ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" червня 2015 р. Справа № 925/978/15
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,
секретар судового засідання - Гень С.Г.,
за участю представників сторін:
від прокуратури Кам'янського району - Линдюк В.С. - старший прокурор відділу прокуратури Черкаської області,
від позивача - Бадрак Г.В. - сільський голова,
від відповідача - Герасименко В.П. - особисто,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом прокурора Кам'янського району в інтересах держави в особі
Тимошівської сільської ради, с. Тимошівка, Кам'янського
району, Черкаської області
до фізичної особи - підприємця Герасименка Володимира Петровича,
с. Тимошівка, Кам'янського району, Черкаської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Черкаської області з позовом звернувся прокурор Кам'янського району в інтересах держави в особі Тимошівської сільської ради до фізичної особи - підприємця Герасименка Володимира Петровича про внесення змін до договору оренди землі від 29 грудня 2007 року укладеного між сторонами, виклавши його у наступній редакції:
- в пункті 1 договору в частині визначення предмету договору замінити слова "за межами населеного пункту" на "в межах населеного пункту";
- пункт 5 викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 859 520 грн. 00 коп.";
- пункт 9 договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки".
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 08 червня 2015 року було порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 23 червня 2015 року.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судовому засіданні проти позову не заперечував.
В судовому засіданні, яке відбулося 23 червня 2015 року згідно ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/978/15.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, а також дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи, та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 29 грудня 2007 року між Тимошівською сільською радою (орендодавець) та фізичною особою - підприємцем Герасименком Володимиром Петровичем (орендар) було укладено договір оренди землі.
Згідно умов п. 1. вищевказаного договору орендодавець зобов'язався надати, а орендар - прийняти в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду (ставок), яка знаходиться на адміністративній території Тимошівської сільської ради за межами населеного пункту.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 6,8 га, у тому числі: 6,8 га землі водного фонду, відповідно до рішення сільської ради від 06 листопада 2007 року №12-3/У (п. 2. договору).
При укладенні договору розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не визначався (п. 5. договору).
Згідно п. 9. договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Річна орендна плата за земельну ділянку загальною площею 6,8 га складає 1 408 грн. 00 коп., тобто 207 грн. 00 коп. за 1 га ріллі.
Договір оренди землі зареєстрований 14 січня 2008 року у Кам'янському відділі регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" при Державному комітеті України по земельних ресурсах за №040878500001.
Пунктом 10. договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни договору оренди чи продовження його дії.
Розмір орендної плати переглядається раз у три роки у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом (п. 13. договору).
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2002 року N 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічний висновок також міститься в п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Судом встановлено, що рішенням Тимошівської сільської ради від 27 січня 2015 року №32-9/VІ "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель с. Тимошівка Кам'янського району Черкаської області" затверджено базову вартість одного кв.м. земельної ділянки в розмірі 17 грн. 52 коп.
Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Плата за землю справляється відповідно до закону.
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Положеннями ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Аналогічне за змістом поняття закріплене і в п. 14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України, проте передбачено, що капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону України "Про оцінку земель").
Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з витягу з технічної документації із землеустрою про нормативну грошову оцінку земельної ділянки на території Тимошівської сільської ради Кам'янського району Черкаської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01 січня 2015 року становить 859 520 грн. 00 коп., вказана земельна ділянка розташована в межах Тимошівської сільської ради, с. Тимошівка, Кам'янського району, Черкаської області (а. с. 16).
Водночас, як зазначалося вище, в пункті 1 договору оренди вказано, що орендована відповідачем земельна ділянка знаходиться на адміністративній території Тимошівської сільської ради за межами населеного пункту.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).
Згідно ст. 285 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Частиною 2 ст. 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У постанові Верховного Суду України від 20 серпня 2013 року, прийнятій за наслідками розгляду заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25 квітня 2013 року, у справі №5009/3430/12 з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах (ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 24 Закону України "Про плату за землю" та ст.ст. 628, 632 ЦК України) вказано, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.
В силу ст. 11128 ГПК України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 11116 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку.
Оскільки нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якою користується відповідач, затверджена Тимошівською сільською радою, суд вважає за необхідне внести зміни до умов договору оренди землі в редакції запропонованій прокурором.
Господарські витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.
Оскільки відповідно до підпункту 11 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" органи прокуратури звільняються від сплати судового збору, то судовий збір в розмірі 1218 грн. 00 коп. стягується з відповідача в доход Державного бюджету України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. 49, ст. ст. 82-85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 29 грудня 2007 року укладеного між Тимошівською сільською радою та фізичною особою - підприємцем Герасименком Володимиром Петровичем, який зареєстрований 14 січня 2008 року Кам'янському відділі регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" при Державному комітеті України по земельних ресурсах за №040878500001 наступні зміни:
- в пункті 1 договору в частині визначення предмету договору замінити слова "за межами населеного пункту" на "в межах населеного пункту";
- пункт 5 викласти в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 859 520 грн. 00 коп.";
- пункт 9 договору викласти в наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки".
3. Стягнути з фізичної особи - підприємця Герасименка Володимира Петровича, пров. Партизана Луб'яного, 3, с. Тимошівка, Кам'янського району, Черкаської області, ідентифікаційний номер 1721215251 - 1 218 грн. 00 коп. судового збору в доход Державного бюджету України через Кам'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Декабристів, 2, м. Кам'янка, Черкаської області) для зарахування на реєстраційний рахунок №31213206783002, отримувач - УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код - 38031150, банк - ГУДКСУ у Черкаській області, МФО - 854018, код бюджетної класифікації - 22030001 за розгляд справи в господарському суді Черкаської області.
Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ХІІ ГПК України.
Повне рішення складено 25 червня 2015 року.
Суддя А.В.Васянович