Постанова № 45548984, 24.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
826/11207/15
Номер документу
45548984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 червня 2015 року 11:29 № 826/11207/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс»

до

Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві

про

визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві, в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 28.04.2015 №7809/10/26-50-15-01, згідно якого податкова декларація з податку на додану вартість з додатком № 5 за березень 2015 року ТОВ «Спец-Адвайс» вважаються неподаними;

- зобов’язати відповідача прийняти податкову декларацію ТОВ «Спец-Адвайс» (код 39273326) з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатком № 5, датою її фактичного отримання;

- зобов’язати відповідача відобразити задекларовані ТОВ «Спец-Адвайс» показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатком № 5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «Спец-Адвайс».

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач у відповідності до положень законодавства склав та направив на адресу контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатком №5, однак відповідач протиправно не визнав її як податкову звітність. Вважає рішення відповідача від 28.04.15 № 7809/10/26-50-15-01, згідно якого вказана податкова декларація вважається неподаною протиправним та таким, що суперечить положенням Податкового кодексу України, у зв’язку з чим має бути скасоване, а податкова звітність за березень 2015 року має бути прийнята і зареєстрована датою її фактичного подання до контролюючого органу.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог. Зазначив, що позивач вніс у подану ним податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2015 року недостовірні дані, а саме: вказав податкову адресу, яка не відповідає адресі, що зазначена в Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є порушенням пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України та підставою для невизнання звітності як податкової. Просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні 22.06.2015 суд, керуючись частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

22.04.2015 ТОВ «Спец-Адвайс» подало до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період березень 2015 року та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів».

Зазначена декларація була прийнята на районному рівні, що підтверджується квитанцією №2 (а.с. 24 Т.І).

Позивач зазначив, що з листа відповідача від 28.04.2015 №7809/10/26-50-15-01 йому стало відомо про те, що вказані декларація та додаток №5 до неї не були визнані відповідачем як податкова звітність.

Позивач, вважаючи протиправними рішення відповідача, оформлене листом від 28.04.2015 №7809/10/26-50-15-01 щодо відмови у прийнятті податкової звітності, оскаржив її до суду та просив зобов’язати відповідача прийняти податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний податковий період березень 2015 року та додаток №5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» датою їх фактичного подання, тобто 22.04.2015 та зобов’язати відповідача відобразити задекларовані у даній декларації показники в електронних базах даних податкової звітності, в тому числі в інтегрованих картках ТОВ «Спец-Адвайс».

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Пунктом 48.1 статті 48 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Згідно з пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

У відповідності до пункту 46.5 статті 46 Податкового кодексу України, форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 №966 затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (далі – Порядок №966).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №966 Декларація та додатки до неї, а також інша податкова звітність з податку на додану вартість, зазначена у пункті 8 розділу I цього Порядку, подаються до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податку, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Згідно пояснень представника відповідача, позивач зазначив недостовірні дані у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року, а саме вказав місцезнаходження ТОВ «Спец-Адвайс», яке не відповідає адресі, що зазначена в Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Такого висновку відповідач дійшов у зв’язку з тим, що працівниками податкової міліції, в ході перевірки податкової адреси позивача, виявлено відсутність ТОВ «Спец-Адвайс» за адресою: м. Київ, вул. Маршала Якубовського, б. 2, про що складено довідку про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків (а.с. 36 Т.І).

На думку відповідача, подана позивачем податкова декларація з податку на додану вартість за березень 2015 року була складена з порушенням пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України, оскільки містила недостовірні дані щодо податкової адреси платника податків, у зв’язку з чим подана декларація не була визнана як податкова та її показники не внесені до електронних баз даних податкової звітності податкових органів.

Суд встановив, що у декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року ТОВ «Спец-Адвайс» зазначило наступну податкову адресу: 03191, м. Київ, вул. Маршала Якубовського, б. 2.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 19.05.2015 податковою адресою ТОВ «Спец-Адвайс» є наступна адреса: м. Київ, вул. Маршала Якубовського, б. 2.

Відповідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 22.04.2015 (дата подання спірної декларації) ТОВ «Спец-Адвайс» було зареєстроване за тією ж адресою.

Саме така адреса зазначена ТОВ «Спец-Адвайс» у графі «податкова адреса» податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року.

Крім того, позивач надав до матеріалів справи копію договору про співробітництво від 22.01.2015 №02/07/ЯК/15-ю, на підставі якого ТОВ «Спец-Адвайс» прийняло у тимчасове спільне користування приміщенням за адресою: м. Київ, вул. Маршала Якубовського, б. 2 (а.с. 26 Т.І).

