Ухвала суду № 45597751, 24.06.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
817/3696/14
Номер документу
45597751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"24" червня 2015 р. Справа № 817/3696/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Одемчука Є.В.

суддів: Майора Г.І.

ОСОБА_2,

при секретарі Витрикузі В.П. ,

за участю сторін:

представника апелянта- Москаленка А.О.

представника позивачів- Багно І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" березня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 ОСОБА_3 ОСОБА_4 до Міністерства оборони України третя особа: Рівненський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України про зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2014 року ОСОБА_5 та ОСОБА_6 звернулися до суду з позовом в якому просили зобов'язати Міністерство оборони України виплатити одноразову грошову допомогу, у звязку з загибеллю (смертю) старшого сержанта ОСОБА_5 під час проходження військової служби.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13.03.2015 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути у встановленому порядку документи про призначення і виплату ОСОБА_5, ОСОБА_6 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця ОСОБА_5 відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", згідно з заявами, поданими до Рівненського обласного військового комісаріату 24.07.2014 року.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_5 є вдовою покійного чоловіка ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проходив військову службу в Збройних Силах України. Позивачі відповідно до положень ст.3 Сімейного кодексу України належать до членів сім'ї загиблого військовослужбовця, оскільки з ОСОБА_5 ОСОБА_5 уклала шлюб 07 червня 1996 року, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу і проживала в шлюбі до дня його смерті - 12 січня 2014 року. За час спільного подружнього життя народилася дочка - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.11-20).

ОСОБА_5 проходив строкову військову службу в період з 21 травня 1992 року по 31 березня 1994 року, та військову службу за контрактом в період з 12 січня 1995 року по 12 січня 2014 року, що підтверджується витягом з послужного списку (а.с.40).

З 11 січня 2013 року по 12 січня 2014 року старший сержант ОСОБА_5 проходив військову службу па посаді техніка відокремленого відділу зберігання військової частини А0543.

12 січня 2014 року ОСОБА_5 загинув. Наказом командира військової частини А0543 №7 від 13 січня 2014 року ОСОБА_5 виключений зі складу Збройних Сил України у звязку зі смертю.

Матеріали справи підтверджують, що 22 липня 2014 року ОСОБА_5 та ОСОБА_6 звернулись до Рівненського обласного військового комісаріату з заявами про виплату одноразової грошової допомоги у звязку зі смертю - старшого сержанта ОСОБА_5 в період проходження служби відповідно до ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовці та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року (надалі - Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991р.).

Листом від 02 жовтня 2014 року №248/3/6/1614 Департаментом фінансів Міністерства оборони України відмовлено у виплаті вищевказаної допомоги у зв'язку з відсутністю правових підстав оскільки ОСОБА_5 перед загибеллю вживав спиртні напої.(а.с.10).

Статтею 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

За приписами ст. 16 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991р., одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), військовослужбовців, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.

Аналогічні норми закріплені й у п. 4 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою КМУ №975 від 25 грудня 2013 року (надалі - Порядок призначення і виплати допомоги).

Згідно ч.1 ст. 16-1 Закону України №2011-XII від 20.12.1991р., в разі смерті військовослужбовця, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

Згідно ст. 16-2 Закону України №2011-XII від 20.12.1991р. та п. 5 Порядку призначення та виплати допомоги, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця призначається та виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Частиною 1 ст. 16-3 Закону України №2011-XIІ від 20.12.1991р. визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 1 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її отримання. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закон від отримання одноразової грошової допомоги її частка розподіляється між іншими особам які мають право на її отримання. Аналогічні норми закріплені у п. 5 Порядку призначення виплати допомоги.

Статтею 16-4 Закону України №2011-XII від 20.12.1991р., визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Відповідно до п. 10 Порядку призначення виплати допомоги, члени сімї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобовязаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сімї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобовязаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сімї військовослужбовця, військовозобовязаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповідно до п. 13 Порядку призначення виплати допомоги, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

З матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що у встановленому порядку документи на виплату позивачам одноразової допомоги були надіслані з Рівненського обласного військового комісаріату на розгляд Міністерства оборони України.

В свою чергу з метою впорядкування порядку виплати одноразової грошової допомоги, наказом Міністра оборони України від 12.07.2007 року №168 створено комісію з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (а.с.131-140).

Встановлено, що відповідно до п. 2 наказу Міністра оборони України від 12.07.2007 року №168, голова комісії забезпечує, зокрема, підготовку пропозицій та подання їх Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги та її розмір.

Разом з цим суд першої вірно дослідив та зазначив, що до повноважень начальника управління організаційного, соціального забезпечення та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України не належить питання розгляду документів для призначення одноразової грошової допомоги, оскільки це є виключним повноваженням комісії.

Крім того, відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста сектора соціальних виплат управління організаційного, соціального забезпечення та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України (а.с.128-130) ОСОБА_7, остання є секретарем комісії, а до її обовязків належить підготовка та подання на розгляд комісії МОУ документів для прийняття головним розпорядником коштів рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.

З матеріалів справи вбачається, що комісією Міністерства оборони України документи про призначення і виплату ОСОБА_3, ОСОБА_6 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця ОСОБА_5 відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", згідно з заявами, поданими до Рівненського обласного військового комісаріату 24.07.2014 року не розглядались, рішення з даного приводу не приймалось.

Щодо посилання відповідача в листі від 02.10.2014 року №248/3/6/1614, що відповідно до вироку Деснянського районного суду м.Києва від 13.06.2014 року за справою 754/5617/14-к встановлено, що ОСОБА_5 перед загибеллю вживав спиртні напої, то суд першої інстанції вірно зазначив, що таке покликання здійснено безпідставно, оскільки ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 31.10.2014 року вирок Деснянського районного суду м.Києва від 13.06.2014 року скасовано, призначено новий судовий розгляд (а.с.106-110).

Підсумовуючи вищезазначене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскільки відповідачем, як розпорядник бюджетних коштів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у встановленому порядку не прийнято, тому Міністерство оборони України слід зобовязати розглянути у встановленому порядку документи про призначення і виплату ОСОБА_3, ОСОБА_6 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця ОСОБА_5 відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Рівненського окружного адміністративного суду від 13 березня 2015 року прийнята судом першої інстанції з дотриманням норм процесуального та матеріального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції - не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" березня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.В.Одемчук

судді: Г.І. Майор

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,35600

ОСОБА_6 АДРЕСА_1,35600

3- відповідачу/відповідачам: Міністерство оборони України пр-т Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168

4-третій особі: Рівненський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України - вул.Грабник,4,м.Рівне,33000,