Постанова № 4569279, 06.09.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2009
Номер справи
2-а-9796/2008
Номер документу
4569279
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

Справа № 2-а- 9796 /2008

Категорія стат. обліку - 41

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.10 год. 26.11.2008 р. м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Барановського Р.А.

при секретарі судового засідання Целік Т.С.

за участю:

представника позивача Поколодної Н.Ю.

представника відповідача Прошакової М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «КПП» до відповідача 1 - Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська, відповідача 2 - Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, про скасування рішення та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про: скасування податкового повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська № 0000142305/0 від 22 вересня 2008 р.; стягнення з державного бюджету суми податку на додану вартість у сумі 1 159 966, 00 грн., заявлену позивачем до відшкодування у податковій декларації за липень 2008 року.

Під час судового засідання 05.11.2008 року позивачем подано клопотання про залучення до справи у якості другого відповідача Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області. У якості правового обґрунтування клопотання позивач посилається на підпункт 4.1. пункт 4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 21.05.2001 року № 200/86, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.06.2001 року № 489/5680 та вказує, що відповідно до вищевказаного пункту Порядку відшкодування з державного бюджету суми податку на додану вартість у розмірі 1 159 966, 00 грн. Повинно здійснюватися органами Державного казначейства України, а у даному випадку Головним управління державного казначейства України в Дніпропетровській області.

Суд, враховуючи вимоги підпункту 4.1. пункту 4 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 21.05.2001 року № 200/86, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.06.2001 року № 489/5680 та вимоги адміністративного позову щодо стягнення з державного бюджету суму податку на додану вартість у розмірі 1 159 966, 00 грн., ухвалою залучив у справу у якості відповідача - 2 Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області.

Представник позивача в судовому засіданні поданий позов підтримав та дав пояснення аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача - 1, що прибув у судове засідання, проти задоволення позову заперечує, вказує на те, що податкове повідомлення - рішення № 0000142305/0 від 22 вересня 2008 р. є тимчасовим, та на те, що при отриманні податковим органом матеріалів зустрічних перевірок основних постачальників ТОВ «КПП» по ланцюгу придбання товару та підтвердження надмірної сплати податку на додану вартість до Державного бюджету, Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Дніпропетровська буде надано позивачу висновок щодо підтвердження заявленої суми бюджетного відшкодування згідно декларації з податку на додану вартість за липень 2008 року. До моменту отримання матеріалів зустрічних перевірок таке відшкодування є неправомірним.

Відповідач - 2 у судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив. Неявка представника відповідача - 2 за викладених обставин відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України не є перешкодою для вирішення справи по суті.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін судом встановлено наступне.

Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Дніпропетровська 22 вересня 2008 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000142305/0, згідно якого ТОВ «КПП» було відмовлено у наданні бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 1159966,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят шість гривень 00 копійок). Податкове повідомлення - рішення № 0000142305/0 від 22.09.2008 року відповідачем - 1 прийнято за результатами проведеної ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська перевірки ТОВ «КПП» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2008 року. За результатами перевірки відповідачем - 1 складено Акт № 3516/2305/32193130 від 19.09.2008 р. «Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «КПП» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2008 року”. Підставою для проведення ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська перевірки ТОВ „КПП” стало те, що ТОВ „КПП” було подано до відповідача - 1 звітну податкову декларацію з ПДВ за липень 2008 р. (вх. від 20.08.2008 р. № 48053) та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1159966,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят шість гривень 00 копійок).

Суд вважає, що позовні вимоги позивача про скасування податкового повідомлення - рішення № 0000142305/0 від 22.09.2008 року підлягають задоволенню з наступних підстав.

Порядок бюджетного відшкодування визначений пунктом 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (далі - Закон України «Про ПДВ»).

Підпункт 7.7.11. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про ПДВ» визначає коло осіб, які не мають права на отримання бюджетного відшкодування. Так, не мають право на бюджетне відшкодування:

а) особа, яка:

- була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України);

- мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

- не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців;

б) особа, яка є платником єдиного податку за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності, що передбачають сплату цього податку у спосіб, відмінний від встановленого цим Законом, або звільнення від такої сплати.

ТОВ «КПП» зареєстровано як платник податку понад 12 календарних місяців (зареєстрований платником ПДВ 24.12.2002 року), має обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців у розмірі 767 147 282,00 грн., що більше, ніж сума заявленого бюджетного відшкодування (арк. 4 Акту перевірки).

Тому, суд приходить до висновку, що ТОВ «КПП» не підпадає під дію пп. 7.7.11 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про ПДВ» та має право на отримання бюджетного відшкодування у порядку, визначеному п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про ПДВ».

За результатами діяльності у січні-липні 2008 року ТОВ «КПП» сформовано від'ємне значення по податку на додану вартість в результаті здійснення ТОВ „КПП” операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності та оплаті ПДВ при розмитнені товарів при ввезенні на митну територію України. Так ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська в Акті (арк. 13, 14 Акту перевірки, додаток № 5 до Акту) зазначено, що основними постачальниками ТОВ „КПП” у звітному періоді були фірма „Petro Carbo Chem Gmbh”, Німеччина - контракт № 060814 від 14.08.2006 року, фірма „Selikat Prints Limited”, м. Нікосія, Кіпр, - контракт № 7 від 16.05.2006 року, фірма S.R.L. „MTZ LIDER”, Молдова, Кишинів - контракт № 60/2007 від 05.06.2007 року, ВАТ „МХК „ЄвроХім”, м. Москва - контракт № 011-0053424 від 03.04.2007 року.