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відповідач повинен був використовувати офіційні дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо підтвердження місцезнаходження юридичної особи, згідно яких ТОВ «Спец-Адвайс» знаходиться за податковою адресою (статус відомостей підтверджено).

У відповідності до пункту 48.7 статті 48 Податкового кодексу України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Положеннями пункту 22 розділу ІІІ Порядку №678 передбачено, що податкова звітність, надана платником або його представником (у паперовому вигляді, поштою, засобами електронного зв'язку) та заповнена з порушенням норм пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 глави 2 розділу II Податкового кодексу України, вважається неподаною, про що платник повідомляється у порядку, визначеному пунктом 49.11 статті 49 глави 2 розділу II Податкового кодексу України.

Положеннями пункту 19 розділу ІІІ Порядку №966 передбачена, що податкова звітність, надана платником або його представником та заповнена з порушенням норм пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 глави 2 розділу II Кодексу, вважається неподаною, про що платник повідомляється у порядку, визначеному пунктом 49.11 статті 49 глави 2 розділу II Кодексу.

Дослідивши наявну в матеріалах справи копію податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року ТОВ «Спец-Адвайс», суд встановив, що вона містить усі визначені законодавством обов’язкові реквізити та відповідає вимогам вищенаведених положень законодавства.

Відповідно до пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Дані податкової звітності підлягають перевірці контролюючим органом шляхом проведення камеральної перевірки, згідно статті 76 Податкового кодексу України.

Відповідач не мав правових підстав для відмови у прийнятті податкової звітності, про що ТОВ «Спец-Адвайс» повідомлено листом №7809/10/26-50-15-01 від 28.04.2015 (а.с. 25 Т.І).

Суд дійшов висновку про те, що відповідач протиправно не визнав декларацію з податку на додану вартість за березень 2015 року ТОВ «Спец-Адвайс» як податкову, з огляду на що рішення відповідача, викладене у формі листа №7809/10/26-50-15-01 від 28.04.2015 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до пункту 49.13 статті 49 Податкового кодексу України, у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

Таким чином, враховуючи встановлений судом факт протиправності невизнання відповідачем податкової декларації ТОВ «Спец-Адвайс» з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатками, дана декларація вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом, тобто 22.04.2015 (а.с. 24 Т.І).

Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача відобразити задекларовані ТОВ «Спец-Адвайс» (код 39273326) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатком № 5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ «Спец-Адвайс», суд зазначає наступне.

Механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України (далі - Міндоходів) оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів визначений Порядком ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 №765 (далі – Порядок №765).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку №765 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами ДФС відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.

Пунктом 11 розділу І Порядку №765 за даними оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати та єдиного внеску ДФС та його територіальними органами в автоматичному режимі формуються звітність і зведена інформація про нарахування та надходження податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати, єдиного внеску, податковий борг, недоїмку із сплати єдиного внеску відшкодування податку на додану вартість, результати перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), надміру сплачених сум платежів та єдиного внеску тощо.

Враховуючи те, що судом встановлена протиправність невизнання відповідачем податкової декларації ТОВ «Спец-Адвайс» з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатком №5, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов’язання відповідача відобразити задекларовані позивачем показники (дані) у вказаній податковій звітності в електронних базах даних податкової звітності податкових органів.

Аналогічна позиція викладена в ухвалах Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 №826/17926/14, від 26.02.2015 №826/18531/14, від 11.02.2015 №826/18550/14, від 17.02.2015 №826/18659/14, від 26.02.2015 №826/18747/14, від 19.02.2015 №19787/14.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 28.04.2015 №7809/10/26-50-15-01, згідно якого податкова декларація з податку на додану вартість з додатком № 5 за березень 2015 року товариства з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс» вважаються неподаними.

3. Вважати прийнятою та зареєстрованою податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс» (код 39273326) з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатком № 5, датою її фактичного отримання контролюючим органом, тобто 22.04.2015.

4. Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління ДФС у місті Києві відобразити задекларовані товариством з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс» (код 39273326) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року з додатком №5 в електронних базах даних податкової звітності податкових органів, у тому числі в інтегрованих картках товариства з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс».

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Спец-Адвайс» (код ЄДРПОУ 39273326) судові витрати в сумі 219,24 грн. (двісті дев’ятнадцять гривень 24 коп.).

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський