Головуючий у 1 інстанції - Фастовець В.М.
Суддя-доповідач -
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2015 року справа №415/4664/13-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Чебанова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 24 вересня 2013р. у справі № 415/4664/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання до призначення пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області(далі - відповідач,УПФУ) з позовом у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення УПФУ про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №2, та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію на пільгових умовах за списком №2 на підставі ст.13 ч.1 п."б" абз.2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням стажу роботи з 24.07.1990 р. по 01.09.1990 р. на посаді учня машиніста аміачних холодильних установок 1-го розряду, а також з 01.09.1990 р. по 13.05.1997 р. машиніста аміачних холодильних установок 3-го розряду, з дати звернення до УПФУ в м.Лисичанську, а саме з 29.11.2012 року.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської областівід 24 вересня 2013 року позовні вимоги задоволено, а саме: визнано рішення управління Пенсійного Фонду України у м.Лисичанську від 06 грудня 2012 р. про відмову у призначені ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №2. Протиправною, та зобов'язано управління Пенсійного Фонду України у м.Лисичанську призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №2 на підставі ст.13 ч.1 п."б" абз.2 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з урахуванням стажу роботи з 24.07.1990 р. по 01.09.1990 р. на посаді учня машиніста аміачних холодильних установок 1-го розряду, а також з 01.09.1990 р. по 13.05.1997р. машиніста аміачних холодильних установок 3-го розряду, з дати звернення до УПФУ в м.Лисичанську, а саме з 29.11.2012 року.
Суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком є незаконним, оскільки посада, на якій працювала позивач у спірний період, віднесена до Списку № 2, а відсутність атестації робочого місця з вини роботодавця є формальною причиною, яка не може бути підставою для відмови у зарахуванні стажу до пільгового.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що суд першої інстанції помилково дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки позивачем не надано довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про ліквідацію підприємства на якому працював позивач у спірний період та не надав копії документів про проведення атестації робочих місць, тому рішення відповідача про відмову в призначенні позивачу пільгової пенсії є правомірним.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, позивач 29.11.2012 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням відповідача від 06.12.2012 р. позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Для зарахування періоду роботи на Лисичанському молокозаводі в якості машиніста аміачних холодильних установок на компресорі з 01.09.1990 р. по 13.05.1997 р. в пільговий стаж по списку № 2 підстав не має у зв'язку з відсутністю атестації робочих місць по підприємству.
З трудової книжки позивача вбачається, що остання у період з 24.07.1990 р. по 01.09.1990 р. працювала на ДП "ЛісМол" учнем машиніста аміачних холодильних установок, а з 01.09.1990 р. по 13.05.1997 р. - в якості машиніста аміачних холодильних установок на компресорі. Вказаний стаж позивача підтверджено і довідкою Архівного відділу Лисичанської міської ради № 8238-17/27 від 29.11.2012 року. Записів щодо виконання роботи, яка відноситься до пільгового стажу за Списком № 2 трудова книжка або довідка не містить.
Суть спору полягає у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи позивач з період з 24.07.1990 р. по 01.09.1990 р. працювала на ДП "ЛісМол" учнем машиніста аміачних холодильних установок, а з 01.09.1990 р. по 13.05.1997 р. - в якості машиніста аміачних холодильних установок на компресорі.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.«б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи жінки, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяці в такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється КабінетомМіністрівУкраїни.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 (далі Порядок № 637), у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. Вказаним Порядком № 637 встановлено форму такої довідки.
Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктами 4.1 та 4.2 вищевказаного Порядку, для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Порядок врахування пільгового стажу за віком за результатами атестації робочих місць за умовами праці врегульований наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пільгову за віком пенсію». Відповідно до вимог п.4.4 зазначеного наказу, якщо атестація на робочих місцях булла вперше проведена після 21.08.1997 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується 5-річний період роботи, що передує даті видання наказу про її результати та період роботи, впродовж наступних 5 років за умови, якщо впродовж цього часу на атестованих робочих місцях не змінювалися докорінно умови і характер праці, щодають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У пункті 5 Порядку проведення атестації робочих місць за умови праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 зазначено, що позачергова атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу органі в державної експертизи умов праці з участю установ санітарно-епідеміологічної служби МОЗ.
Пунктом 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умови праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 встановлено, що використання результатів атестації при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств і організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків №№ 1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів що до поліпшення умов праці та оздоровлення непрацюючих.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Про це зазначив й суд касаційної інстанції направляючи справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Враховуючи вищевказане колегія суддів робить висновок, що позивачу до 21 серпня 1992 року включно має право на зарахування періоду роботи зі шкідливими умовами праці на підприємстві незалежно від проведення атестації робочих місць, оскільки зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 набрала чинності з 21 серпня 1992 року.
Тобто, позивач має право на зарахування до пільгового стажу період роботи з 24.07.1990року по 01.09.1990року, яка працювала на ДП "ЛісМол" учнем машиніста аміачних холодильних установок, а з 01.09.1990 р. по 21.08.1992 р. - в якості машиніста аміачних холодильних установок на компресорі.
При таких обставинах колегія суддів зазначає, що зазначеного стажу не недостатньо для призначення пенсії згідно ст.13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв'язку з чим не підлягають задоволенню вимоги про скасування рішення УПФУ в м.Лисичанську Луганської області від 06 грудня 2012 року.
Колегія суддів також зазначає, що позовні вимоги, які стосуються періоду роботи з 22.08.1992 року по 13.05.1997 року зараховані пільгового стажу за Списком №2 ОСОБА_1 не можуть, оскільки не має підстав у зв'язку з відсутністю атестації робочих місць.
Відповідно до ст.198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 24 вересня 2013 р. у справі № 415/4664/13-а - задовольнити.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 24 вересня 2013 р. у справі № 415/4664/13-а - скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.
Головуючий О.О.Шишов
Судді І.В.Сіваченко
О.О.Чебанов