Постанова № 4569901, 07.09.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2009
Номер справи
2а-4388/09/1370
Номер документу
4569901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а-4388/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2009 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лунь З.І.

при секретарі Івашків В.І.

за участю:

від позивача:  Борис В.Ю.;

від відповідача:   Рущак О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Львівобленерго» до Державної інспекції контролю за цінами у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення №173 від 26.06. 2009 року і припису №118 від 23.06.2009 року,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариства «Львівобленерго» звернулося до Державної інспекції контролю за цінами у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення №173 від 26.06. 2009 року і припису №118 від 23.06.2009 року

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.07.2009 року відкрито провадження у справі.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача заперечив проти позову, з мотивів, викладених у письмовому запереченні та додаткових поясненнях по справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази та давши їм правову оцінку, суд встановив наступне.

Державною інспекцією контролю за цінами у Львівській області з 19.06.2009 по 22.06.2009 проведено перевірку дотримання Сколівським РЕМ ВАТ «Львівобленерго» порядку формування тарифів на електроенергію за період з березня 2008 року по червень 2009 року, за результатами якої складено Акт № 000340 від 22.06.2009 року у висновку якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення порядку застосування тарифів на електроенергію, що призвело до завищення плати за спожиту електроенергію на потреби освітлення вулиць без наявності диференційованого лічильника та одержання необґрунтованої виручки, на підставі чого видано припис №118 від 23.06.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін з вимогою про здійснення перерахунку нарахованої плати за спожиту електроенергію на суму 37146,07 грн. шляхом приведення цін у відповідність до вимог постанови НКРЕ України від 22.10.2004 року №1030 та постанови НКРЕ України від 21.02.2008 року №199.

На підставі Акта №000340 від 22.06.2009 року Державною інспекцією контролю за цінами у Львівській області було прийнято рішення про застосування до ВАТ «Львівобленерго» економічних санкцій на суму 90236,70 грн.

Згідно зі ст.11 Закону України «Про електроенергетику», органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія регулювання електроенергетики України.

Національна комісія регулювання електроенергетики України регулює діяльність суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики та господарюючих суб'єктів, які діють на суміжних ринках, а також виконує інші функції відповідно до законодавства.

Основні завдання Національної комісії регулювання електроенергетики України визначені ч.1 ст.12 цього ж Закону, серед яких: державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці; сприяння конкуренції у сфері виробництва та постачання електричної енергії; забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці.

Відповідно до п.1 Порядку диференціювання за годинами доби тарифів на електроенергію, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів, затвердженого Постановою НКРЕ України від 22.10.2004 року №1030, зі змінами від 21.02.2008 року №199 розрахунки за електроенергію, яка відпускається на потреби зовнішнього освітлення , здійснюється за єдиним роздрібним тарифом відповідного класу напруги із застосуванням коефіцієнта 0,25 у межах зон доби. В інші години доби застосовується єдиний роздрібний тариф іншого відповідного класу напруги. Згідно з п.2 зазначеного Порядку для визначення обсягів електроенергії, спожитої на потреби зовнішнього освітлення населених пунктів, мають використовуватися окремі прилади диференційованого обліку електроенергії, унесені до Державного реєстру вимірювальної техніки, допущені до застосування в Україні.

Відповідно до п. 4 Положення про Національну комісію з електроенергетики, затвердженої Указом Президента України від 21.04.1998 року комісія, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, розробляє і затверджує обов'язкові для виконання нормативні акти з питань, що належать до її компетенції, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє та вносить у встановленому порядку пропозиції щодо вдосконалення законодавства, дає висновки на проекти законів та інших нормативно-правових актів. З огляду на це, правомірною є позиція позивача, який покликається на листи НКРЕ України від 29.12.2005 року №0334-09/6205, від 07.04.2005 року №03-31-09/1539, від 06.09.2005 №03-39-09/4173, в яких зазначається, що застосування тарифу відповідно до п.1 Порядку диференціювання за годинами доби тарифів на електроенергію, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів, затвердженого Постановою НКРЕ України від 22.10.2004 року №1030 можливе тільки за умови використання при визначенні обсягів електроенергії, спожитої на потреби зовнішнього освітлення населених пунктів, окремих приладів диференційованого обліку електроенергії, унесені до Державного реєстру вимірювальної техніки, допущені до застосування в Україні. Крім того, роз'яснення НКРЕ взято до уваги Верховним Судом України (постанова від 08.04.2002 року). Відтак, покликання відповідача на те, що роз'яснення НКРЕ не є обов'язковими, не беруться судом до уваги.

Відповідно до п. 3.25 «Правил користування електричною енергією», затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996р. (в редакції постанови від 17.10.2005р. №910), споживачі, які бажають здійснювати розрахунок за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, в тому числі за годинами доби, мають забезпечити облік електричної енергії для власного споживання відповідними засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії. Отже, право споживача, який бажає здійснювати розрахунок за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, в тому числі за годинами доби, пов'язане і має наслідком обов'язок споживача забезпечити облік електричної енергії для власного споживання відповідними засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії.