Причиною виникнення від'ємного значення податку на додану вартість у звітному періоді є сплата ТОВ „КПП” податку на додану вартість грошовими коштами при розмитненні імпортованих товарів у розмірі 1 159 966,00 грн. Так, судом встановлено, що ТОВ „КПП” при розмитненні імпортованих товарів було фактично сплачено до Державного бюджету суму ПДВ у розмірі 1 159 966,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №№ 1977 від 11.01.2008 р., 1992 від 17.01.2008 р., 1996 від 18.01.2008 р., 2002 від 22.01.2008 р., 2008 від 24.01.2008 р., 2013 від 28.01.2008 р., 2021 від 29.01.2008 р., 2037 від 30.01.2008 р., 2029 від 30.01.2008 р., 2041 від 31.01.2008 р., 2043 від 31.01.2008 р., 2044 від 31.01.2008 р., 2040 від 31.01.2008 р., 2047 від 01.02.2008 р., 2096 від 14.02.2008 р., 2102 від 15.02.2008 р., 2106 від 18.02.2008 р., 2138 від 26.02.2008 р., 2140 від 26.02.2008 р., 2141 від 27.02.2008 р., 2147 від 29.02.2008 р., 4149 від 29.02.2008 р.

Згідно п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про ПДВ» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно п.п. 7.7.2. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Так, згідно з даними податкової декларації ТОВ «КПП» за липень 2008 року залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, складає 1160233,00 грн., частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) складає 1 159 966,00 грн., сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 1 159 966,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят шість гривень 00 копійок).

Таким чином, судом встановлено, що ТОВ „КПП” вірно визначено податкові зобов'язання, сформовано податковий кредит у звітних податкових періодах та суму бюджетного відшкодування у розмірі 1 159 966,00 грн. Відповідач - 1 з цього приводу заперечень не надав, правильність визначення сум податкових зобов'язань та формування податкового кредиту у звітних податкових періодах та суму бюджетного відшкодування у розмірі 1 159 966,00 грн. підтверджено даними перевірки ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська платника податків ТОВ „КПП”, що оформлено Актом перевірки від 19.09.2008 року № 3516/2305/32193130 (аркуші 14,15,16, 17 Акту перевірки).

Таким чином, судом не встановлено порушень ТОВ «КПП» положень статей 4, 7 Закону України «Про ПДВ» щодо визначення бази оподаткування, правильності нарахування податкових зобов'язань, формування податкового кредиту, визначення суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

У відповідності до п.п. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про ПДВ» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

ТОВ «КПП» було повністю дотримано вимоги п.п. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про ПДВ». Так ТОВ „КПП” 20.08.2008 року було подано до ДПІ у Кіровському районі звітну податкову декларацію з ПДВ за липень 2008 р. (вх. від 20.08.2008 р. № 48053) та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1159966,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят шість гривень 00 копійок).

Виходячи з аналізу норм п. 19 ст. 2, ст. 9 Бюджетного Кодексу України відшкодуванню підлягають лише суми, які були сплачені до бюджету. Це також випливає з визначення платника податку, як особи, котра згідно з п. 1.3. ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість» зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем.

Так пункт 1.3 статті 1 Закону, даючи визначення платника податку як особи, яка зобов'язана утримати та внести до бюджету податок, при цьому визначає, що податок сплачується покупцем або особою, яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України.

Відповідно до п. 1.8 статті 1 Закону України „Про податок на додану вартість” визначається, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податків з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимога пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про ПДВ» щодо надмірної сплати податку, як необхідної умови бюджетного відшкодування, стосується платника, який згідно із вищенаведеним законом поніс фактичні витрати по сплаті податку. Судом в процесі розгляду справи встановлено, що ТОВ «КПП» при розмитненні імпортованих товарів було фактично сплачено до Державного бюджету суму ПДВ у розмірі 1 159 966,00 грн., отже ТОВ «КПП» було понесено фактичні витрати по сплаті податку на додану вартість.

Отже, судом встановлено, що ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська неправомірно було відмовлено ТОВ «КПП» в бюджетному відшкодуванні та винесено податкове - повідомлення рішення № 0000142305/0 від 22 вересня 2008 р., так як доводи відповідача - 1 ґрунтуються не на підставі порушення позивачем конкретних норм законодавства, а на підставі відсутності у відповідача - 1 інформації щодо підтвердження факту надмірної сплати ПДВ до Державного бюджету контрагентами ТОВ „КПП”.

Однак виходячи з аналізу норм закону України „Про податок на додану вартість” підставою для отримання бюджетного відшкодування законодавець визначає дані тільки податкової декларації за звітний період і не передбачає надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків. Таким чином, Закон України «Про податок на додану вартість» не ставить у залежність правомірність отримання бюджетного відшкодування ТОВ „КПП” від податкового обліку (стану) його конрагентів і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання щодо від'ємного значення суми поширюється тільки на ТОВ „КПП” і цей факт не ставився у залежність від розрахунків з бюджетом його конрагентів. При невиконанні конрегентами ТОВ „КПП” своїх зобов'язань щодо сплати податку на додану вартість не є підставою для позбавлення ТОВ „КПП” права на відшкодування податку на додану вартість оскільки ТОВ „КПП” виконало усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування і має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.

З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги позивача про скасування податкового повідомлення - рішення обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача податок на додану вартість в сумі 1 159 966,00 грн., заявлений до відшкодування у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 року не підлягають задоволенню в порядку адміністративного судочинства, оскільки за своєю правовою природою не є шкодою в розумінні положень ст. 22 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства не можуть бути задоволені вимоги про стягнення коштів, що не є шкодою, заподіяною протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «КПП» до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська про скасування рішення та стягнення коштів - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська № 0000142305/0 від 22.09.2008 року.

В іншій частині відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня оголошення рішення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Постанова складена в повному обсязі 01.12.2008 р.

Суддя Р.А. Барановський