Рішення № 45709497, 23.06.2015, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
922/2846/15
Номер документу
45709497
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" червня 2015 р.Справа № 922/2846/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Руденко О.О.

розглянувши справу

за позовом Комунального підприємства "Харківський метрополітен", м.Харків, до 1) Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Харків , 2) Головного Управління Державної казначейської служби України у Харківській області, м.Харків, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Управління Державної казначейської служби у Ленінському районі м.Харкова, м.Харків, про стягнення 136000,00 грн. за участю представників:

позивача -

08.06.2015р. - Шевчук Н.Ю. (довіреність № 09/2357/01-09 від 31.12.2014р.);

Колесан С.І. (довіреність № 09/2353/01-09 від 31.12.2014р.);

23.06.2015р. - Колесан С.І. (довіреність № 09/2353/01-09 від 31.12.2014р.);

1-го відповідача -

08.06.2015р. - Чалкової Г.Л. (довіреність № 80 від 02.10.2014р.);

Лесько Т.М. (довіреність № 82 від 03.10.2014р.);

23.06.2015р. - Лесько Т.М. (довіреність № 82 від 03.10.2014р.);

2-го відповідача -

08.06.2015р. та 23.06.2015р. - не з'явився;

третьої особи -

08.06.2015р. та 23.06.2015р. - Мазалової Я.В. (довіреність № 05-07/1145 від 01.04.2015р.);

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Комунальне підприємство "Харківський метрополітен", звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з державного бюджету збитків у сумі 136000,00 грн., завданих незаконними рішеннями Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 102-р/к від 25.04.2014р. та № 103-р/к від 25.04.2014р. Судовий збір позивач просить покласти на відповідача.

У відзиві на позовну заяву, який було надано до суду 20.05.2015р., 2-й відповідач з позовними вимогами не погоджується, посилаючись на те, що кошти, які позивач просить стягнути з бюджету, не є збитками, а є коштами, які позивач помилково сплатив, а тому спір повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

08.06.2015р. 1-м відповідачем подано до суду клопотання про припинення провадження у справі на підставі того, що публічно-правові спори, де відповідачами виступають органи Антимонопольного комітету України, підвідомчі адміністративним судам, оскільки Антимонопольний комітет України є суб'єктом владних повноважень у розумінні ст. 3 КАС України.

Третя особа у своєму відзиві на позовну заяву від 08.06.2015р. зазначила, що до функцій органів Державної казначейської служби України не входить контроль за сплатою та нарахуванням податків, зборів та інших платежів. Повернення коштів з бюджету здійснюється Державною казначейською службою України тільки за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, згідно п. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України.

У судовому засіданні, яке відбулося 08.06.2015р., представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник 1-го відповідача проти позову заперечував; просив припинити провадження у справі, у зв'язку з її непідвідомчістю господарським судам.

Представник 2-го відповідача у судове засідання не з'явився; про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник третьої особи проти позову заперечував, посилаючись на те, що повернути грошові кошти з бюджету неможливо.

У судовому засіданні була оголошена перерва до 23.06.2015р. до 12:00 год.

Після перерви учасники судового процесу своїх позицій у справі не змінили.

Представник позивача надав письмові пояснення в обґрунтування заперечень проти клопотання 1-го відповідача та відзиву 2-го відповідача щодо підвідомчості даної справи адміністративному суду.

Розглянувши клопотання 1-го відповідача про припинення провадження у справі, суд визнав його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на:

- спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

- спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;

- спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;

- спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;

- спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;

- спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;

- спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.

З викладеного вище переліку вбачається, що на спори з відшкодування збитків, нанесених в результаті неправомірного рішення суб'єкта владних повноважень, юрисдикція адміністративного суду не поширюється.

Постановою Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 24.10.2011р. визначено, що господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані з вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної противоправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктом публічно-правових відносин, за умови, що такі вимоги не об'єднуються з вимогою вирішити публічно-правовий спір і за своїм суб'єктивним складом підпадають під дію статті 1 ГПК України.

Спірні рішення суб'єкту владних повноважень - Антимонопольного комітету України, вже були оскаржені в іншому судовому процесі та визнані недійсними.

Отже, спір про відшкодування збитків, завданих незаконними рішеннями Антимонопольного комітету України, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Адміністративною колегією Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на підставі акту планової перевірки Комунального підприємства "Харківський метрополітен" щодо дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції були прийняті рішення № 102-р/к та № 103-р/к від 25.04.2014р. про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про захист економічної конкуренції у загальній сумі 136000,00 грн. (по 68000,00 грн. за кожним рішенням).

Вищевказані рішення КП "Харківський метрополітен" було оскаржено КП "Харківський метрополітен" в господарському суді.

