Ухвала суду № 45713485, 25.06.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2015
Номер справи
569/20056/14-а
Номер документу
45713485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Бердій М.А.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"25" червня 2015 р. Справа № 569/20056/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

ОСОБА_2,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю сторін:

представника позивача: ОСОБА_3

представника відповідача: ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "13" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання надати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки ,-

ВСТАНОВИВ:

17 грудня 2014 року житель м.Рівне ОСОБА_5 звернувся з адміністративним позовом до Управління містобудування і архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов"язання надати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.

Постановою Рівненського міського суду від 13 травня 2015 року позовні вимоги задоволено повністю.

Визнано неправомірною бездіяльність Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо ненадання ОСОБА_6 по його заяві містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, загальною площею 0,0442 га, кадастровий номер 5610100000:01:027:0248, що розташована в м.Рівне по вулиці Древлянській № 7.

Зобов"язано Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_6 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, загальною площею 0,0442 га, кадастровий номер 5610100000:01:027:0248, що розташована в м.Рівне по вулиці Древлянській № 7 для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Не погоджуючись з прийнятою постановою Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якоюв задоволення позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що позивачу - ОСОБА_6 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,0442 га, яка знаходиться по вулиці Древлянській № 7 в місті Рівне, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Цей факт підтверджується наявним у справі договором купівлі-продажу від 18.07.2014 року зареєстрованого в реєстрі під № 518 та витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 24455136 від 18.07.2014 року.

У вересні 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою та доданими до неї документами про видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва житлового будинку.

Відповідач своїм листом від 23.09.2014 року за № 01-М/152 (а.с.6), повідомив позивача, що управління не може підготувати містобудівні умови та обмеження на забудову земельної ділянки у зв'язку з тим, що рішенням Рівненської міської ради № 2654 від 10.07.2009 року, яким затверджено Програму комплексної реконструкції застарілого житлового фонду міста Рівне на період 2009-2020 років, житловий будинок № 7 по вул.Древлянській в м.Рівне знаходиться в переліку будинків віднесених до застарілого житлового фонду.

Позивач 11.11.2014 року знову звернувся до відповідача із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень для житлового будинку та господарських споруд.

Листом від 17.11.2014 року знову отримав від відповідача відмову у наданні містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки з аналогічних підстав та вже додатково зазначено, що необхідно надати розрахунок інсоляції, для підтвердження того що об'єкт будівництва не порушує норм інсоляції сусідніх будівель.

Позивач не погодився із зазначеними діями відповідача та оскаржив їх до суду.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до ч.1 ст.78 Земельного кодексу України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Пунктом "д" частини 1 статті 90 Земельного кодексу України передбачено, що власники земельних ділянок мають право споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди. Згідно ч.1-4 ст.26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Згідно ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері Містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, іншими спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Статтею 29 вищезазначеного Закону передбачено, що фізична або юридична особа, яка подала до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати вихідні дані для проектування об'єкта будівництва. Вихідні дані повинні міститися у повному обсязі в загальнодоступній містобудівній документації на місцевому рівні. Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; завдання на проектування, що визначають обгрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта містобудування, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складаються з урахуванням містобудівних умов та обмежень, технічних умов. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. Розгляд заяви та надання вихідних даних або прийняття рішення про відмову у видачі вихідних даних здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Рішення про відмову у видачі вихідних даних приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

За вимогами пункту 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011року за № 912/19650 (надалі -Порядок) розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) подає в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

У відповідності до ст.7 Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду" органи місцевого самоврядування, серед іншого, приймають рішення щодо вилучення (викупу), передачі земельних ділянок у зв'язку з проведенням комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) із заміною застарілого житлового фонду для задоволення суспільних потреб; здійснюють контроль за дотриманням вимог законодавства щодо надання житлового та нежитлового фондів на праві власності чи оренди власникам (наймачам), житловий (нежитловий) фонд яких підлягає реконструкції відповідно до цього Закону; визначають порядок і терміни переселення мешканців, звільнення житлового та нежитлового фондів, а також порядок і терміни знесення будівель застарілого житлового фонду та інших споруд згідно з вимогами цього Закону; вирішують в установленому законом порядку всі спірні питання, пов'язані з відселенням наймачів та власників житла; вирішують інші питання, пов'язані з реконструкцією, заміною житлового фонду відповідно до законодавства.

Окрім цього, згідно ст.16 Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів, /мікрорайонів/, застарілого житлового фонду", території, де відповідно до цього Закону повинна здійснюватися реконструкція, заміна житлового фонду, визначаються на підставі генеральних планів та планів земельно-господарського устрою.

Обмеження речових прав на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться на території

комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду, підлягають державній реєстрації відповідно до закону.

Після державної реєстрації рішення про віднесення об'єктів нерухомого майна до

застарілого житлового фонду в установленому законом порядку забороняється здійснення будь-яких дій, спрямованих на зміну власника таких об'єктів або розширення його прав при переселенні.

Судом встановлено, що при укладенні договору купівлі-продажу земельної ділянки, а також на даний час будь-які обмеження у використанні земельної ділянки за її цільовим призначенням, в тому числі для будівництва житлового будинку, відсутні, що вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ - 5601017932014 від 11.07.2014 року та № НВ-01466382015 від 13.01.2015 року.

Посилання відповідача на рішення Рівненської міської ради № 2654 від 10.07.2009 року, яким затверджено Програму комплексної реконструкції застарілого житлового фонду міста Рівне на період 2009-2020 років та віднесено житловий будинок № 7 по вул.Древлянській в м.Рівне до переліку будинків, віднесених до застарілого житлового фонду, є необгрунтованими, оскільки відповідно до ст.7 Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду" питання про вилучення або викуп земельної ділянки позивача не вирішувались, і крім того в п.3 рішення зазначено про заборону Управлінню містобудування та архітектури погоджувати надання в приватну власність земельних ділянок, розташованих в межах кварталів застарілого житлового фонду, а не про заборону про надання містобудівних умов власникам земельних ділянок на якій відсутні будь-які житлові будинки, господарські будівлі та споруди, що має місце в даному випадку.

В такому разі ненадання містобудівних умов та обмежень істотно порушує та обмежує право власності позивача стосовно можливості розпорядження відповідним майном.

Проаналізувавши вищезазначені норми, суд прийшов до висновку, що у відповідача не було підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, а отже такі дії є неправомірними.

Поряд з обумовленим, суд бере до уваги зміст положень ч. 6 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.2.4 Порядку із якого вбачається, що за результатами розгляду заяви про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки може ти прийнято рішення про надання таких умов (з виконанням п. 3.1-3.7 Порядку) або про відмову їх наданні, що є не тотожним наданню відповіді у формі листа.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів вважає, що позивач в повній мірі довів ті обставини, на яких грунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваних дій не доказана.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "13" травня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: В.В. Євпак

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1,33000

представник позивача: ОСОБА_3 вул. Лермонтова, 4а, м.Рівне

3- відповідачу/відповідачам: Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Лермонтова,6,м.Рівне,33028

- ,