Постанова № 45550647, 24.06.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
640/5351/15-а
Номер документу
45550647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2015 р. Справа № 640/5351/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Харкова від 10.04.2015р. по справі № 640/5351/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова третя особа Начальник управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова ОСОБА_2

про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни",

ВСТАНОВИЛА:

10 квітня 2015 року постановою Київського районного суду м. Харкова у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, третя особа Начальник управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" - відмовлено.

ОСОБА_1 у апеляційній скарзі просить постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити, посилаючись на неповне зясування обставин, що мають значення для справи, помилкове застосування норм матеріального права. Вказує, що у відповідності до норм Конституції України, які є нормами прямої дії, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі №І-29/2007, а також відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", державні гарантії та пільги, встановлені дітям війни, не можуть бути обмежені чи скасовані. Зазначає також, що суд безпідставно відмовив у задоволенні вимог в частині нарахування та виплати суми індексації призначеної позивачу пенсії, що суперечить Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", а також Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078.

Управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова та Начальником управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова ОСОБА_2 письмових заперечень на апеляційну скаргу подано не було.

Сторони в судове засідання не зявились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Керуючись частиною 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції не вбачає перешкод для розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має статус дитини війни та за приписами ст.6 цього Закону має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач правомірно керувався приписами постанови Кабінету Міністрів України в частині визначення розміру підвищення до пенсії позивача як дитини війни. Підстави для проведення індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії також відсутні.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції .

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначено лише в ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір немає.

Згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" п. 6-7 Прикінцевих положень, Кабінету Міністрів України надано право у 2014 році встановлювати розміри соціальних виплат в тому числі відповідно до статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 із наступними змінами) виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Вказана норма набула чинності з 03.08.2014р. у зв'язку з вступом в законну силу Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII.

На даний час чинною є постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 р. N 1381, якою встановлено розмір виплат підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Крім того, відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", норми і положення статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 із наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Оскільки з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії при вирішенні спору застосуванню підлягає законодавча норма, що не визнана неконституційною та прийнята пізніше, в даному випадку мають застосовуватись норми Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року N 1622-VII, а також норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" а не відповідні норми Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Виходячи з викладеного колегія суддів вважає, що при визначенні розміру пенсій позивачеві починаючи з 03.08.2014р. відповідач правомірно керувався положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. N 1381.

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 про зобовязання відповідача здійснити нарахування та виплату індексації пенсії з 23.09.2014 року, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

У статті 3 Закону № 1282-ХІІ зазначено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За змістом статті 4 зазначеного Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок №1078), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Відповідно до абзацу 7 пункту 3 Порядку №1078, до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що пенсія за віком, яку отримує позивач, є обєктом індексації, встановленим відповідно до Закону №1282-ХІІ та Порядку №1078 за виключенням складових, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, в тому числі за виключенням сум підвищення до пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Абзацом першим пункту 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Згідно статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", установлено у 2013 році прожитковий мінімум на одну особу для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 894 гривні, з 1 грудня - 949 гривень.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" встановлено у 2014 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 949 гривень.

Згідно статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено у 2015 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 грудня - 1074 гривні.

Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 22.07.2014 року №140/П-7 (а.с.4-5), за умови останнього підвищення розміру пенсії у грудні 2013 року, базовим місяцем для подальшого проведення індексації пенсії є грудень 2013 року.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що пенсія за віком, яку отримує позивач, без урахування доплати до неї відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Разом з тим відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим (у спірних правовідносинах - грудень 2013 року).

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вбачає підстави для скасування постанови суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 про зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії з 23 вересня 2014 року.

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Харкова від 10.04.2015р. по справі № 640/5351/15-а - скасувати в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про зобовязання здійснити нарахування та виплату індексації пенсії з 23 вересня 2014 року.

В цій частині ухвалити нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести індексацію пенсії за віком ОСОБА_1 починаючи з 23 вересня 2014 року.

В іншій частині постанову Київського районного суду м. Харкова від 10.04.2015 року по справі №640/5351/15-а - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови виготовлений 25.06.2015 р.

Помічник судді Цюпак О.П.