ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2009 року Справа № 2а-3537/09/2370
10 год. 25 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гаращенка В.В.,
при секретарі - Бондар Т.П.,
за участю:
прокурора: Кондри Г.О.,
представника позивача: не з'явився,
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора м. Умань в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області до приватного підприємства «Кедр» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Умань звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області до приватного підприємства «Кедр» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 1424 грн. 96 коп. та фінансових санкцій в сумі 7 грн. 67 коп.
Позивач стверджує, що за період з серпня 2008 року по лютий 2009 року відповідач мав сплатити страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1424 грн. 96 коп. Далі позивач стверджує, що за результатами документальної перевірки до відповідача були застосовані фінансові санкції у розмірі 7 грн. 67 коп.
Оскільки сума страхових внесків та фінансових санкцій в загальному розмірі 1432 грн. 63 коп. у строки, встановлені п. 6 ст. 20, ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, відповідачем не сплачена, позивач просить стягнути її у судовому порядку.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю.
Позивач в судове засідання не з'явився, але надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, позовні вимоги просив задовольнити повністю.
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не з'явився, представника не направив, хоча належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи.
Заслухавши думку прокурора, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Частиною 1 ст. 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97 р. № 400/97-ВР (далі - «Закон № 400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.
Частиною 1 ст. 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - «Закон № 1058-IV»).
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є роботодавці: зокрема підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які обрали особливий спосіб оподаткування та які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ст. 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону.
ПП «Кедр» є юридичною особою (ідентифікаційний код 32018857), а тому відповідач є страхувальником, в розумінні Закону № 1058-IV та платником страхових внесків.
Відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Частиною 2 ст. 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Пунктом 6 ст. 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно ч. 12 ст. 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно з ч. 4 ст. 18 цього Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Відповідно до ст. 4 Закону № 400/97-ВР страхувальники повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33,2 % від фонду оплати праці підприємства та відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1-5 % сукупного оподатковуваного доходу фізичних осіб, які працюють на підприємстві за трудовим договором.
Судом встановлено, що 22.09.2008, 17.10.2008, 18.11.2008, 22.12.2008, 13.01.2009, 20.02.2009 та 20.03.2009 відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з серпня 2008 року по лютий 2009 року із самостійно визначеними розмірами страхових внесків, що підлягають сплаті. Згідно вказаних розрахунків відповідач зобов'язаний був сплатити до Пенсійного фонду України внески на пенсійне страхування в розмірі 33,2 % від фонду оплати праці в розмірі 1316 грн. 14 коп. та відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1-5% сукупного оподатковуваного доходу в сумі 108 грн. 82 коп.
За цей період відповідач страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не сплатив, внаслідок чого у відповідача утворилася недоїмка у розмірі 1424 грн. 96 коп.
Частиною 9 ст. 106 Закону № 1058-IV передбачено право виконавчих органів Пенсійного фонду застосовувати до страхувальників фінансові санкції. Зокрема, відповідно до п. 5 цієї статті за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наданої позивачем копії рішення № 90 від 23.04.2009 року, вбачається, що за порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до відповідача застосована фінансова санкція у розмірі 7 грн. 67 коп.
Зазначене рішення отримано відповідачем 23 квітня 2009 року.
Частиною 13 ст. 106 Закону № 1058-IV визначено, що суми пені та штрафів, передбачених ч. ч. 9, 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, визначену в ньому суму фінансової санкції не сплатив.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Кедр», (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Залізнична, 18, кв. 16, код ЄДРПОУ 32018857) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаської області, (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Тельмана, 4, код ЄДРПОУ 21366586) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з серпня 2008 року по лютий 2009 року в сумі 1424 грн. 96 коп. та фінансову санкцію в розмірі 7 грн. 67 коп., а всього 1432 (одна тисяча чотириста тридцять дві) грн. 63 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Гаращенко