Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 червня 2015 р. № 820/4673/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,
представника відповідача - Лисенка С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом державного підприємства "Проектування будівництва підприємств вугільної промисловості "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішень,
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Державне підприємство "Проектування будівництва підприємств вугільної промисловості "ПІВДЕНДІПРОШАХТ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, у якому просить суд: скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску: від 16 січня 2015 року № 5, від 16 січня 2015 року № 0001411703, від 16 січня 2015 року № 0001391703, від 16 січня 2015 року № 0001361703, від 16 січня 2015 року № 0001381703, від 16 січня 2015 року № 0001351703, від 16 січня 2015 року № 0001511703.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що не погоджується з рішеннями про нарахування штрафу та пені, вважає їх необґрунтованими та незаконними.
Представник позивача у судове засідання призначене 16.06.2015 року не прибув, через канцелярію суду надав заяву в якій просив провести розгляд даної справи без участі представника позивача за наявними матеріалами у справі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях на адміністративний позов, просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення представник відповідача, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство "Проектування будівництва підприємств вугільної промисловості "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" перебуває на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.
На підставі ч. 10 та п. 2 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідачем на адресу позивача направлено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску: від 16.01.2015 № 5 яким застосовано штраф у розмірі 20215,34 грн, та нараховано пені у розмірі 2830,15 грн, за період з 21.12.2013 року по 03.01.2014 року; від 16.01.2015 № 0001411703 яким застосовано штраф у розмірі 1198,71 грн, та нараховано пені у розмірі 671,28 грн, за період з 23.04.2014 року по 17.06.2014 року, від 16.01.2015 № 0001391703 яким застосовано штраф у розмірі 15423.01 грн, та нараховано пені у розмірі 6153 грн, за період з 21.05.2014 року по 07.07.2014 року; від 16.01.2015 № 0001361703 яким застосовано штраф у розмірі 15351,38 грн, та нараховано пені у розмірі 4643,05 грн, за період з 21.05.2014 року по 01.08.2014 року; від 16.01.2015 № 0001381703 яким застосовано штраф у розмірі 14778,20 грн, та нараховано пені у розмірі 4549,81 грн, за період з 22.07.2014 року по 01.09.2014 року; від 16.01.2015 № 0001351703 яким застосовано штраф у розмірі 18033,83 грн, та нараховано пені у розмірі 5209,30 грн, за період з 21.08.2013 року по 22.10.2014 року; від 16.01.2015 № 0001511703 яким застосовано штраф у розмірі 17603,41 грн, та нараховано пені у розмірі 9072,76 грн, за період з 23.09.2014 року по 24.11.2014 року (а.с.10-16).
Позивач, не погодившись з рішеннями податкового органу звернення до Головного управління Міндоходів у Харківській області зі скаргою від 29.01.2015 року № 43-10, в якій просив скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску: від 16 січня 2015 року № 5, від 16 січня 2015 року № 0001411703, від 16 січня 2015 року № 0001391703, від 16 січня 2015 року № 0001361703, від 16 січня 2015 року № 0001381703, від 16 січня 2015 року № 0001351703, від 16 січня 2015 року № 0001511703 без змін(а.с.17-20).
За результатами скарги, ГУ Міндоходів у Харківській області прийнято рішення яким скаргу ДП "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" залишено без задоволення а оскаржувані рішення від 16.01.2015 року № 5, № 0001411703, № 0001391703, № 0001361703, № 0001381703, № 0001351703, № 0001511703 без змін (а.с.21-22).
Не погодившись з рішенням Головного управління ДФС у Харківській області позивач надіслав скаргу на оскаржувані рішення до Державної фіскальної служби України від 20.03.2015 року №31-11-46 (а.с.24-27).
Рішенням від 16.04.2015 року №7935/6/99-99-10-01-07-15 Державної фіскальної служби України скаргу ДП "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" залишено без задоволення а оскаржувані рішення від 16.01.2015 року № 5, № 0001411703, № 0001391703, № 0001361703, № 0001381703, № 0001351703, № 0001511703 без змін (а.с.28-29).
Не погоджуючись із прийнятими відповідачем спірними рішеннями, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Згідно з п.п.20.1.19, п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином, ДП "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п.п. 1, 2 п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (далі - Інструкція), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону, п.п. . 6 п. 4.3 розділу 4 Інструкції №455, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Отже, згідно вказаних правових норм, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Згідно п. 6.2 Інструкції № 455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону та п.п. 6 п. 4.3, абз.2 п.п. 2, п.п. З п.4.5 та п.п. 2 п.4.6 розділу IV Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено наявними доказами, на підставі того, що ДП "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" не проведено сплату єдиного внеску, відповідач застосував до позивача штрафні санкції, згідно вимог п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування", відповідно до положень якого орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згдіно ч.13 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ДПІ у Київському районі правомірно та з урахуванням вищезазначених вимог ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" нараховано штрафні санкції в розмірі 10% за несвоєчасно сплачену суму та нарахована пеня з розрахунку 01, % суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Також, суд вважає за потрібне зазначити, що відповідно до абз. 1 п. 10. ст. 9 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування", днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
Водночас, відповідно до п. 12. ст. 9 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування", єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, приймаючи до уваги вищезазначені обставини, суд зазначає, що позивачем, в обгрунтування своєї правової позиції, не надано до суду належних доказів проведення оплати єдиного внеску або відсутності обов'язку виконання податкового зобов`язання по сплаті єдиному податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не наведено будь-яких поважних обставин, які перешкоджали виконанню цього обов`язку.
Окрім того позивачем було зазначено, що в оскаржуваних рішеннях ДПІ у Київському районі м. Харкова відсутній код ЄДРПОУ ДП "Південдіпрошахт" а також не вказаний повний перелік розрахункових рахунків відкритих в установах банків.
З досліджених у судовому засіданні рішень від 16.01.2015 року № 5, № 0001411703, № 0001391703, № 0001361703, № 0001381703, № 0001351703, № 0001511703 вбачається, що вони мають всі необхідні реквізити та відповідають інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування яка затверджена Міністерством фінансів України 20.04.2004 року № 449.
Вказана правова позиція узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в інформаційному листі від 28.03.2014 р. № 375/11/14-14 де зазначено, що якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення. Запропонований підхід є універсальним принципом розгляду податкових спорів відповідно до якого перевага надається змісту документа порівняно з його зовнішньою формою. Подібні правила судам варто застосовувати не лише щодо спірних рішень контролюючих органів, а також і при здійсненні оцінки належності первинних документів, податкових накладних, документів податкової звітності, що подається платниками податків тощо.
З огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд не приймає до уваги твердження позивача про незаконність та необґрунтованість спірних рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень було доведено правомірність формування та направлення спірних рішень від 16.01.2015 року № 5, № 0001411703, № 0001391703, № 0001361703, № 0001381703, № 0001351703, № 0001511703, у зв'язку з чим, позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Проектування будівництва підприємств вугільної промисловості "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішень -відмовити.
Стягнути з державного підприємства "Проектування будівництва підприємств вугільної промисловості "ПІВДЕНДІПРОШАХТ" (код ЄДРПОУ 00167606) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2501,05 (дві тисячі п'ятсот одна) грн., 05 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 22 червня 2015 року.
Суддя Р.В. Мельников