Справа № 2-а-40822/09/1670
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
03 вересня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.
при секретарі: Лисенко М.С.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні у м. Полтаві справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи, третя особа: ОСОБА_3 про визнання бездіяльності посадових осіб неправомірними, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області звернулося до суду з позовом до Полтавського обласного Центру медико-соціальної експертизи, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо скасування рішень та зобов'язати відповідача скасувати рішення про встановлення групи інвалідності громадянину ОСОБА_3. та відкликати відповідні витяги із акту огляду у МСЕК видані громадянину ОСОБА_3. для призначення пенсії по інвалідності.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилається на те, що КРУ в Семенівському районі Полтавської області була проведена позапланова виїзна ревізія, за результатами якої встановлено, що згідно даних спеціалізованої онкологічної МСЕК Полтавського обласного Центру МСЕ у онкологічній МСЕК відсутні акти огляду у МСЕК про проходження третьою особою медико-соціальної експертизи. По даним онкологічної МСЕК ця особа не значиться як особа, яка проходила медико-соціальну експертизу та відсутні документи на встановлення їй групи інвалідності. Внаслідок надання спеціалізованою онкологічною МСЕК довідок „Витяг з акту огляду у МСЕК" про встановлення групи інвалідності вищезазначеній особі, по якій відсутня медична документація про проходження огляду, яка не перебуває на диспансерному обліку та не направлялася для проходження огляду до МСЕК лікувальними закладами нанесено збитки позивачу в загальній сумі 3 361,44 грн.
Згідно зі ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
За визначенням термінів, що дається в ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України:
- справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 1 ч. 1);
- суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1).
Таким чином, у контексті зазначених положень ст.ст. 2, 3 Кодексу адміністративного судочинства України справою адміністративної юрисдикції, яку може бути передано на вирішення адміністративного суду, є спір, що виник між суб'єктами суспільних відносин стосовно їхніх прав і обов'язків і правовідносинах у яких хоча б один суб'єкт уповноважений законом здійснювати владні управлінські функції стосовно іншого суб'єкта, а цей суб'єкт відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
У тому випадку коли суб'єкт, в тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особи не здійснює у спірних правовідносинах владних управлінських функцій, щодо іншого суб'єкта з яким виник спір, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства ознак справи адміністративної юрисдикції та не повинен вирішуватися адміністративним судом.
Як вбачається зі змісту позову, Управлінням Пенсійного фонду України в Семенівському районі Полтавської області нараховувалась та виплачувалась пенсія по інвалідності на підставі документів, наданих відповідачем. Однак, за результатами перевірки були встановлені порушення, відповідно до яких Полтавський обласний Центр медико-соціальної експертизи на підставі фіктивних витягів із актів огляду у МСЕК нараховував та виплачував завищені пенсії по інвалідності. Відповідач відмовляється визнавати недійсними довідки, посилаючись на те, що у разі помилки, допущеної при винесенні рішення необхідно провести обстеження інвалідів та їх переосвідчення.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізом положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на час виникнення правовідносин) встановлено, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями як приймати рішення, які є обов'язковими для виконання центрами медико-соціальної експертизи, так і звертатися до суду з позовами про зобов'язання центрів медико-соціальних експертиз скасовувати рішення про встановлення інвалідності, тому правові підстави для звернення до адміністративного суду відсутні.
Таким чином, враховуючи зміст спірних правовідносин, суб'єктний склад сторін у справі та беручи до уваги відсутність правових підстав для звернення до адміністративного суду суд приходить до висновку про відсутність публічного - правового спору, тому дана справа не є справою адміністративної юрисдикції в розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно зі ст.. 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
У зв'язку з вищевикладеним розгляд такої справи повинен проводитися за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищевикладеного, керуючись ч.1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Семенівському районі до Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи, третя особа: ОСОБА_3 про визнання бездіяльності посадових осіб неправомірними - закрити.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в п'ятиденний строк з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в той же строк з дня отримання нею копії ухвали, і поданням після цього протягом десяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Суддя (підпис) А. О. Чеснокова
З оригіналом згідно
Суддя А. О. Чеснокова
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8(05322) 2-78-69
E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510