Постанова № 45486884, 15.06.2015, Козелецький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
15.06.2015
Номер справи
734/1391/15-а
Номер документу
45486884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/734/26/15 Справа № 734/1391/15-а

ПОСТАНОВА

іменем України

15 червня 2015 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді Бузунко О.А.

за участю секретаря Галюк Л.В.

у присутності позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

до Козелецького районного суду Чернігівської області надійшов позов від ОСОБА_1, в якому він просить суд:

визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії з 21.09.2011 року у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу» та інших законодавчих актів України в редакції, станом на 21.09.2011 року;

задовольнити позов повністю, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі здійснити йому щомісячний перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум з дня її призначення - 21.09.2011 року, з урахуванням при розрахунку середньомісячної заробітної плати сум матеріальної допомоги (на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну працю, визначених в довідці Чернігівської обласної державної фінансової інспекції № 25-11-21-16/1907 від 05.03.2015 року та діючого на дату призначення пенсії законодавства, зокрема, виходячи з вимог ч.ч. 2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року /а.с. 23-27/.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 23.01.1991 року він працював як державний службовець в контрольно-ревізійному відділі в Козелецькому районі контрольно-ревізійного управління в Чернігівській області і був звільнений 24.11.2009 року. З 25.11.2009 року одержував пенсію по інвалідності ІІІ групи загального захворювання в розмірі пенсії за віком. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі. З 21.09.2011 року йому було оформлено пенсію, згідно з Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу». Обчислення пенсії було здійснено на підставі виданої довідки контрольно-ревізійним управлінням в Чернігівській області № 106 від 09.09.2011 року про складові заробітної плати /за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією/, що подається для призначення пенсії відповідно до законодавства України, а саме за період з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року. В той же час у вказаній довідці № 106 від 09.09.2011 року за період з 01.01.2004 року по 31.12.2008 року не враховані передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» інші надбавки, на які нараховані та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: 1. Індексація в сумі 978,19 грн.; 2. Винагорода за сумлінну працю в сумі 1702,80 грн.; 3. Матеріальна допомога в сумі 20237,09 грн. Всього не включено в довідку нарахувань в сумі 22918,08 грн., які не враховані при розрахунку розміру пенсій. Це вбачається із довідки № 39 від 05.03.2015 року про складові заробітної плати /за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією/, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме за період з 01.01.2004 року до 31.12.2008 року, що видана Державною фінансовою інспекцією в Чернігівській області. При цьому вказано, що на всі виплати, включені в дану довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Про те, що вказані виплати повинні враховуватись при визначенні розміру пенсії, він не міг знати, оскільки в той час пенсії таким чином призначались усім іншим державним службовцем. У зв'язку з цим про перерахунок йому пенсії з 21.09.2011 року на підставі довідки від 05.03.2015 року він поставив питання перед начальником Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі, але йому було відмовлено листом № 764/04 від 03.04.2015 року. Позивач вважає дане рішення незаконним, тому і звернувся до суду.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити. Додатково позивач повідомив суду, що з заявою про перерахунок пенсії до відповідача звернувся 18 березня 2015 року.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився. В запереченнях, які надійшли на адресу суду, зазначено, що про виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати Управлінню ПФУ стало відомо лише 05.03.2015 року з відомостей, зазначених у довідці про складові заробітної плати № 39, яку позивач подав разом з заявою про перерахунок пенсії. Також, відповідач зазначив, що управління ПФУ не має жодних законних підстав виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою перерахованої пенсії та фактично отримуваної ним.

Перевіривши доводи позивача та заперечення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Так, з досліджених письмових доказів встановлено, що позивач ОСОБА_1 має стаж державної служби 22 роки 1 місяць 17 днів, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області з 21.09.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Так, згідно листа Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі від 03.04.2015 року № 764/04 вбачається, що розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2015 року становить 2665,63 грн. (2961,81 грн. (оклад 1151,00 грн. + надбавка за ранг 70,00 грн. + надбавка за вислугу років 448,40 грн. + середній розмір премії за період з 01.01.2004 року по 01.12.2008 року 769,26 грн.) х 90%).

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі № 764/04 від 03.04.2015 року відповідач повідомив, що враховувати при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, немає законних підстав.

За змістом ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч.ч. 2, 6 та 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» /в редакції за станом на час звернення з заявою про перерахунок пенсії/ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» /в редакції за станом на час звернення з заявою про перерахунок пенсії/ встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Пунктом 2 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі N 2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога, винагорода за сумлінну працю та індексація повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії позивачу.

Як пояснив в судовому засіданні ОСОБА_1, він 18 березня 2015 року звернувся до відповідача про перерахунок пенсії на підставі довідки від 05.03.2015 року Державної Фінансової інспекції в Чернігівській області та Управлінням Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області від 03.04.2015 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії.

У відповідності до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

У відповідності до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин суд вважає, що слід визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2015 року /з урахуванням того, що за перерахунком пенсії позивач звернувся 18 березня 2015 року/, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області здійснити з 01 квітня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з урахуванням раніше виплачених сум, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за сумлінні працю, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування /з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування/.

Позовні вимоги в частині визнання дій відповідача протиправними щодо відмови в перерахуванні пенсії з 21 вересня 2011 року та зобов'язання відповідача здійснити відповідний перерахунок з вказаної дати не підлягають до задоволення, оскільки за станом на вересень місяць 2011 року відповідачем нарахування пенсії було проведено на підставі наданої позивачем довідки контрольно-ревізійним управлінням в Чернігівській області № 106 від 09.09.2011 року про складові заробітної плати /за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією/ і протиправних дій відповідача в тому, що в довідці не були відображені всі дані, які підлягали врахуванню при визначенні розміру пенсії, суд не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області здійснити з 01 квітня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з урахуванням раніше виплачених сум, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та винагороди за сумлінні працю, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування /з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування/.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.А. Бузунко

Повний текст постанови складений 17 червня 2015 року.