Постанова № 4569403, 04.08.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2009
Номер справи
2а-8961/09/0470
Номер документу
4569403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-8961/09/0470 Категорія статобліку- 2.10.16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2009 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юхно І.В.

при секретарі - Чупіній О.В.

за участю представника позивача Федоренко Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Орфей»

до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська та Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області

про стягнення 39079,00грн., -   

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Орфей» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська (відповідач 1) та Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області (відповідач 2) про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 39079,00грн.

В обґрунтування позову зазначено, що ТОВ з ІІ «Орфей» подано до ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська декларацію з податку на додану вартість за вересень 2007р., де визначено суму бюджетного відшкодування в розмірі 72378,70грн, з якої 33300,00грн. перераховано на розрахунковий рахунок позивача, сума в розмірі 39079,00грн, була підтверджена рішенням ДПА у Дніпропетровській області№20943/10/25-008 від 04.08.08р., проте відповідачами в порушення вимог ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума бюджетного відшкодування у розмірі 39079,00грн. не перерахована позивачеві.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетроська було проведено перевірку з метою відстеження надходження податку на додану вартість до бюджету та відпрацювання ланцюгів постачання по основним постачальникам позивача, за результатами якої складено акт від 16.05.2008р. за №150/235/31792877/0-051. На підставі порушень відображених в акті перевірки, ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська винесено податкове повідомлення-рішення від 21.05.2008 №0000242305/0 на загальну суму зменшення бюджетного відшкодування 39079,00грн. Отже, позивачем заявлено до відшкодування з бюджету суму ПДВ, яка не надійшла до державного бюджету. Оскільки відшкодуванню підлягають лише суми, які були сплачені до бюджету, ТОВ з ІІ «Орфей» в порушення п.1.3, 1.8. ст.1, п.2.1. ст. 2, п.п. 7.2.3, п.п.7.4.1, п.7.5 п.п.7.7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007року на суму 39079,00грн. З наведених підстав відповідач не визнає позовну заяву в повному обсязі.

Представник Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області в судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. До суду від Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області надійшло заперечення на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до п. 4 Порядку відшкодування на додану вартість, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 02.07.1997р. №209/72 зі змінами, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України на підстав висновків Державних податкових інспекцій або за рішенням суду. Документи, відповідно до яких повинно здійснюватись відшкодування з Державного бюджету на користь позивача на вказану в позові суму не надходили до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області. В зв'язку з наведеним в позові до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області слід відмовити повністю.

За даних обставин та відповідно до вимог ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній доказами без участі відповідача-2.

Відповідач-1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення якого належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Орфей» відповідно до свідоцтва №00000540 від 21.11.2006р., виданого ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, є платником податку на додану вартість.

Відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2007 року сума податкових зобов'язань позивача за серпень 2007р - 0,0грн. (рядок 9), сума податкового кредиту позивача за серпень 2007 року - 122368,0грн.(рядок 17). Різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за серпень 2007 року має від'ємне значення і складає 122368,00грн. (рядок 18.2).

Сума у розмірі 122368,00грн. була зарахована до складу податкового кредиту за вересень 2007 р. (рядок 22.2 податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2007 року та рядок 23.1 податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2007 року).

Згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість за вересень 2007 року сума податкових зобов'язань позивача за вересень 2007р - 0,0грн. (рядок 9), сума податкового кредиту позивача за вересень 2007 року - 76223,0грн.(рядок 17).

Залишок від'ємного значення за серпень 2007р., що включається до складу податкового кредиту за вересень 2007р. - 145336,00грн. (рядок 23 податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2007 року).

Отже, різниця між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту з урахуванням від'ємного значення за серпень 2007р., що включається до складу податкового кредиту за вересень 2007р., має від'ємне значення.

Частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій позивачем у серпні 2007р. постачальникам товарів (послуг) складає 72378,70грн.

З огляду на викладене позивачем згідно норм Закону України «Про податок на додану вартість» була розрахована сума бюджетного відшкодування в розмірі 72378,70 грн. та її відображено в податковій декларації в розмірі 72379, 00 грн.