Тому покликання відповідача на п. 2 Порядку диференціювання за годинами доби тарифів на електроенергію, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів як на загальну норму щодо обліку електричної енергії, спожитої на потреби зовнішнього освітлення, за якою нема ніяких обмежень щодо застосування коефіцієнта 0,25 у межах зон доби, а понижуючий коефіцієнт 0,25 повинен застосовуватись незалежно від наявності у споживача приладу диференційованого обліку електричної енергії, не приймаються судом.

Згідно з п.3.4 «Умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом» (затв. постановою НКРЕ № 15/1 від 13.06.1996 р. та зареєстровані в Мін'юсті України від 08.08.1996 р. за № 433/1458), ліцензіат (яким є і ВАТ «Львівобленерго») повинен діяти згідно із законодавством України та іншими нормативними документами; дотримуватись актів законодавства та нормативних документів.

НКРЕ на виконання покладених на нього повноважень було проведено планову перевірку ВАТ «Львівобленерго» додержання ліцензіатом законодавства про електроенергетику та Ліцензійних умов за період з 01.01.2008 по 01.01.2009 року. НКРЕ не виявлено жодних порушень позивачем у в частині застосування постанови НКРЕ № 1030 від 22.10.2004 р., що підтверджується відповідним актом №12-е від 24.04.2009 р. Недотримання позивачем вимог постанов НКРЕ, в т.ч. і постанови НКРЕ № 1030 вважалось би порушенням вище вказаних Умов та Правил, за що НКРЕ вправі накласти відповідні санкції. Тому висновки акту перевірки позивача НКРЕ від 24.04.2009 р. додатково підтверджують відсутність порушень ВАТ «Львівобленерго» вимог постанови НКРЕ № 1030 в частині застосування тарифів на електроенергію.

Крім того, згідно з п.4 постанови НКРЕ № 1030 передбачена компенсація втрат від постачання електроенергії для зовнішнього освітлення за диференційованими тарифами, що відшкодовується ліцензіату з постачання електроенергії за регульованим тарифом згідно встановленого НКРЕ порядку. Відповідно до п. 3 «Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів», затверджений постановою НКРЕ № 198 від 21.02.2008 р., компенсація втрат від застосування пільгового тарифу на електроенергію для зовнішнього освітлення, згідно постанови НКРЕ № 1030 - єдиного роздрібного тарифу відповідного класу напруги із застосуванням коефіцієнта 0,25, здійснюється згідно рішення НКРЕ за умови підтвердження електропостачальником обсягу спожитої електричної енергії на потреби зовнішнього освітлення згідно показами приладів диференційованого обліку електричної енергії споживачів.

Таким чином, ВАТ «Львівобленерго» не мало б жодних підстав не застосовувати пільговий тариф на зовнішнє освітлення (із застосуванням коефіцієнту 0,25) по відношенню до споживачів, які мають прилади диференційованого обліку, оскільки позивач отримав би від держави компенсацію втрат від застосування такого пільгового тарифу. Однак, застосування позивачем пільгового тарифу (із коефіцієнтом 0,25) по відношенню до споживачів, які не мають приладів диференційованого обліку електроенергії на зовнішнє освітлення мало б наслідком відсутність права на компенсацію втрат від застосування такого тарифу.

Свою позицію щодо застосування затвердженого постановою НКРЕ Порядку диференціювання за годинами доби тарифів на електроенергію, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів, висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 24.02.2009 року, яким зокрема, було зазначено, що застосування затвердженого постановою НКРЕ Порядку диференціювання за годинами доби тарифів на електроенергію, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів, було поставлено комісією своїм роз'ясненням в межах законодавчо визначених повноважень органу державного регулювання діяльності в електроенергетиці в залежність від наявності окремих приладів диференційованого обліку електричної енергії.

Враховуючи вищенаведене, ВАТ «Львівобленерго» правомірно нарахувало плату за електричну енергію, спожиту на зовнішнє освітлення за єдиним роздрібним тарифом споживачам, у яких облік електроенергії для зовнішнього освітлення не був забезпечений приладами диференційованого обліку електроенергії.

Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин вимоги позивача про визнання протиправним і скасування рішення №173 від 26.06.2009 року і припису №118 від 23.06.2009 року Державної інспекції контролю за цінами у Львівській області, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області №173 від 26.06. 2009 року.

Визнати протиправним і скасувати припис Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області №118 від 23.06.2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Львівобленерго» (79052, м. Львів,вул.. Козельницька, 3, ідентифікаційний код 00131587) судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку визначеному ч.5 ст. 186 КАС України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова в повному обсязі виготовлена 08.09.2009 року.

Суддя (підпис) З.І. Лунь

З оригіналом згідно

Суддя   З.І. Лунь