Постанова № 4568930, 31.08.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2009
Номер справи
2а-4089/09/1370
Номер документу
4568930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №2а-4089/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2009 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Лемеха Л.Я.

за участю:

представника позивача - Крамченко А.О. (дов. від 11.01.2006 р.)

Представника відповівдача - Ортинської Н.М. (дов. №61/10-0 від 25.05.2009 р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Зубраторгпостач" до ДПІ у Сихівському районі м. Львова про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень , -

Встановив:

Приватне підприємство "Зубраторгпостач"  звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Сихівському районі м. Львова  про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 26.03.2009 р . №0001531511/0, від 22.04.2009 р. №0001311521/0 та №0001321521/0.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідно до п. 4.1 Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 р. №131, усі податкові надходження до зазначених фондів обліковуються за відповідними балансовими рахунками згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Державного казначейства України від 28.12.2000 р. №119 на аналітичних рахунках, відкритих в обласних управліннях Державного казначейства України в розрізі районів та кодів бюджетної класифікації доходів. Зазначена сукупність рахунків складає єдиний казначейський рахунок Державного бюджету України. Тобто будь-який податок, який надійшов до бюджету відображається на відповідному балансовому рахунку та враховується на єдиному казначейському рахунку незалежно від того, на який аналітичний рахунок він був сплачений.

Обгунтовуючи неправомірність винесення податкового повідомлення-рішення від 26.03.2009 р. №0001531511/0, позивач вказує на те, що підприємством до проведення перевірки подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок.

Відповідач проти позову заперечує, мотивуючи свої заперечення тим, що кошти на сплату податкового зобов'язання з ПДВ надішли із запізненням на підставі листа ПП "Зубраторгпостач", а в платіжному дорученні платником чітко вказано призначення платежу - податок на прибуток.

Заслухавши думку сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам , виходив з наступного.

ДПІ у Сихівському районі м. Львова проведено перевірку своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов'язання по податку на додану вартість за результатами якої складено акт від 09.04.2009 року №717/15-2/30337915.

Перевіркою встановлено порушення п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та ст.9 Закону України "Про систему оподаткування", а саме: сплата податкового зобов'язання з податку на додану вартість з порушенням граничного строку сплати: до 30 календарних днів в сумі 106,00 грн., від 31 до 90 календарних днів в сумі 19,85 грн.

На підставі п.п.17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у Сихівському районі м. Львова винесено податкове повідомлення - рішення від 22.04.2009 року №0001311521/0, яким до ПП "Зубраторгпостач" застосовано штрафні санкції в розмірі 39,57 грн., (20% погашеної суми податкового боргу) за затримку до 30 календарних днів включно та податкове повідомлення - рішення від 22.04.2009 року №0001321521/0, яким до застосовано штрафні санкції в розмірі 10,60 грн. (10 % погашеної суми податкового боргу) за затримку до 10 календарних днів включно наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

ПП "Зубраторгпостач" 17.01.2009 року №156705 подано декларацію по податку на прибуток за грудень 2008 року, в якій задекларовано ПДВ, що підлягає до сплати в бюджет за підсумками звітного періоду в сумі -1355,00 грн. Вказана сума відображена в обліковій картці ПП "Зубраторгпостач" за платежем 14010199 (податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). Згідно даних облікової картки платника, враховуючи переплату 2,55 грн., станом на 30.01.2009 р. виник податковий борг в сумі 1352,45 грн.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня подання податкової декларації.

Відповідно до пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 вказаного Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім відповідного граничного строку, передбачено підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст. 4 зазначеного закону для подання податкової декларації.

Таким чином, у позивача внаслідок несвоєчасної сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість станом на 30.01.2009 р. виник податковий богр в сумі 1352,45 грн.

Частина даного податкового боргу погашена:

- платіжним дорученням №29 від 25.02.2009 р., яким сплачено податкове зобов'язання з ПДВ в сумі 106,00 грн. із затримкою - 26 днів, відповідно застосована штрафна санкція у розмірі 10 %, сума штрафної санкції -10,60 грн.;

- платіжним дорученням №61 від 27.03.2009, яким сплачено податкове зобов'язання в сумі 197,85 грн. із затримкою на 56 днів, відповідно застосована штрафна санкція у розмірі 20% , сума штрафної санкції - 39,57 грн.

Судом встановлено, ПП "Зубраторгпостач" до ДПІ у Сихівському районі м. Львова подано лист від 30.03.2009 р. №0321, яким просить "помилково проплату в Державний бюджет Сихівського району в сумі 1355,00 грн. на р/р 31114009700008, код платежу 11021000 (платіжка №11 від 30.01.09 р.) зарахувати на р/р 31116029700008 код платежу 14010100 як податок на додану вартість за грудень 2008 р."

Також судом встановлено, що позивачем платіжним дорученням від 30.01.2009 р. №11 перераховано на рахунок 11021000 (податок на прибуток приватних підприємств) кошти в розмірі 1355,00 грн. При цьому, в даному платіжному дорученні позивачем чітко визначено призначення платежу - "податок на прибуток приватних підприємств за грудень станом на 10.01.2009 р. сплачено повністю". Відповідно до даних облікової картки платника податків з податку на прибуток, дана сума зараховано на відповідний рахунок.

Таким чином, кошти в сумі 1355,00 грн. перераховано позивачем в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку на прибуток, тоді як податковий борг в розмірі 1352,45 грн., що виник у нього на підставі несвоєчасної сплати самостійно задекларованого податкового зобов'язання з ПДВ не було своєчасно погашено. Даний податковий борг частково в сумі 106,00 грн. та 197,85 грн. сплачено відповідно 25.02.2009 р. та 27.03.2009 р. із порушенням граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання.