З 06.02.2008р. по 18.02.2008р. ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська проводилась позапланова документальна перевірка позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2007 року. За результатами даної перевірки складено акт №150/235/31792877/01-051 від 16.05.2008р. В акті перевірки відображено наступне:

- підтверджено до відшкодування з бюджету з врахуванням зустрічних перевірок до виробника у розмірі 33300,00грн.

- порушення п. 1.3, п.1.8. ст. 1, п.2.1 ст.2, п.п.7.2.3 п.7.2, п.п.7.4.1 п.7.4., п.7.5, п.п.7.7.1 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: позивачем завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2007р. у розмірі 39079,00грн., в зв'язку з чим та на підставі ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська винесла податкове повідомлення-рішення від 21.05.2008р. № 0000242305/0 на загальну суму зменшення бюджетного відшкодування 39079,00 грн.;

20.06.2008р. ТОВ з ІІ «Орфей» звернулось до Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області з повторною скаргою №20/06-2 на податкове-повідомлення рішення ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська № 0000242305/0 від 21.05.2008р. (13.06.2008 року №0000242305/1) про зменшення заявленої до відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість за вересень 2007 року на 39079,00 грн. та на рішення вказаної ДПІ від 13.06.2008р. №26329/10/25-04 про результати розгляду первинної скарги.

За результатами розгляду зазначеної повторної скарги Державною податковою адміністрацією у Дніпропетровській області 04.08.08р. було винесено рішення №20943/10/25-008, яким скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська від 21.05.2008р. № 0000242305/0 (13.06.2008 року №0000242305/1) і рішення ДПІ від 13.06.2008р. №26330/10/25-04 про результати розгляду первинної скарги (якими занижено заявлену до відшкодування з бюджету суму податку на додану вартість за вересень 2007року на 39079,00 грн.), скаргу ТОВ з ІІ «Орфей» задоволено.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”.

 Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, (п.п. 7.7.1. п.7.7 ст. 7 Закону) - при від'ємному значенні цієї суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо ж у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 пункту 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п. 7.7.2. п.п 7.7. ст. 7 Закону).

Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів (п.п. 7.7.3, п. 7.7. ст. 7 Закону).

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому, платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом (п.п. 7.7.4, п.7.7 ст. 7 Закону).

Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п.п. 7.7.5 п. 7.7. ст. 7 Закону).

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (п.п. 7.7.6, п. 7.7 ст. 7 Закону).

Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування (п.п. 7.7.7. п. 7.7 ст. 7 Закону).

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача, останній направив та ДПІ Бабушкінському районі м.Дніпропетровська отримано податкові декларації з податку на додану вартість за серпень, вересень 2007 року разом із заявами про повернення суми бюджетного відшкодування. У відповідності до п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська здійснено виїзні позапланові перевірки ТОВ з ІІ «Орфей» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007 року (акт № 150/235/31792877/01-051 від 16.05.2008 року). При цьому, встановлено, що ТОВ з ІІ «Орфей» заявлено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007 року в загальному розмірі 72378,80грн., з якої 33300,00 грн.   заявлено правомірно; завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2007 року в розмірі 39079,грн.

Проте, сума бюджетного відшкодування за вересень 2007 року в розмірі 39079,00грн. підтверджена рішенням ДПА у Дніпропетровській області про розгляд повторної скарги № 20943/10/25-008 від 04.08.2008 року (а.с.16).

Таким чином судом встановлено, що вказана в позовній заяві сума бюджетного відшкодування підтверджена проведеними перевірками органів державної податкової служби і на даний час залишок бюджетної заборгованості за податковими деклараціями ТОВ з ІІ «Орфей» за вересень 2007 року складає 39079,00грн.

Після закінчення перевірки, у відповідності до ч. 2 п.п.7.7.5, п.п. 7.7.6 ст. 7 вказаного вище Закону, податковий орган зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Пунктом п. 4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України 02.07.97 № 209/72, у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001 № 200/86, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 8 червня 2001 р. за № 489/5680, визначено порядок відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету. Так, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду (п.п. 4.1.). Висновки подаються не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення терміну відшкодування податку на додану вартість, установленого чинним законодавством. Якщо рішення суду щодо відшкодування з державного бюджету суми ПДВ або відсотків за бюджетною заборгованістю за несвоєчасно відшкодовані суми надходять до органів Держказначейства, то для забезпечення повноти контролю за правильністю відшкодування з бюджету сум ПДВ не пізніше наступного дня після одержання його копія передається до податкового органу для формування висновку в загальному порядку в п'ятиденний термін з дати надходження до податкового органу (п.4.2). На підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом п'яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду.

