10.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 червня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/238/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Криворізького районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
05.05.2015 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Криворізького районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, позовні вимоги у якому обґрунтуванні тим, що наказом від 22.08.2014 № НТ140822 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. Згідно відповіді Донбаського державного технічного університету від 13.03.2015 під час перебування на обліку по безробіттю відповідач навчалась у Донбаському державному технічному університеті та отримувала дохід від навчання у вигляді стипендіальних виплат, що є порушенням ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Спеціалістом центра зайнятості проведена перевірка зазначеної інформації, якою встановлено, що відповідач під час перебування на обліку у позивача та одержання матеріального забезпечення з 28.08.2014 по 10.10.2014 навчалася в Донбаському державному технічному університеті з 2010 року по 21.12.2014 і отримувала дохід. Під час реєстрації ОСОБА_1 ознайомлена з пам'яткою «ваші права - ваші обов'язки», що підтверджується її особистим підписом на заяві від 22.08.2014. У зв'язку з чим директором Криворізького районного центра зайнятості видано наказ від 24.03.2014 № 24 про повернення відповідачем одержаних ним коштів у сумі 772,12 грн. за період з 22.08.2014 по 10.10.2014. ОСОБА_1 24 березня 2014 року направлено лист № 178, щодо добровільного відшкодування суми заборгованості у розмірі 772,12 грн., однак листа відповідач не отримував, через те, що приймання та відправлення поштової кореспонденції до/з міст, де проводиться антитерористична операція призупинено.
На підставі викладеного позивач просив суд стягнути з ОСОБА_1 матеріальне забезпечення у розмірі 772,12 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. (а.с. 36)
Відповідач у судове засідання не з'явився. Повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду заяви не вбачається можливим, оскільки місце проживання відповідача - м. Артемівськ, Перевальського району Луганської області. Актом № 432 з питань діловодства та функціонування компютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" від 29.05.2015 встановлено неможливість надіслання поштового відправлення у даній адміністративній справі відповідачу, оскільки, згідно листа в.о.директора ЛД УДППЗ "Укрпошта" від 24.02.2015 № 113 з 07.11.2014 не здійснюється пересилання пошти у Луганській області до/з міст обласного значення, зокрема, м. Луганська. Крім того, інформацію про дату розгляду даної справи розміщено на офіційному веб-сайті Луганського окружного адміністративного суду adm.lg.court.gov.ua. Таким чином, судом вжито всіх заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи.
Враховуючи положення пункту 6 статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до такого.
Судом встановлено, що 22.08.2014 ОСОБА_1 звернулась до Криворізького районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначила, що вона не забезпечує себе роботою самостійно, не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, не навчається на денній формі навчання, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує (а.с. 16).
На підставі вищевказаної заяви наказом Криворізького районного центру зайнятості від 22.08.2014 № НТ140822 ОСОБА_1 надано статус безробітного з 22.08.2014, а відповідно до наказу № НТ140829 від 29.08.2014 останній призначена допомога по безробіттю з 29.08.2014 та розпочато її виплату з 29.08.2014 (а.с. 20 ).
Відповідно до акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 24.03.2015 № 99 згідно даних обміну інформацією з ДПА за 3 квартал 2014 року встановлено, що в період перебування ОСОБА_1 на обліку в Криворізькому районному центрі зайнятості особа отримувала дохід від Донбаського державного технічного університету у вигляді стипендії, а саме ОСОБА_1 в період з 29.08.2014 по 10.10.2014 незаконно отримала допомогу по безробіттю сумі 772,12 грн. (а.с. 13)
Криворізьким районним центром зайнятості 24 березня 2015 року видано наказ № 24 про відшкодування безпідставно отриманих коштів ОСОБА_1 (а.с. 12).
Судом встановлено, що протягом періоду перебування у статусі безробітного ОСОБА_1 нараховано та виплачено допомогу по безробіттю за період з 22.08.2014 по 10.10.2014 у розмірі 772,12 грн. (а.с. 19).
Для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі - Закон № 1533) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон № 803) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. У разі неможливості надати підходящу роботу безробітному може бути запропоновано пройти професійну перепідготовку або підвищити свою кваліфікацію.
Згідно із ст. 25 Закону № 803, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Згідно ч. 2 ст. 36 Закону № 1533 застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Під час розгляду даної справи судом витребувано від Донбаського державного технічного університету інформацію про отримання ОСОБА_1 доходів у період перебування у статусі безробітного.
Згідно листа Донбаського державного технічного університету № 19/06-02 від 19.06.2015 ОСОБА_1 навчалась з 01.09.2010 на денній формі навчання на факультеті металургії та з 01.03.2015 була відрахована за невиконання навчального плану наказом № 17/2 від 02.03.2015. З наданих довідок вбачається, що у період навчання з 01.09.2010 до 31.12.2014 ОСОБА_1 нараховувався та виплачувався дохід у вигляді стипендії, зокрема, за вересень-грудень 2014 року дохід ОСОБА_1 у вигляді стипендії склав 2920,00 грн., помісячно: вересень 2014 року - 730,00 грн., жовтень 2014 року - 730,00 грн., листопад 2014 року - 730,00 грн., грудень 2014 року - 730,00 грн. (а.с. 37-43).
Тобто, в період перебування у статусі безробітного - з 22.08.2014 по 24.11.2014, відповідач проходила навчання в Донбаському державному технічному університеті та отримувала стипендіальні виплати.
З викладеного вбачається, що ОСОБА_1 з 2010 року належала до категорії зайнятого населення. Однак, відповідач у цей період також отримала статус безробітного та не повідомила про отримання стипендії Криворізький РЦЗ, у зв'язку з чим з 22.08.2014 по 24.11.2014 ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю у розмірі 772,12 грн. на підставі подання недостовірних даних.
Криворізьким центром зайнятості на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення від 24.03.2015 № 178 про повернення коштів в сумі 772,12 грн., яким запропоновано відповідачу добровільно сплатити зайво отримані кошти протягом 15 календарних днів від дня отримання цього повідомлення та копії наказу (а.с. 11).
Згідно довідки позивача сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю, що підлягає стягненню з відповідача складає 772,12 грн. (а.с. 19).
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 1 Закону № 803 безробітний це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно положень статті 36 Закону № 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, визначено, що розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Порядок № 60/62 є нормативно-правовим актом у розумінні статті 117 Конституції України та підлягає застосуванню відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (пункт 7 Порядку № 60/62).
Пунктом 8 Порядку № 60/62 регламентовано, що у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів у відповідності із пунктом 9 Порядку № 60/62 може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.
Таким чином, враховуючи, що під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 в період перебування у статусі безробітного проходила навчання в Донбаському державному технічному університеті, отримувала дохід та не повідомила Криворізький районний центр зайнятості, а також враховуючи, що наказ Криворізького районного центру зайнятості від 24.03.2015 № 24 відповідачем не оскаржувався та на даний час не скасований, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідності їх задоволення у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Криворізького районного центру зайнятості задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 адреса: 94313, АДРЕСА_1) на користь держави в особі Криворізького районного центру зайнятості (р/р 37178001012646 УДКУ у Дніпропетровській обл., код ОКПО 25006371, МФО 805012) матеріальне забезпечення у розмірі 772,12 грн. (сімсот сімдесят дві грн. 12 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Т.В. Смішлива