Відповідно до Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 р. №131 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.01.2001 р. за №67/5258, платники податків (юридичні та фізичні особи) сплачують податки і збори (обов'язкові платежі) у безготівковій та готівковій формах. Платежі здійснюються платниками через установи банків, у яких вони обслуговуються, через установи Державного комітету зв'язку України, установи Ощадного банку за місцезнаходженням платника .

Підставою для зарахування платежів до бюджету, відповідно до вищеназваного Порядку виконання державного бюджету за доходами, є такі документи: копії платіжних доручень відділень Ощадбанку та корінці прибуткових документів ("повідомлення") про приймання установою банку платежів до державного та місцевих бюджетів готівкою; копії квитанцій; платіжні доручення.

Відповідно до п. 2.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті України, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. №22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 р. за №377/8976, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку.

Відповідно до п.2.1 Інструкції "Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 р. №276, органи державної податкової служби для ведення оперативного обліку платежів, що надходять до бюджету, одержують відповідні документи від органів Державного казначейства України та інших установ згідно з чинними порядками передачі інформації.  

Інформацію про реквізити зазначених рахунків органи державної податкової служби доводять до платників податків шляхом їх розміщення на дошці податкових оголошень, установленій на доступному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. Таким чином, податковий орган, виконав свій обов'язок щодо доведення до платників податків інформації про номери бюджетних рахунків для сплати податкових зобов'язань, відповідно з цього моменту відповідальність щодо правильності заповнення реквізитів платіжних документів покладається на платників податків, виходячи із вимог вищевказаної Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті України.

Відповідно до ч.5 ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

Таким чином 30.01.2009 р. позивачем до державного бюджету було сплачено податок на прибуток, а не задекларований ним податок на додану вартість. Відповідно судом не береться до уваги посилання позивача на те, що з моменту зарахування суми податкового зобов'язання на єдиний казначейський рахунок, таке зобов'язання є виконаним.

Як вбачається із матеріалів справи, 29.04.2009 р. (на підставі висновку ДПІ у Сихівському р-ні м. Львова від 28.04.2009 р. №1065) проведено перерахування коштів з рахунку №31114009700008 в Головному управлінні Державного казначейства України у Львівській області (податок на прибуток) на рахунок №31116029700008 в Відділу Дердавного казначейства України у Сихівському районі м. Львова (податок на додану вартість) в сумі 981,00 грн.

Як свідчать матеріали справи, ДПІ у Сихівському районі м. Львова проведено перевірку своєчасності сплати підприємством узгоджених сум податкового зобов'язання по податку на прибуток за 11 місяців 2008 року за результатами якої складено акт від 19.03.2009 року №557/15-1/30337915.

Перевіркою встановлено порушення п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", зі змінами та доповненнями, п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: сплата податкового зобов'язання з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року з порушенням граничного строку сплати.

На підставі п.п.17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у Сихівському районі м. Львова винесено податкове повідомлення - рішення від 26.03.2009 року №0001531511/0, яким до ПП "Зубраторгпостач" застосовано штрафні санкції в розмірі 331,99 грн., (10% погашеної суми податкового боргу) за затримку до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

ПП "Зубраторгпостач" 22.12.2008 року №142635 подано декларацію по податку на прибуток за 11місяців 2008 року, із наступними показниками:

-  нараховано сума податку (рядок 12) - 4994 грн.

-  податкове зобов'язання звітного періоду (рядок 14 ) - 4994 грн.

-  сума нарахованого податку за попередній податковий період поточного року (рядок 15) - 1336 грн.

-  сума надміру сплаченого податку минулих податкових періодів (переплати) (рядок 16) - 3326 грн.

-  сума податку до сплати (рядок 17) - 332 грн.

Відповідно до поданої декларації було проведено нарахування в сумі - 4994 грн.

ПП "Зубраторгпостач" 27.01.2008 року подано уточнений розрахунок, яким зменшено суму податкових зобов'язань по податку на прибуток на суму 1668 грн. (за рахунок самостійно виправленої помилки).

У відповідності до вимог пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", граничний термін сплати даного самостійно визначеного податного зобов'язання настав 30.12.2008 р.

Згідно з даними облікової картки по податку на прибуток встановлено, що ДПІ у Сихівському районі м. Львова проведено нарахування ПП "Зубраторгпостач" по терміну сплати - 30.12.2008 року в сумі 3319,93 грн., згідно з поданою декларацією по податку на прибуток від 22.12.2008 року №142635.

З картки особового рахунку ПП "Зубраторгпостач" за платежем - по податку на прибуток - узгоджену суми податкових зобов'язань по податку на прибуток сплачені платником із затримкою до 29 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, внаслідок чого до ПП "Зубраторгпостач" застосовано штрафні санкції у розмірі 10% на суму 331,99 грн. та винесено податкове повідомлення-рішення від 26.03.2009 року №00015315111/0.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки , визначені цим Законом або іншим законами України.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене а адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов/язання (п.1.3).

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 вказаного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим від дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.4.3. п.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України,затверджено наказом ДПА України від 18.07.2005р. №276, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123, нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань.

Оскільки ПП "Зубраторгпостач" уточнюючий розрахунок, що зменшує податкові зобов'язання був поданий 27.01.09 р.(тобто після настання граничного терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання), то відповідно і нарахування згідно такого уточнення були проведені 28.01.09 р., а це призвело до погашення сум податкових зобов'язань із затримкою на 29 днів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги безпідставні і необґрунтовані та не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7, 14, 23, 86, 94, 99, 100, 105, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд  -

Постановив:

В позові відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя   Р. Брильовський

Повний текст постанови виготовлено 04.09.2009 р.