Ухвала суду № 45711980, 24.06.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
806/1104/15
Номер документу
45711980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шимонович Р.М.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"24" червня 2015 р. Справа № 806/1104/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

ОСОБА_2,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю представника позивача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" квітня 2015 р. у справі за позовом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправними та скасування постанов ,

ВСТАНОВИВ:

16.03.2015 Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, в якому просило:

- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 03.03.2015 ВП № 45466915 про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 1360,00 грн;

- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 03.03.2015 ВП № 45466915 про накладення штрафу в сумі 680,00 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2015 року у задоволенні позовних вимог Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області - відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про задоволення позову. В апеляційній скарзі посилається на рішення суду в частині поновлення на посаді ОСОБА_4 управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області - не виконано, що у свою чергу, унеможливлює виконання постанови суду в частині нарахування та виплати ОСОБА_4 різниці грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в період з 29 травня 2014 року по день поновлення на посаді. Вважає, що наведені обставини є поважними причинами невиконання судового рішення, які при прийнятті оспорюваних постанов не враховані відповідачем. Не врахував їх і суд першої інстанції та ухвалив незаконне рішення.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 13.02.2015 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №806/2898/14 від 09.02.2015, виданого Житомирським окружним адміністративним судом, про зобовязання управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_4 різницю грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в період з 29 травня 2014 року по день поновлення на посаді (а.с. 13).

У постанові про відкриття виконавчого провадження державний виконавець зазначив про необхідність боржнику самостійно виконати рішення протягом семи днів з моменту винесення постанови.

У звязку з невиконанням рішення у строк, встановлений постановою про відкриття виконавчого провадження від 13.02.2015 для самостійного його виконання, постановою державного виконавця від 03.03.2015 стягнуто з боржника - управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виконавчий збір у розмірі 1360,00 грн (а.с. 14).

03.03.2015 старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області прийнято постанову, якою, за невиконання рішення суду та вимоги державного виконавця від 20.02.2015, накладено на боржника - управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області штраф у розмірі 680,00 грн (а.с. 15).

Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Щодо постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 03.03.2015.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Приписами частини 1 статті 25 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Відповідно до частини 2 вказаної статті Закону, державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

Згідно зі частиною 1 статті 28 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Отже, підставою для прийняття державним виконавцем постанови про стягнення з боржника виконавчого збору є невиконання останнім рішення суду у строк, встановлений для самостійного його виконання.

Факт невиконання рішення суду протягом семи днів з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.02.2015 встановлений судом та не заперечувався сторонами по справі.

Оскільки рішення суду не виконано позивачем самостійно, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при прийнятті постанови про стягнення виконавчого збору 03.03.2015, відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, встановлений Законом України "Про виконавче провадження", а тому підстав для скасування даної постанови суд не вбачає.

Щодо постанови про накладення штрафу від 03.03.2015.

Приписами статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Державному виконавцю повинні бути безоплатно надані у встановлений ним строк інформація, документи або їх копії, необхідні для здійснення його повноважень. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено обовязок державного виконавця використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Отже, чинним законодавством на державного виконавця покладено обов'язок щодо вжиття передбачених Законом України "Про виконавче провадження" заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, а також наділено повноваженнями стосовно накладення стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

У ході судового розгляду справи зясовано, що держаним виконавцем було направлено до управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області вимогу виконати рішення суду у строк до 25.02.2015.

Відповідно до частини 1 статті 89 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Так, як поважну причину невиконання судового рішення щодо нарахування та виплатити ОСОБА_4 різниці грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в період з 29 травня 2014 року по день поновлення на посаді, позивач вказав невиконання судового рішення про поновлення останнього о на посаді.

Разом із тим згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).

Дійсно, рішення суду від 13.11.2014 в частині поновлення на посаді ОСОБА_4 не виконано, дані обставини ускладнюють виконання рішення в частині нарахування та виплати різниці грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в період з 29 травня 2014 року по день поновлення на посаді.

Проте, отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження від 13.02.2015 позивач не скористався своїм правом, гарантованим статтями 35, 36 Закону України "Про виконавче провадження", і не звернувся до державного виконавця із заявою про відкладення провадження виконавчих дій та/або до суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду.

Такі дії почав вчиняти на стадії примусового виконання судового рішення після застосування штрафних санкцій.

Відтак, приймаючи постанову про накладення штрафу, державний виконавець діяв у межах повноважень, визначених Законом України "Про виконавче провадження", так як обовязкова вимога не була виконана боржником.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними та допустимими доказами правомірність оспорюваних рішень.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "21" квітня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області Старий Бульвар,5/37,м.Житомир,10008

3- відповідачу/відповідачам: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний, 1,м.Житомир,10014

- ,