Рішенням господарського суду Харківської області від 31.07.2014р. по справі № 922/2580/14 позовні вимоги КП "Харківський метрополітен" були задоволені повністю, рішення Антимонопольного комітету № 102-р/к та № 103-р/к від 25.04.2014р. визнані недійсними.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.11.2014р. рішення господарського суду Харківської області від 31.07.2014р. по справі 922/2580/14 було скасовано.

На виконання зазначеної постанови, яка набрала законної сили з моменту її проголошення, КП "Харківський метрополітен" було сплачено штраф у розмірі 136000,00 грн. шляхом перерахування коштів на рахунок УДКСУ у Ленінському районі м.Харкова, що підтверджується платіжними дорученнями № 4761 та № 4762 від 02.12.2014р.

Постановою Вищого господарського суду України від 27.01.2015р. було задоволено касаційну скаргу КП "Харківський метрополітен" та скасовано постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.11.2014р., рішення господарського суду Харківської області від 31.07.2014р. по справі 922/2580/14 залишено в силі.

Таким чином, рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 102-р/к від 25.04.2014р. та № 103-р/к від 25.04.2014р., згідно яких позивачем було сплачено штрафні санкції на загальну суму 136000,00 грн., були визнані недійсними в судовому порядку.

Листом від 18.02.2015р. № 09/230/01-09 позивач звернувся до Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м.Харкова Харківської області за поверненням безпідставно зарахованих до бюджету коштів.

УДКСУ у Ленінському районі м.Харкова в поверненні коштів було відмовлено на тій підставі, що Управління здійснює перекид та повернення коштів з бюджету тільки за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Листом від 13.03.2015р. позивач звернувся до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про здійснення подання про повернення з бюджету на рахунок КП "Харківський метрополітен" безпідставно зарахованих коштів. Цей лист було отримано територіальним відділенням 16.03.2015р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Але відповіді на цей лист Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України позивачу не надало.

Відповідно до ст. 249 Господарського кодексу України, передбачено, що збитки, завдані суб'єкту господарювання у зв'язку з неправомірним застосуванням до нього адміністративних санкцій підлягають відшкодуванню.

Згідно ч. 1 ст. 225 Господарського кодексу України, до складу збитків включаються, крім іншого, додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам), понесені стороною, яка зазнала збитків.

Сплативши штрафи за рішеннями, визнаними судом недійсними, КП "Харківський метрополітен" зазнало збитків на суму 136000,00 грн.

Згідно п. 7 ст. 40 ГК України, збитки, завдані незаконними рішеннями Антимонопольного комітету України або його територіальних відділень, відшкодовуються з Державного бюджету України за позовом заінтересованих осіб у порядку, визначеному законом.

У відповідності до п. 2 ст. 25 Бюджетного кодексу України відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої фізичній чи юридичній особі внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади (органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування), а також їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень, здійснюється державою (Автономною Республікою Крим, органами місцевого самоврядування) у порядку, зазначеному законом.

При цьому слід зазначити, що шкода - це будь-які несприятливі наслідки, у тому числі і збитки, моральна шкода, а збитки - це грошова оцінка матеріальної шкоди. Таким чином, поняття "шкода" є ширшим, ніж "збитки". Будь-які збитки є шкодою.

Відповідно до положень Господарського кодексу України, під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата чи пошкодження майна, неодержані доходи.

Оскільки статтями 40, 249 ГК України гарантовано права суб'єктів господарювання у разі неправомірного застосування до них адміністративно - господарських санкцій, в тому числі і відшкодування збитків, завданих незаконними рішеннями Антимонопольного комітету України або його територіальних відділень, то суми витрат позивача, що були перераховані до державного бюджету на підставі визнаних недійсними рішень, підлягають відшкодуванню.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства "Харківський метрополітен" обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідачів в рівних частках.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 40, 225, 249 Господарського кодексу України, ст. 25 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "Харківський метрополітен" (61052, м.Харків, вул.Енгельса, 29; ідентифікаційний код: 04805918) - збитки, завдані незаконними рішеннями Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в розмірі 136000,00 грн.

Стягнути з Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, м.Харків, пл.Свободи, 5, Держпром, 6 під'їзд, 1 поверх; ідентифікаційний код: 22630473) на користь Комунального підприємства "Харківський метрополітен" (61052, м.Харків, вул.Енгельса, 29; ідентифікаційний код: 04805918) - витрати з оплати судового збору в розмірі 1360,00 грн.

Стягнути з Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області (61166, м.Харків, вул.Бакуліна, 18; ідентифікаційний код: 37874947) на користь Комунального підприємства "Харківський метрополітен" (61052, м.Харків, вул.Енгельса, 29; ідентифікаційний код: 04805918) - витрати з оплати судового збору в розмірі 1360,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26.06.2015 р.

Суддя Н.М. Кухар