Справа № 344/7997/15-а
Провадження № 6-а/344/31/15
У Х В А Л А
12 червня 2015 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Бойчука О.В.,
секретаря Сушко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2011 року по липень 2011 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2011 року по липень 2011 року, а саме, стягнути із Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 перерахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2011 року по липень 2011 року кошти в розмірі 2808 грн., мотивуючи тим, що постанова станом на даний час ще не виконана.
Сторони в судове засідання не зявилися про час та місце розгляду заяви повідомлялися, причини неявки суд не повідомили, а тому на підставі ч. 2 ст. 263 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду заяви при відсутності сторін, які брали участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та заяви, судом встановлено наступне.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року (а.с.77-81) задоволено позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2011 року по липень 2011 року. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо невиплати на користь ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі, встановленому статтею 43 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період з квітня 2011 року по липень 2011 року, зобов"язано Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2011 року по липень 2011 року у розмірі, встановленому статтею 43 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", з урахуванням виплачених за цей період сум.
Відповідно до ч.1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно із ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для застосування правил цієї статті є наявність обставин, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
У звязку з набранням чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, повязаних із соціальними виплатами.
Відповідно до статті 2 цього Закону держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, повязаних із соціальними виплатами, які мають зобовязальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобовязального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобовязання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобовязальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
На виконання постанови суду Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради проведено перерахунок суми одноразової допомоги при народженні дитини і сума до виплати за цей період складає 2808 грн., проте вказані кошти позивачу не виплачені.
Така позиція суду узгоджується з Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013р. N 846/12/13-13.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року.
Відповідно до ст. 255, 263 КАС України, керуючись ст. ст. 41, 158, 165 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
ОСОБА_2 Володимирівни про зміну способу і порядку виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року - задовольнити.
Змінити спосіб виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про зобов'язання Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2011 року по липень 2011 року у розмірі, встановленому статтею 43 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", з урахуванням виплачених за цей період сум на стягнення із Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, місцезнаходження : вул. Грушевського, 29, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ - 36733431 на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2011 року по липень 2011 року у розмірі, встановленому статтею 43 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", з урахуванням виплачених за цей період сум в розмірі 2808 гривень.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський міський суд.
Суддя О.В.Бойчук