УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2015 р.Справа № 820/3479/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2015р. по справі № 820/3479/15
за позовом Державної служби геології та надр України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія"
про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2015 року адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська Баварія» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - задоволено в повному обсязі.
Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3744 від 26.01.2010 наданого з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка мінеральних природних столових вод водозабору підприємства (свердловина №3798), виданого товариству з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія".
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким повністю відмовити позивачу в задоволенні позову. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з»ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин вимоги ст.ст.11,14,16,26,57 Кодексу України про надра та положення ст.ст.7,70,86,138,159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об»єктивності розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія" Міністерством охорони навколишнього природного середовища України надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 26.01.2010 року №3744 з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки мінеральних природних столових вод, що знаходяться в південно-західній частині м. Харкова, терміном дії 5 років.
30.11.2011 року між державною службою геології та надр України та ТОВ "Українська Баварія" (надрокористувач) укладено угоду №3744 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки мінеральних природних столових вод, що знаходяться в південно-західній частині м. Харкова .
Позивачем на підставі наказу №395 -13 від 15.11.2013 року на проведення перевірки, видане на виконання наказу Держгеонадр України від 18.09.2013 року № 469 "Про проведення органами державного геологічного контролю планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2013 року" проведено планову перевірку товариства.
За результатами перевірки складено акт №255/3744 від 29.11.2013 року, яким виявлені порушення законодавства в сфері надрокористування: ст.ст. 20, 24, 27 Кодексу України про надра, ст. 49 Водного Кодексу України, стаття 16 Закону України "Про питну воду та водопостачання", абзац 3 пункту 26 Порядку № 615 .
На підставі вище вказаного акту перевірки позивачем складено припис №255/3744 від 29.11.2013 року, яким відповідачу надано строк до 29.01.2014 року усунути порушення встановлені в ході перевірки та подати у письмовій формі до східного міжрегіонального територіального сектору Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують усунення порушень.
У встановлений приписами діючого законодавства термін відповідачем не усунено порушення встановлені в ході перевірки та зафіксовані належним чином в акті №255/3744 від 29.11.2013 року.
Східним міжрегіональним територіальним відділом Департаменту державного геологічного контролю направлено подання № 255/3744 від 29.11.2013 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3744 від 26.01.2010 року.
Наказом від 12.06.2014 року № 184 позивач зупинив дію спеціального дозволу та надав відповідачу 30 календарних день з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень, про що він був повідомлений листом від 23.06.2014 року №8585/02/14-14 .
Всупереч встановленому терміну в наказі від 12.06.2014 року №184 з боку відповідача не усунено порушення законодавства в сфері надрокористування.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в ході судового розгляду знайшов підтвердження факт порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія" законодавства в сфері надрокористування, а також ту обставину, що позивачем неодноразово надавався термін для самостійного усунення відповідачем порушень зафіксованих в акті перевірки, що не виконано.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян є завданням Кодексу України про надра.
Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.
Надра надаються у постійне або тимчасове користування. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді (ст. 15 Кодексу України про надра).
Відповідно до ст. 19 вказаного Кодексу надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011 (далі - Положення), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно п. 4 вказаного Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:
- видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин; видобування корисних копалин; геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне та рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
У той же час, відповідно до вимог вищевказаного законодавства, до повноважень Держгеонадра України віднесено здійснення регулятивної та контролюючих функцій.
При цьому, питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначання процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюються Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 дія якого поширюється на всі види користування надрами.
Так, відповідно до п. 5 Порядку № 615 дозволи надаються на такі види користування надрами:
- геологічне вивчення родовищ корисних копалин;
- геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;
- видобування корисних копалин;
- геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ);
- будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод;
- створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо);
- виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Відповідно до п. 22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.
Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.
Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.
Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв'язку із зупиненням дії дозволу.
В той час, здійснення контрольних функцій відповідачем регламентовано Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294.
Згідно п. 16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Так, відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати видобуток корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини третьої статті 26 зазначеного Кодексу законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.Пунктом 23 Порядку № 615 передбачено, що право користування надрами припиняється також у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу.
Враховуючи, що товариство з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія" порушило законодавство в сфері надрокористування, беручи до уваги, що позивачем неодноразово надавався термін для самостійного усунення відповідачем порушень зафіксованих в акті перевірки, колегія суддів погоджується з висновками суди першої інстанції що задоволення позовних вимог, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 3744 від 26.01.2010 року наданого з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислова розробка мінеральних природних столових вод водозабору підприємства (свердловина №3798), виданого товариству з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія".
Доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи вимог ст.ст.11,14,16,26,57 Кодексу України про надра та ст. ст.7,70,86,138,159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об»єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції , відповідно до вимог ст.. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, зясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська Баварія" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2015р. по справі № 820/3479/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_1Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_2 ОСОБА_3 Повний текст ухвали виготовлений 25.06.2015 р.