Постанова № 45454439, 23.06.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
820/5188/15
Номер документу
45454439
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 червня 2015 р. № 820/5188/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Київського районного відділу у м. Харкові Державної міграційної служби України, третя особа: Харківська міська рада про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Київський районний відділ у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області зняти з реєстраційного обліку позивача - ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1 з одночасною реєстрацією місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 31.10.2014 р. та 14.11.2014 року звертався до Центру надання адміністративних послуг у Київському районі м.Харкова з заявою та всіма необхідними документами про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2. Листом від 04.11.2014 р. та 19.11.2014 року відповідачем - Київським РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківські області, йому було відмовлено в реєстрації місця проживання на підставі того, що подані документи не відповідають вимогам закону, зокрема відсутні згода власника/співвласників житла або уповноважених їх органів, тобто ОСОБА_2 та Харківської міської ради. Згідно відповіді Департаменту житлового господарства виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.04.2015р. № П-2-389/0/88-15.08-39-22110/0/129-15 питання реєстрації осіб за місцем проживання у житлових приміщеннях комунальної власності територіальної громади м.Харкова є не врегульованим, на теперішній час знаходиться на розгляді відповідних підрозділів Харківської міської ради. Посилаючись на те, що позивач є літньою людиною, ІНФОРМАЦІЯ_2, потребує постійного стороннього догляду, не в змозі самообслуговуватись, та на гарантоване законом право на вільний вибір місця проживання та його зміну, позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2, одночасно знявши його з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1.

Позивач та його представники про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином, надали до канцелярії суду заяви про розгляд справи без їх участі, в порядку письмового провадження, в заявах вказали, що підтримують доводи, викладені у позовній заяві, та просять суд прийняти рішення про задоволення позову. (а.с.53-55).

Представник відповідача - Київського районного відділу у м.Харкові Державної міграційної служби України, у судове засідання не прибув, про дату час і місце судового засідання повідомлений судом належним чином, в порядку передбаченому ст.33-35 КАС України, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій вказав, що у вирішенні справи покладається на розсуд суду (а.с.52).

Третя особа - Харківська міська рада, повноважного представника до суду не направив, про дату час і місце судового засідання по справі повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України, через канцелярію суду надав письмові пояснення на позов, в яких просив розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами без участі представника ради, у вирішенні справи покладається на розсуд суду. (а.с.47-50).

Оскільки визначене ч. 1 ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

Судовим розглядом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, 31.10.2014 року та 14.11.2014 року звертався до Центру надання адміністративних послуг у Київському районі м.Харкова із заявами з відповідними додатками до них для реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2. Останній також просив одночасно зняти його з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1.

Рішеннями начальника Київського РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області від 04.11.2014 р. №18/7609 та 19.11.2014 р. №18/8142 ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації місця проживання. (а.с.19-20).

Як вбачається зі змісту згаданих вище рішень, підставою для відмови у реєстрації місця проживання вказано невідповідність документів заявника Додатку 7 до "Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР" та вимогам до складання заяви про реєстрацію місця проживання (Додатку 5) до Наказу МВС України "Про затвердження порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів" № 1077, зокрема: серед наданих позивачем документів відсутня згода власника/співвласників житла або їх уповноважених органів, тобто Харківської міської ради, наймача та членів його сім'ї, тобто ОСОБА_2, яка зареєстрована відповідно до наданої довідки (Ф-2) про склад сім'ї. (а.с.20).

Отримавши згадані вище рішення відповідача, позивач звернувся до Харківської міської ради з заявою про надання згоди на реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_3. (а.с.22).

Департамент житлового господарства Харківської міської ради листом від 24.04.2015 р. №П-2-389/0/88-15.08-39-2210/0/129-15 повідомив позивача, що врегулювання питань реєстрації осіб за місцем проживання у житлових приміщення комунальної власності територіальної громади міста Харкова, та визначення органу, який буде уповноважений розглядати вказані питання, зараз знаходиться на розгляді відповідних підрозділів виконавчого комітету Харківської міської ради. Після прийняття рішення виконавчим комітетом Харківської міської ради з зазначеного питання звернення буде розглянуто згідно з порядком, який буде визначено цим рішенням. (а.с.23).

Перевіряючи відповідність закону спірного рішення та діянь Київського районного відділу у м.Харкові Державної міграційної служби України, суд відмічає, що критерії правомірності рішень та діянь суб'єкта владних повноважень викладені законодавцем в ч.3 ст.2 КАС України.

Досліджуючи обставини дотримання відповідачем згаданих критеріїв при реалізації владної управлінської функції у спірних правовідносинах, суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За визначенням ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Відповідно до вимог ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Статтею 33 Конституції України зазначено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України. за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 № 1382-IV відповідно до Конституції України ( 254к/96-ВР ) регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини ( 995_015 ), Міжнародним пактом про громадянські та політичні права ( 995_043 ), Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї ( 995_004 ), іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Статтею 2 Закону, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Згідно зі ст. 6 Закону, громадяни України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її законний представник подає: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Відповідно до статті 11 Закону, реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Стаття 65 Житлового кодексу Української РСР передбачено право наймача на вселення інших осіб у займане ним жиле приміщення.

Відповідно до вказаної норми, наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб.

Наказом Міністерства внутрішніх справ від 22.11.2012 р. №1077 затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (далі - Порядок).

Пунктом 1.3. Порядку зазначено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів. Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Відповідно до пункту 2.2 Порядку, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру; заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

З'ясувавши обставини спірних правовідносин, перевіривши обґрунтованість доводів сторін, викладені у позові та поясненнях на позов, суд зазначає, що порушені гр. ОСОБА_1 питання були належно розглянуті Київським районним відділом у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та Харківською міською радою.

Про результати розгляду заяв позивач сповіщався письмово у визначений законом строк.

Разом з тим, позивач не отримав рішення щодо вирішення порушеного ним питання стосовно реєстрації місця проживання, також він не отримав обґрунтованого рішення про відмову у реєстрації місця проживання з посиланням на вимоги закону та об'єктивні причини, які у відповідності до закону слугували підставою для відмови у задоволенні його вимог.

Згідно ч. 7 ст. 9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З положень наведених норми закону слідує, що захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають реально наявні у учасників суспільних правовідносин права або інтереси.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що оскільки Конституція України гарантує, а Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачає право позивача на реєстрацію місця проживання за вказаною ним адресою, судовим розглядом об'єктивно не встановлено визначених законом підстав для відмови у здійсненні реєстрації місця проживання позивача за вказаною ним адресою. а відтак позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст.8, 19 та 33 Конституції України, Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", ст.ст.7-11, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського відділу у м.Харкові Державної міграційної служби України, третя особа: Харківська міська рада, про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Київський районний відділ у місті Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 з одночасною реєстрацією місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Панченко