Ухвала суду № 45710654, 18.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2015
Номер справи
826/3734/15
Номер документу
45710654
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/3734/15 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

У Х В А Л А

Іменем України

18 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.

Суддів: Бєлової Л.В.

Гром Л.М.

За участю секретаря: Стеценко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою представника позивачів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський", Виробничо-енергетичного об'єднання "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", Товариства з обмеженою відповідальністю " Вітряний парк Новоазовський" - ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський", Виробничо-енергетичного об'єднання "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", Товариства з обмеженою відповідальністю " Вітряний парк Новоазовський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енеретики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський", Виробничо-енергетичне об'єднання "Вітроенергопром", Товариство з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", Товариство з обмеженою відповідальністю " Вітряний парк Новоазовський" звернулись до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18 лютого 2015 року №203.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду, представник позивачів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський", Виробничо-енергетичного об'єднання "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", Товариства з обмеженою відповідальністю " Вітряний парк Новоазовський" - ОСОБА_3 звернувся до суду з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити, мотивуючи свої вимоги тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального і процесуального права.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №203 від 18 лютого 2015 року внесено зміни до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036.

1. Пункт 1 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03 вересня 2008 року N 1052 "Про алгоритм перерахування коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії України та визнання такою, що втратила чинність, постанови НКРЕ від 08.04.2008 N 507" після слів "НЕК "Укренерго" доповнити словами та символами "(крім виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі)".

2. Змінено п. 1-1 перший абзац Постанови доповнено словами "а також не поширюється на виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі."

-П.1-1 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" доповнено новим абзацом такого змісту: "Визначення суми коштів по установкам (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню) виробників, що працюють за ціновими заявками, яке знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження здійснюється відповідно до п. 8.9.2 Правил Оптового ринку електричної енергії України наростаючим підсумком з початку місяця."

-Підпункт 1.7.1 після слів "альтернативних джерел енергії," доповнити словами та символами "виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі".

3. Постановляючу частину постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 26 липня 2013 року N 1036 "Про алгоритм перерахування коштів через поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості" після слів "НЕК "Укренерго" доповнити словами та символами "(крім виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі)".

Не погоджуючись з вищевказаною постановою, позивачі звернулись до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як визначено пунктом 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року N 715/2014, НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до п. 2 Положення, НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.

В силу ст. 11 Закону України "Про електроенергетику", органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, що регулює діяльність суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики та господарюючих суб'єктів, які діють на суміжних ринках, а також виконує інші функції відповідно до законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 29 Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії", у разі тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії внаслідок виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їхніх елементів, споруд, або внаслідок надзвичайних ситуацій Кабінет Міністрів України має право приймати рішення щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів із подолання наслідків такої ситуації відповідно до затвердженого ним порядку.

Постановою КМУ від 13 серпня 2014 р. N 372 затверджено Порядок вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, який визначає підстави та процедуру прийняття рішень про вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії через виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їх елементів, споруд або внаслідок надзвичайних ситуацій.

Відповідно до п.3 зазначеного Порядку, тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть передбачати: 1) обмеження цін на ринку електричної енергії; 2) встановлення учасникам ринку електричної енергії особливих умов купівлі-продажу електричної енергії; 3) встановлення учасникам ринку електричної енергії обов'язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії; 4) встановлення особливих умов експорту або імпорту електричної енергії; 5) вжиття інших заходів в межах повноважень Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля або НКРЕ з метою забезпечення надійної роботи об'єднаної енергетичної системи України.

Як вбачається з матеріалів справи, постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.02.2015 року №203 прийнята, зокрема, з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 36-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".

В силу пункту 1 вищевказаного розпорядження, з метою забезпечення надійної, безперебійної (стабільної) роботи об'єднаної енергетичної системи України, запобігання аварійним ситуаціям та пошкодженню електроенергетичних установок, їх елементів та споруд погодитися з пропозицією Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо вжиття на ринку електричної енергії таких тимчасових надзвичайних заходів:

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за зверненням Міністерства енергетики та вугільної промисловості - забезпечити: -коригування тарифів на виробництво електричної енергії, зокрема, виробникам, які працюють за ціновими заявками (шляхом встановлення обмеження граничної ціни системи, показників, що використовуються для визначення цін за маневреність та робочу потужність тощо), та величин "зеленого тарифу"; -встановлення додаткових платежів (надбавки, знижки) виробникам електричної енергії; - коригування тарифів на передачу електричної енергії; - коригування інвестиційних програм ліцензіатів; -зміни алгоритму розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії.

