Справа № 404/3850/15-а
Номер провадження 2-а/404/352/15
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2015 року суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Самойленко Д.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Кіровоградської міської ради про визнання недійсними та скасувати п.п. 13, 14, 15 рішення №1076 від 15.06.2004 року, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області, ОСОБА_2, -
ВСТАНОВИВ:
До Кіровського районного суду м. Кіровограда надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградської міської ради про визнання недійсними та скасувати п.п. 13, 14, 15 рішення №1076 від 15.06.2004 року, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області, ОСОБА_2.
Одночасно позивачка звернулася до суду з клопотанням про поновлення строку на звернення до суду обґрунтовуючи його тим, що вона в період з 26.03.2015 року по 10.04.2015 року та з 18.05.2015 року по 26.05.2015 року хворіла, у звязку з чим не мала можливості вчасно підготувати та подати до суду зазначений позов.
Відповідно до ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч.1 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно до ч.2 ст.99 КАСУ Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень
Відповідно до ч.1 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Позивачка зазначає в позові, що їй стало відомо про порушення начебто її прав, свобод та інтересів після отримання 19.11.2014 року рішення ВАС України по справі №2а-2957/11, але з матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1 дізналася про начебто порушення її прав, свобод та інтересів ще у червні 2014 року, тобто після прийняття спадщини після смерті своєї матері ОСОБА_3, яка померла 26.10.2013 року.
Таким чином, перебіг строку на оскарження позивачкою рішення відповідача починається з червня 2014 року, при цьому позивачка звернулася до адміністративного суду лише 27.05.2015 року, тобто з пропуском строку, встановленого зазначеними нормами.
Відповідно до ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участі у справі.
Позивачка не надала належного обґрунтування поважності пропуску нею процесуального строку для звернення до суду, встановленого законом.
Посилання позивачки на те, що вона тривалий час хворіла та знаходилась на лікуванні і це заважало їй вчасно підготувати та подати до суду зазначений позов, до уваги не приймаються, оскільки ці посилання не знайшли свого підтвердження при розгляді заяви про поновлення строку на звернення до суду, оскільки про порушення начебто прав, свобод та інтересів їй стало відомо, ще в червні 2014 року, тобто більше чим за один рік на день звернення з цим позовом до суду.
Суд враховує, що тривалість і правила обчислення строку звернення до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку. Строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку.
При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізоване право на позов. Відповідно тривалість строку звернення до адміністративного суду не залежить від того, коли було фактично предявлено позов.
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.
Слід зауважити, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Звертаючись із даним адміністративними позовом, позивачка не надала належного обґрунтування поважності пропуску нею процесуального строку на звернення до суду із даними вимогами. При викладених вище обставинах, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, адже сутність зазначеного інституту полягає в тому, що особа, яка звертається до суду за захистом порушеного права була не в змозі зробити це внаслідок незалежних від неї обставин, зокрема, якщо цьому перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Таких обставин не встановлено, у звязку із чим вважаю за необхідне залишити заяву про поновлення строку звернення до суду без задоволення, а позов без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.99, 100, 102, 107 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду залишити без задоволення
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградської міської ради про визнання недійсними та скасувати п.п. 13, 14, 15 рішення №1076 від 15.06.2004 року, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Управління Держземагенства у Кіровоградському районі Кіровоградської області, ОСОБА_2, залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_4