Постанова № 45520825, 04.06.2015, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
04.06.2015
Номер справи
607/4223/15-а
Номер документу
45520825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.06.2015 Справа №607/4223/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючої Черніцької І.М.

при секретарі Борисевич І.А.

з участю позивача ОСОБА_1

представника УПФ ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Тернопіль про визнання дій неправомірними щодо не врахування заробітку при призначення пенсії державного службовця, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до управління пенсійного фонду України в м. Тернопіль про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 70 % з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань з 30.12.2014 року з урахуванням довідок Департаменту архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації від 29.12.2014 року за № 02-01/638 та № 02-01/639.

В обґрунтування вимог позивачка вказує, що 30.12.2014 року їй призначено пенсію по інвалідності державного службовця. При призначені пенсії відповідач до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії не взяв до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально - побутових питань та суми індексації заробітної плати, хоча з вказаних сум сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Звернувшись до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням вказаних сум, отримала відмову.

Посилаючись на те, що такі дії УПФ є неправомірними, просить позов задовольнити.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, зіславшись на доводи викладені у позові.

Представник відповідача позов не визнав та вказав, що спірні суми не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. У задоволенні позову просив відмовити.

Судом встановлено та визнається сторонами спору, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Тернополі ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності державного службовця відповідно дост. 37 Закону України "Про державну службу"з 30.12.2014 року.

УПФ при здійсненні розрахунку розміру пенсії на момент її призначення визначено складові заробітної плати а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу, надбавки та премії, що визнається відповідачем та підтверджується листом УПФ за № 52/С-11 від 25.02.2015 року.

УПФ в м. Тернополі вищевказаним листом, відмовило позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням довідок Департаменту архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації від 29.12.2014 року за № 02-01/638 та № 02-01/639, у зв'язку з тим, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок, не є складовою заробітної плати у розумінні ст. 33 Закону України "Про державну службу", а тому не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.

Як вбачається із довідок Департаменту архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації від 29.12.2014 року за № 02-01/638 та № 02-01/639 про складові заробітної плати, у ОСОБА_1 на момент виходу на пенсію були, у тому числі, суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати.

Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши в сукупності наявні у справі докази, приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Положеннями ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно з вимогами ст. 2 цього ж Закону, структуру заробітної плати складають основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні . Основна заробітна плата встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплата за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно з вимогамист. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому необхідно врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 20.02.2012 року, яка в силу вимог ч. 2 ст. 244-2 КАС України є обовязковою для всіх судів України.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини, суд вважає, що діями відповідача порушено права позивача, які підлягають захисту шляхом визнання неправомірними дій відповідача щодо не врахування у заробіток при призначенні пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % починаючи з 30 грудня 2014 року з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань з урахуванням довідок Департаменту архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації від 29.12.2014 року за № 02-01/638 та № 02-01/639.

Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м. Тернопіль про визнання дій неправомірними щодо не врахування заробітку при призначення пенсії державного службовця, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати дії УПФ в м. Тернополі щодо не врахування у заробіток при призначенні пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі починаючи з 30 грудня 2014 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% з включенням до суми заробітної плати для обчислення пенсії - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань з урахуванням довідок Департаменту архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації від 29.12.2014 року за № 02-01/638 та № 02-01/639.

Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми платежу за один місяць.

Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги, через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення постанови.

Головуючий суддяОСОБА_3