Крім того, пунктом 9 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25.01.2015 року "Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією", введеного в дію Указом Президента України від 14.02.2015 року №85/2015, НКРЕКП, за участю державного підприємства "Енергоринок" також запропоновано ужити заходів щодо виключення із розрахунків на ринку електричної енергії підприємств, які виробляють електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території.

Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції вірно зазначено, що оскаржуване рішення стосується обов'язків ДП "Енергоринок", як розпорядника коштів Оптового ринку електричної енергії.

Відповідно до норм Закону України "Про електроенергетику", ліцензії НКРЕ, Статуту та Договору між членами Оптового ринку електричної енергії, ДП "Енергоринок" виконує наступні функції: оптового постачальника електроенергії; розпорядника системи розрахунків; розпорядника коштів ОРЕ; Секретаріату Ради ОРЕ; Головного Оператора системи комерційного обліку електроенергії; сторони ДЧОРЕ, яка відповідає за підтримку системи забезпечення функціонування ОРЕ; розрахункового центру.

Державне підприємство "Енергоринок", як розпорядник системи розрахунків (PCP) виконує щодобове погодинне планування режиму роботи ОЕС України за активною енергією та потужністю, визначає погодинні прогнозні ціни на електроенергію і ціни за робочу потужність на наступну добу на основі оптимізації режимів роботи електростанцій, зовнішніх перетоків електроенергії, поданих генкомпаніями ТЕС цінових заявок і прогнозного обсягу споживання електроенергії на наступну добу; здійснює формування цін на електроенергію, формує та розраховує баланс (у натуральному та грошовому вигляді) купівлі-продажу електроенергії на ОРЕ. Розрахунки балансів, цін на електроенергію та розрахунку платежів здійснюються відповідно до Правил ринку, які є невід'ємною частиною ДЧОРЕ.

Крім того, Державне підприємство "Енергоринок", як розпорядник коштів ОРЕ (PK) здійснює розрахунки за куповану-продану електроенергію та розподіл коштів відповідно до алгоритму, який затверджується НКРЕКП, здійснює поточний контроль за платежами та строками їх оплати; видає розпорядження Банкіру ринку про перерахування коштів з рахунку оптового постачальника. РК аналізує розрахунки за куповану-продану електроенергію за звітні періоди та прогнозує рівень оплати енергопостачальними компаніями і виробникам електроенергії. Крім цього, РК веде оперативний та бухгалтерський облік розрахунків і платежів по кожному із учасників ОРЕ і Бухгалтерський реєстр учасників ОРЕ, складає і узгоджує акти звіряння розрахунків за куплену та продану електроенергію.

Таким чином, Державне підприємство "Енергоринок", як PCP нараховує кошти які необхідно сплатити генкомпаніям, та як РК здійснює перерахування коштів згідно алгоритму затвердженого НКРЕКП.

В даному випадку, суть оскаржуваної постанови НКРЕКП полягає у тому, що Державне підприємство "Енергоринок", як розпорядник коштів ОРЕ (РК), на період дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015року N З6-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії", не здійснює перерахування коштів виробникам електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, перелік яких визначається Міненерговугілля.

З огляду на наведене, кошти за відпущену в оптовий ринок електричну енергію формують заборгованість перед виробниками електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження та будуть отримані ними після закінчення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 36-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".

Таким чином, оскаржувана постанова прийнята на виконання Указу Президента України №715 від 10.09.2014 р. та з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України №36-р від 14.01.2015 р., з метою реалізації наданих чинним законодавством повноважень.

Крім того, як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідно до п. 5 оскаржуваної постанови, ця постанова діє протягом дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 36-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".

Частиною 4 ст.29 Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та пункту 6 Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 р. N 372 визначено: продовжити строк дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, передбачених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. N 36 "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії", на один місяць, тобто до 25.03.2015 року.

З огляду на вищевказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки оскаржувана постанова втратила чинність, у зв'язку із закінченням строку її дії, а тому відсутні підстави для її скасування.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський", Виробничо-енергетичного об'єднання "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", Товариства з обмеженою відповідальністю " Вітряний парк Новоазовський" та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не знайшли свого належного підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 159 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу представника позивачів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський", Виробничо-енергетичного об'єднання "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський", Товариства з обмеженою відповідальністю " Вітряний парк Новоазовський" - ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 квітня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.

Судді: Бєлова Л.В.

Гром Л.М.

Повний текст ухвали виготовлено 23.06.2015 року

.

Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.

Судді: Гром Л.М.

Бєлова Л.В.