Умови дотримання термінів відшкодування визначені п. 6 Порядку. Так, суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначених у розділі 3 цього Порядку термінів, вважаються бюджетною заборгованістю (п.п. 6.1.). Платник податку має право в будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів з бюджету та притягнення до  відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків (п.п. 6.2.).

Як встановлено судом, ДПІ у Бабушкнському районі м.Дніпропетровська в порушення вищевказаних норм не було надано до органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача.

Хоча, право на бюджетне відшкодування від'ємної різниці податку є матеріальним правом позивача, захист якого гарантовано також і ч.1 ст.1 Протоколу №1 до Європейської конвенції з прав людини та основних свобод, яка набрала чинності для України 11.09.1997 року і відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Неправомірна відмова у поверненні сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість порушила право юридичної особи, зокрема, на законне сподівання мати можливість користуватись своєю власністю, використовувати цю власність у своїй господарській діяльності, отримати очікувані прибутки тощо.

Крім того, Закон України “Про податок на додану вартість” не пов'язує виникнення права покупця на отримання бюджетного відшкодування з обставиною підтвердження його контрагентами факту сплати податку на додану вартість до бюджету. Тобто не виконання контрагентами покупця, зареєстрованими як платники ПДВ, своїх обов'язків по сплаті податку на додану вартість до бюджету, є підставою для притягнення до відповідальності та застосування інших заходів саме до цих осіб. Також вищенаведене зазначено в рішенні ДПА у Дніпропетровській області №20943/10/25-008 від 04.08.2008 року, яким дана сума бюджетного відшкодування підтверджена, а твердження відповідача-1 спростовані, в зв'язку з чим вони не приймаються судом до уваги .

Враховуючи викладене, судом встановлено, що відповідач 1 не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, не вжив передбачених законом заходів для своєчасного отримання позивачем бюджетної заборгованості з ПДВ.

Разом з тим, суд не вбачає порушення прав позивача зі сторони Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, оскільки п. 4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації та Державного казначейства України 02.07.97 № 209/72 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.2001 № 200/86, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 8 червня 2001 р. за № 489/5680, а також п.п. 7.7.6 п. 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, підставою для надання органом державного казначейства платнику податку суми бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів являється висновок відповідного податкового органу. Судом встановлено, що ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська не надавала до Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області висновку щодо підтвердження вищевказаних сум бюджетного відшкодування, а тому у відповідача 2 були відсутні підстави для перерахування на рахунок позивача суми бюджетного відшкодування за вказаний період.

Надавши правову оцінку всім обставинам справи, суд з метою захисту прав та інтересів позивача, вважає, що позов слід задовольнити. Стягнути з Державного бюджету України бюджетну заборгованість по відшкодуванню податку на додану вартість в сумі 39079,00грн. на рахунок позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Платіжним дорученням № 136 від 01.07.2009 року документально підтверджено розмір судового збору, що сплачений позивачем - 390,79 грн., який підлягає стягненню на його користь.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 86, 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167, 186, 255, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Орфей» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 39079,00грн задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Орфей» (45900, м.Дніпропетровськ, вул. Набержна Леніна, 15-а, оф. 13, ідентифікаційний код 31792877) відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 39079 (тридцять дев'ять тисяч сімдесят дев'ять) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету на користь юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Орфей» (45900, м.Дніпропетровськ, вул. Набержна Леніна, 15-а, оф. 13, ідентифікаційний код 31792877) документально підтверджений розмір судового збору - 390 (триста дев'яносто )грн. 79 коп.

На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви - апеляційна скарга на постанову суду.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання - після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови складено 10.08.2009р.

Суддя   І. В. Юхно