ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
№2-а-732 /08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2008 року Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді: Смілянця Е.С.,
при секретарі: Веліхановій О.С.
за участю прокурора: Горюновій І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до ПП ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій, суд
Заявлено адміністративний позов про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн. 00 коп. за порушення вимог Закону України “Про автомобільний транспорт” від 03.07.92 р. № 2355-ХІІ (далі Закон), а саме надання послуг по перевезенню пасажирів без наявності оформленого належним чином подорожнього листа (відсутня відмітка про передрейсовий технічний огляд ТЗ та медичний огляд водія).
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав, викладених у ньому.
Викликаний в судове засідання представник відповідача не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Заяву про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надав.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
07.08.2007р. посадовими особами територіального управління Головавтотрансінспекції в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог Закону. За результатами перевірки було складено акт №011732 з якого вбачається, що 07.08.2007 р. відповідач транспортним засобом марки ПАЗ 4234 д.н. НОМЕР_1під керуванням водія ОСОБА_2 здійснював перевезення пасажирів за маршрутом Мошни - Стеблів без наявності оформленого подорожнього листа (відсутня відмітка про передрейсовий технічний огляд ТЗ та медичний огляд водія).
Факти, встановлені перевіркою, були оцінені посадовою особою позивача як порушення ст. 39 Закону. За результатами перевірки начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Черкаській області було прийнято постанову від 03.09.2007 р. № 041704, згідно з якою до позивача застосовано фінансову санкцію в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачену абзацом 3 частини першої ст. 60 Закону.
В добровільному порядку відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Мінтрансзв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) о рганом у системі, центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державно політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті (далі Головавтотрансінспекція), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 передбачено, що Головавтотрансінспекція, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головавтотрансінспекція є юридичною особою, мас самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно з вимогами пункту 8 цього ж Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом від 14.12.2005 № 888 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головавтотрансінспекції в Черкаській області (далі - територіальне управління) є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи.
Пунктом 4 цього ж Положення, основними завданнями територіальних управлінь Головавтотрансінспекції у відповідному регіоні, визначено здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування, а пунктом 5 - що територіальні управління Головавтотрансінспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Статтею 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Пунктом З цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно з вимогами статті 6 Закону та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення рейдових перевірок.
Відповідно до ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Штраф за порушення вимог ст. 34, 39 Закону підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.
Згідно з ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання потягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З огляду на те, що адміністративно-господарські санкції загалом і штраф, встановлений положеннями ст.60 Закону є конфіскаційними, оскільки своїм наслідком мають вилучення державою у суб'єкта господарювання основних чи оборотних фондів, іншого майна, їх застосування відповідно до ст.41 Конституції України можливе лише за рішенням суду. З врахуванням цього і звернення контролюючого органу до суду з позовом про стягнення сум адміністративних санкцій в разі відмови суб'єкта господарювання від їх сплати в добровільному порядку повинно бути в межах строків, встановлених ст.250 ГК України.
При виявленні контролюючим органом порушення відповідачем вимог ст.ст. 34, 39 Закону 07.08.2007 р. (дата складання акту перевірки № 011732) позов про стягнення штрафу прокурором був пред'явлений 27.06.2008 р., тобто за межами встановленого ст. 250 ГК України шестимісячного строку з дня виявлення порушення.
Враховуючи зазначене, адміністративний позов до задоволення не підлягає.
Приймаючи рішення у даній справі, суд враховує позицію Вищого Адміністративного суду України щодо порядку та строків застосування адміністративно-господарських санкцій, висловлену в постанові суду від 01.03.2007 р. у справі за позовом Рівненської ОДПІ до ТОВ “Рівне-Табак” про стягнення 184007,93 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ПП ОСОБА_1 на користь держави 1700 грн. 00 коп. фінансових санкцій, зарахувавши на рахунок №31114106600002, код одержувача 22809222, код платежу:21081100, банк УДК в Черкаській області, одержувач: ВДК в м.Черкаси, МФО 854018 (штрафні санкції).
Звільнити ПП ОСОБА_1 від сплати судових витрат на підставі ч.4 ст.94 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець