570, 73 грн. на рік в рівних частинах до 15 липня та до 15 листопада на рахунок Радошівської сільської ради.
На виконання договору сторонами 06 серпня 2007 року підписано акт визначення в натурі меж земельної ділянки та акт приймання-передачі земельної ділянки, що підтверджується відповідними актами, копії яких додані до матеріалів справи.
Рішенням тридцять восьмої сесії шостого скликання Ізяславської районної ради № 23 від 05 грудня 2014 року затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 8,2715 га, що знаходиться на території Радошівської сільської ради Хмельницької області, яка виготовлена Земельно-Аграрним центром «Карат» на замовлення ОСОБА_1 для іншого сільськогосподарського призначення, що підтверджується відповідним рішенням, копія якого додана до матеріалів справи.
Розмір нормативно-грошової оцінки земельної ділянки площею 8,2715 га на території Радошівської сільської ради, яка передана в оренду ОСОБА_1, на 2015 рік підтверджується Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки віддлу Держземагенства в Ізяславському районі № 01-26/205 від 05 лютого 2015 року.
Згідно листа № 10-2212-277/2-15 від 05 лютого 2015 року відділу Держземагенства у Ізяславському районі з урахуванням мінімальної ставки орендної плати, визначеної Податковим кодексом України, розмір мінімальної орендної плати мав би ставити 6916, 1 грн., що підтверджується відповідним листом, копія якого додана до матеріалів справи.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю
встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків
внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ст. 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, згідно з ст.288.2 цього Кодексу платником орендної плані є орендар земельної ділянки, а згідно з сі.288.3 Кодексу об'єктом оподаткування о земельна ділянка надана в оренду.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна розміру орендної плати є підставою для внесення змін до договору.
Судом приймається до уваги, що п. 12 договору оренди землі від 02 серпня 2007 року передбачено право перегляду розміру орендної плати у випадках, передбачених законом.
Відповідно ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України необхідною умовою для визначення розміру орендної плати є нормативно-грошова оцінка землі. Зазначене передбачене також п.5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», згідно якого нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Частиною 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельною податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної вдасності.
Згідно з частинами 2, 4 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за межами населених пунктів затверджується відповідними районними радами.
Суд приймає до уваги, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 8,2715 га, що знаходиться на території Радошівської сільської ради Хмельницької області і надана в оренду ОСОБА_1, затверджена рішенням тридцять восьмої сесії шостого скликання Ізяславської районної ради № 23 від 05 грудня 2014 року, а листом № 10-2212-277/2-15 від 05 лютого 2015 року відділу Держземагенства у Ізяславському районі визначено розмір мінімальної орендної плати за договором оренди ОСОБА_1 в сумі 6916, 1 грн.
Не зважаючи на звернення Ізяславської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, що підтверджується відповідним листом № 78/13-13-1827/2014 від 05 серпня 2014 року, копія якого додана до матеріалів справи, зміни у договір оренди землі внесені не були.
Зазначене свідчить про наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через невідповідність встановленому законом розміру, тому позовні вимоги визнаються правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд знаходить, що згідно вимог ст. 88 Цивільного процесуального Кодексу України та Закону України «Про судовий збір» з відповідача слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст. 651 ЦК України, ст. ст. 288 Податкового кодексу України, Законом України «Про оцінку земель», ст. ст. 10, 11, 57, 58, 59, 60, 62, 63, 64, 79, 81, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 223, 291, 292, 294, 296 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Внести зміни до укладеного 02 серпня 2007 року між Ізяславською районною держаною адміністрацією та ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки площею 8,2715 га із земель державної власності за межами населених пунктів на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, зареєстрованого в Ізяславському відділі Хмельницької районної філії центру Державного земельного кадастру № 040775400002, пункт 9 цього договору викласти у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Радошівської сільської ради в розмірі не менше 3 відсотків нормативно-грошової оцінки земельної ділянки в рік. Річна орендна плата становить 6916, 1 грн. та вноситься щомісячно в рівних частинах до бюджету Радошівської сільської ради Ізяславського району на рахунок № 33219815700224, одержувач УК в Ізяславському районі /с. Радошівка/ код одержувача 23565265 ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код платежу 18010900 (орендна плата з фізичних осіб)».
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, працюючого в Комунальному підприємстві «Житлосервіс», 243 грн. 60 коп. судового збору (Державна судова адміністрація України, 050, ККД 22030001, номер рахунка 31215206700204, одержувач УК в Ізяславському районі /Ізяславський район/ 22030001, ЄДРПОУ 37327772, МФО 815013).
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Хмельницької області через Ізяславський райсуд протягом десяти днів з дня його оголошення.
Суддя: О. С. Янішевська