Головуючий у 1 інстанції - Галатіна О.О.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2015 року справа №805/1158/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Сіваченка І.В., при секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участі представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року у справі № 805/1158/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНБАСЕНЕРГОРЕСУРС» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії та визнання протиправною відмову відповідача щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації з ПДВ за листопад, грудень 2014 року,-
ВСТАНОВИВ:
31 березня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНБАСЕНЕРГОРЕСУРС» звернулось до суду з позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними відмови відповідача, які полягають у невизнанні податковою звітністю податкової декларації з ПДВ за листопад, грудень 2014 року, що оформленні повідомленнями ДПІ; зобовязання відповідача відобразити декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року, грудень 2014 року датами їх фактичного надходження та відобразити наведені в них відомості в АІС «Податковий блок», по особовому рахунку платника податків станом на дату їх фактичного надходження; зобовязання подати звіт про виконання судового рішення (а.с. 4-8).
14 квітня 2015 року позивач уточнив позовні вимоги (а.с. 88-89), однак ухвалою суду першої інстанції від 16 квітня 2015 року заяву позивача від 14 квітня 2015 року про уточнення позовних вимог повернено позивачу (а.с. 90).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року у справі № 805/1158/15-а адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови товариству в прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість за листопад 2014 року та грудень 2014 року. Зобовязано відповідача відобразити декларації товариства з податку на додану вартість за листопад 2014 року, грудень 2014 року датами їх фактичного надходження та відобразити наведені в них відомості в АІС «Податковий блок» по особовому рахунку платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю ДОНБАСЕНЕРГОРЕСУРС станом на дату їх фактичного надходження (а.с. 145-147).
Не погодившись з судовим рішенням, Словянська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року у справі № 805/1158/15-а та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (а.с. 149-150).
Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи товариство повідомлялось належним чином.
Представники відповідача/апелянта в судовому засіданні надали пояснення аналогічні викладеним в апеляційній скарзі, просили суд її задовольнити, а постанову суду скасувати з прийняттям нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників відповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
В суді першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНБАСЕНЕРГОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 38928390) є юридичною особою, зареєстрованою 08 жовтня 2013 року Реєстраційною службою Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 1 266 102 0000 044570; місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Словянськ, вул. Чубаря, буд. 4. Перебуває на обліку як платник податків у Словянській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (а.с. 9-12). Діє на підставі статуту (а.с. 16-29).
21 грудня 2014 року товариством засобами електронного звязку надіслано відповідачу податкову декларацію з податку на додану вартість за період листопад 2014 року, в графі «Декларація подається до контролюючого органу в» якої зазначено код органу Державної фіскальної служби України «0522» (а.с. 31-33, 93-95, 93-95) разом із розшифровками податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) (а.с. 34-35, 53-54, 96-97), реєстром виданих та отриманих податкових накладних (а.с. 37-38, 56-60). Контролюючим органом зазначена податкова звітність отримана 22 грудня 2014 року о 16:26 год, про що свідчить квитанція № 2 (а.с. 36, 39, 55, 61, 98).
30 грудня 2014 року відповідачем було надіслано позивачу повідомлення за №18962/7/05-22-15-01-13-2 про надання податковій декларації з податку на додану вартість за період листопад 2014 року статусу до відома, в якому вказано, що товариством в податковій звітності не зазначено найменування контролюючого органу, до якого вона подається.
20 січня 2015 року позивачем засобами електронного звязку відповідача направлено податкову декларацію з податку на додану вартість за період грудень 2014 року, в графі «Платник» якої зазначено «ООО Донбасенергоресурс» (а.с. 40-42, 62-64, 99-101) разом із розрахунком коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1) (а.с. 43-44, 65-67, 102-103), розшифровками податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) (а.с. 45-46, 68-69, 104-105), реєстром виданих та отриманих податкових накладних (а.с. 48-51, 71-81). Контролюючим органом зазначена податкова звітність була отримана 20 січня 2015 року о 16:44 год, про що свідчить квитанція №2 (а.с. 47, 52, 70, 82, 106).
26 січня 2015 року відповідачем надіслано позивачу повідомлення за №1257/7/05-22-15-01-13-2 про надання податковій декларації з податку на додану вартість за період грудень 2014 року статусу «до відома», в якому було вказано, що товариством в податковій звітності не зазначено повне найменування платника (а.с. 30).
Спірним питанням у справі, є правомірність дій податкового органу щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації з ПДВ за листопад, грудень 2014 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом неправомірно не визнано податкову звітність та зобовязав податковий орган відобразити наведені в деклараціях відомості в АІС «Податковий блок», по особовому рахунку платника податків станом на дату їх фактичного надходження.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Відповідно до п.48.5 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником; фізичною особою - платником податків або його законним представником; особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції. Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
Так, згідно п.48.7 ст. 48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 49.1, 49.2, 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають обєкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, зокрема, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, 21 грудня 2014 року та 20 січня 2015 року товариством засобами електронного звязку надіслано відповідачу податкову декларацію з податку на додану вартість за період листопад 2014 року (а.с. 31-33, 93-95, 93-95) та грудень 2015 року (а.с. 40-42, 62-64, 99-101), відповідно.
Відповідно до п.49.8 ст.49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом (п.49.9 ст.49 Податкового кодексу України).
Згідно з п.п.49.11.1 ст.49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Відповідно до п.49.12 ст.49 Податкового кодексу України у разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
У разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом (п.49.13 ст.49 Податкового кодексу України).
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з квитанції № 2 про отримання податковим органом податкової звітності з податку на додану вартість товариства за листопад 2014 року, декларація доставлена до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, код органу ДФС України 522 (а.с. 36, 55, 98), що свідчить про можливість ідентифікувати найменування контролюючого органу, до якого подається звітність.
Крім того, в квитанції №2 про отримання податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ ДОНБАСЕНЕРГОРЕСУРС за грудень 2014 року зазначено, що документ подано Товариством з обмеженою відповідальністю «ДОНБАСЕНЕРГОРЕСУРС», що свідчить про можливість ідентифікувати найменування платника податків (а.с. 47, 70, 106).
Приймаючи викладене до уваги, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
На підставі наведеного, керуючись статтями 195, 196, п.1 ч. 1ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року у справі № 805/1158/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНБАСЕНЕРГОРЕСУРС» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та недійсним рішення про зобовязання вчинити певні дії та визнання протиправною відмову відповідача щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації з ПДВ за листопад, грудень 2014 року - залишити без змін.
Вступну та резолютивну частини ухвали прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 17 червня 2015 року.
Повний текст ухвали виготовлено 22 червня 2015 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Судді І.В.Геращенко
ОСОБА_4
ОСОБА_5