копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2015 р. Справа № 804/6613/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Віхрова В.С., розглянувши у місті Дніпропетровську у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Укравтогаз» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
25.05.2015 р. Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Закритого акціонерного товариства «Укравтогаз» (надалі відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 85000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку з невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у встановлений термін, відносно відповідача було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої на підприємство накладено фінансову санкцію у розмірі 85000 грн. Оскільки вказаний штраф не сплачений відповідачем у добровільному порядку, позивач просить стягнути вказану суму в судовому порядку.
Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заперечень проти позову не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Частиною 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Правові засади державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України та підзвітним ОСОБА_1 України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку як колегіальний орган утворюється у складі Голови Комісії та шести членів Комісії. Основною формою роботи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку як колегіального органу є засідання.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначають Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 р. за №1855/22167 (надалі - Правила №1470).
Судом встановлено, що ЗАТ «Укравтогаз» є емітентом цінних паперів згідно свідоцтва №190/10/1/2004 від 12.07.2004 р.
У відношенні ЗАТ «Укравтогаз» 18.07.2012 р. винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №225-ДН-1-Е, відповідно до якого ЗАТ «УКРАВТОГАЗ» порушено вимоги законодавства про цінні папери, а саме:
1.Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:
-внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;
-приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Пунктом 1 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства» встановлено, що цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через 30 місяців з дня опублікування цього Закону.
Закон України «Про акціонерні товариства», опублікований в офіційному друкованому виданні - газеті «Урядовий курєр» № 202 від 29.10.2008 р., набрав чинності 30.04.2009 р.
2.Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно в без документарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобовязана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у без документарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижченаведених дій у такій послідовності:
1)Опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про де матеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію;
2)Подання до ДКЦПФР документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у без документарній формі існування. ДКЦПФР зобовязана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у без документарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог;
3)Припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення ДКЦПФР про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у без документарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру;
4)Укладення в порядку, встановленому ДКЦПФР, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунків у цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем;
5)Депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог ДКЦПФР. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення ДКЦПФР про видачу емітенту свідоцтва про реєстрації випуску акцій у без документарній формі існування;
6) Забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобовязаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру;
7) Зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
Згідно до ч.2 ст. 51 Закону України «Про акціонерні товариства» у товаристві з кількістю акціонерів - власників простих акцій 9 осіб і менше у разі відсутності наглядової ради її повноваження здійснюються загальними зборами.
У відношенні відповідача 18.07.2012 р. винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № №225-ДН-1-Е, яким підприємство зобовязано у термін до 18.01.2013 р. усунути порушення законодавства про цінні папери.
Відповідно до п. 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.12 №1470 (із змінами), уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень.
Відповідачем клопотань про продовження терміну виконання розпорядження, інформація та документи щодо виконання розпорядження надані не були.
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, серед іншого, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Отже, відповідачем порушено вимоги п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» в частині невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Згідно п. 8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до положень Правил №1470 уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
З матеріалів справи вбачається, що згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 18.07.2012 р. №322-ДН-1-Е до ЗАТ «Укравтогаз» було застосовано санкції за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
На підставі п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та пункту 1 розділу XVII Правил №1470, уповноваженою особою Комісії було винесено постанову про накладення санкцій за повторне протягом року правопорушення на ринку цінних паперів №134-ДН-1-Е від 18.04.2013 р., відповідно до якої до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 85000,00 грн.
Вказану постанову було оскаржено відповідачем у судовому порядку.
Матеріали справи містять постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2015 р. (справа №804/10256/13-а), якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено. У судовому порядку встановлено правомірність постанови №134-ДН-1-Е від 18.04.2013 р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відносно відповідача у розмірі 85000,00 грн.
Вказані санкції на час судового розгляду справи відповідачем не сплачені.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Отже, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки у позивача наявні докази існування заборгованості зі сплати штрафних санкцій у відповідача, натомість відповідачем наявність заборгованості не спростована.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.05.2015 р. позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, судовий збір стягненню з позивача не підлягає.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Закритого акціонерного товариства «Укравтогаз» про стягнення заборгованості, задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Укравтогаз» штраф на суму 85000,00 грн. (вісімдесят пять тисяч грн., 00 коп.) до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 22.06.15 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_2 ОСОБА_2 ОСОБА_3