ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
11 червня 2015 рокусправа № 804/12097/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
за участю секретаря судового засідання:Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційними скаргами Основянської обєднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління Міндоходів у Харківській області, Бабушкінської державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 року у справі № 804/12097/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Лек-Пак до Основянської обєднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління Міндоходів у Харківській області, Бабушкінської державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Лек-Пак (далі за текстом ТОВ „Лек-Пак) звернулось до суду з позовом до Основянської обєднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління Міндоходів у Харківській області (далі за текстом Основянська ОДПІ м.Харкова), Бабушкінської державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі за текстом Бабушкінська ДПІ м.Дніпропетровська), в якому просило:
- визнати протиправними дії Основянської ОДПІ м. Харкова щодо проведення зустрічної звірки ТОВ „Лек Пак, за результатами якої складено довідку № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак;
- визнати протиправними дії Основянської ОДПІ м. Харкова щодо внесення коригувань до автоматизованої інформаційної системи „Податковий блок, зокрема до підсистеми „Аналітична система на підставі довідки № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак;
- зобовязати ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська відновити в автоматизованій інформаційній системі „Податковий блок, зокрема у підсистемі „Аналітична система показники податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість, які були відкориговані податковим органом на підставі довідки № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак;
- зобовязати Основянську ОДПІ м. Харкова вилучити з усіх податкових електронних баз даних Основянської ОДПІ м. Харкова інформацію, внесену на підставі довідки №451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Основянської ОДПІ м. Харкова щодо проведення зустрічної звірки ТОВ „Лек Пак, за результатами якої складено довідку № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак. Визнано протиправними дії Основянської ОДПІ м. Харкова щодо внесення коригувань до автоматизованої інформаційної системи „Податковий блок, зокрема до підсистеми „Аналітична система на підставі довідки № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак. Зобовязано ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська відновити в автоматизованій інформаційній системі „Податковий блок, зокрема у підсистемі „Аналітична система показники податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість, які були відкориговані податковим органом на підставі довідки № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак. В решті задоволення позовних вимог відмовлено.
В апеляційних скаргах Основянська ОДПІ м.Харкова та Бабушкінська ДПІ м.Дніпропетровська, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
В іншій частині рішення суду не оскаржено.
Відповідно до частини 4 статті 196 ,частини 1 статті 41 КАС України судове засідання проведено за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі пп.73.3 та п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, головним державним ревізором інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту Основянської ОДПІ м. Харкова ОСОБА_1 проведено зустрічну звірку ТОВ „Лек Пак з питань перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платниками податків за період листопад 2013 року.
За результатами проведеної звірки було складено довідку № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак (далі Довідка), відповідно до висновків якої перевіркою ТОВ „Лек-Пак встановлено відсутність поставок товарів та укладення угод без мети настання реальних наслідків, господарські операції щодо придбання товарів (робіт, послуг) у контрагентів - постачальників та продажу товарів (робіт, послуг) на адресу контрагентів-покупців не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які економічно необхідні для здійснення господарських операцій, відсутністю ділової мети та необхідного обсягу цивільної дієздатності.
Порядок проведення зустрічних звірок даних субєктів господарювання визначено у пункті 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та у Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232.
Згідно пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних субєктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів субєкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається субєкту господарювання у десятиденний термін.
Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232, згідно пункту 1 якого зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у субєктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобовязань.
Пунктом 3 Порядку № 1232 передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває субєкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Згідно до пункту 4 вказаного Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження субєкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає субєкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
У разі отримання від субєкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку (пункт 6 Порядку).
Відповідно до пункту 7 Порядку за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується субєктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається субєкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається субєкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року №236 з метою впровадження єдиного порядку направлення та обліку запитів на проведення зустрічних звірок, оформлення, накопичення та реалізації їх матеріалів органами державної податкової служби затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
У відповідності до пункту 2.2 Методичних рекомендацій необхідність проведення зустрічних звірок субєктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у тому числі від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у тому числі від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.
Пунктом 4.4. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 р. № 236 визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає ОСОБА_1 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 3).
Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України передбачено проведення зустрічних звірок в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Державній податковій адміністрації України право визначати порядок проведення зустрічних звірок не надано.
Враховуючи наведене, проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.
При цьому, заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто, спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів субєкта господарювання, однак, без фактичного здійснення таких дій, не можуть вважатись діями по проведенню зустрічної звірки.
Крім того, як встановлено судом, жодного запиту про надання інформації для проведення зустрічної звірки ТОВ „Лек Пак не отримувало.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо протиправності дій Основянської ОДПІ м.Харкова щодо викладення в Довідці висновків стосовно відсутності підприємства за фактичним місцезнаходженням, з огляду на те, що відповідно до чинного законодавства України підтвердженням відсутності юридичної особи за її зареєстрованим місцезнаходженням є наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Дана правова позиція відповідає висновкам, зазначеним в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 вересня 2013 року у справі № К/800/3806/13.
Статтею 86 Податкового кодексу України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобовязаний його підписати. У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом (п. 86.1). У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються контролюючим органом протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному ст. 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях (п. 86.7).
Аналогічні норми закріплені Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 р. №984, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.01.2011 р. за № 34/18772.
З огляду на те, що у довідці 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек-Пак складеної Основянською ОДПІ м. Харкова були зафіксовані порушення ТОВ „Лек-Пак норм чинного законодавсіва України з питань оподаткування ПДВ, вказана довідка мала бути надана підприємству для ознайомлення, підписання та у разі незгоди з його висновками для надання письмових заперечень по суті встановлених у ньому порушень. Проте, як було зазначено раніше, вказана довідка станом на час звернення до суду із даним адміністративним позовом, в порушення норм н. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, не була надана позивачу для ознайомлення та підписання, внаслідок чого ТОВ „Лек-Пак було позбавлено можливості надати пояснення або заперечення по суті встановлених у ньому порушень.
Окрім цього, зі змісту норм ст. 54. п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України вбачається, що суми податкових зобовязань платника податків можуть бути визначені ним самостійно, або контролюючим органом у випадках, передбачених п.п. 54.3.1 - п.п. 54.3.6 Податкового кодексу України. При цьому, у разі визначення податковим органом відповідно до ст. 54 Кодексу податкового зобов'язання, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до п.п. 4.2.1 розділу 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної Податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 р. № 276. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 р. за № 843/11123, податкові зобов'язання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, вносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри.
У відповідності до п.п. 4.2.2 вказаної Інструкції, податкові зобовязання, штрафні санкції та пеня, розраховані органом державної податкової служби, обліковуються у картках особових рахунків за даними електронного реєстру податкових повідомлень у частині узгоджених сум згідно з Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 р. № 253 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758 (у редакції наказу ДПА України від 27.05.2003 № 247).
Зі змісту наведених норм вбачається, що зміни до електронних баз даних можуть бути внесені податковим органом лише на підставі самостійно складеної та поданої платником податків до податкового органу за місцем реєстрації податкової звітності або на підставі винесеного податковим органом за результатами документальної перевірки та узгодженого у встановленому законом порядку податкового повідомлення-рішення.
В даному випадку податкові повідомлення-рішення на підставі висновків, викладених у довідці № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек-Пак Основянською ОДПІ м. Харкова не виносились.
Водночас, до автоматизованої інформаційної системи „Система автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України на підставі довідки № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з суб'єктами господарювання ТОВ „Лек-Пак податковим органом були внесені коригування самостійно задекларованих підприємством показників, що підтверджено витягом з аналітичної системи.
Система автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України є програмним продуктом, який було розроблено для реалізації Порядку взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів. затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 р, № 266. який втратив чинність на підставі наказу №165 від 14.06.2013 року.
Згідно до пп. 1.3.1 п.1.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника податку - фізичної особи-підприємця. Затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 р. № 165 визначено, що під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти, як підсистеми інформаційної системи „Податковий блок „Реєстрація ПП, „Обробка податкової звітності та платежів, „Податковий аудит, „Аналітична система, „Облік платежів.
Таким чином, показники, які були відображені у автоматизованій інформаційній системі „Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України перенесено до інформаційної системи „Податковий блок.
Процес зіставлення даних податкової звітності з ПДВ у розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган фактично порівнює задекларовані контрагентами кореспондуючі суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою оперативного виявлення платників, що підлягають документальній перевірці.
Зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Адже питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.
Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом лише після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.
Враховуючи наведене, невідповідність показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, що задекларовані позивачем у деклараціях з ПДВ, показникам з централізованої бази даних податкової звітності, має безпосередній вплив на права та інтереси позивача, оскільки така невідповідність може мати для позивача негативні наслідки, як то: погіршення його ділової репутації, як належного платника податків, відмова його контрагентів від подальших господарських відносин з позивачем з метою уникнення негативних податкових наслідків для себе від таких операцій, тощо.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про протиправність проведення коригування Основянською ОДПІ м. Харкова показників податкової звітності позивача на підставі Довідки, а відтак судом вірно зобовязано ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська відновити в автоматизованій інформаційній системі „Податковий блок, зокрема у підсистемі „Аналітична система показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, які були відкориговані податковим органом на підставі довідки № 451/20-38-22-01-04/31061461 від 17.02.2014 року „Про проведення зустрічної звірки з субєктами господарювання ТОВ „Лек Пак.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Основянської обєднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного Управління Міндоходів у Харківській області, Бабушкінської державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 року у справі № 804/12097/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:Т.І. Ясенова
Суддя:О.В. Головко
Суддя:А.В. Суховаров