КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2015 року справа №810/1957/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом громадської організації "Садівницького товариства "Ясна поляна"
до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:
ГО «Садівницьке товариство «Ясна поляна» звернулась до суду із позовом до Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень відповідача від 02.04.2015 р. №0000012201, яким застосована штрафна санкція за порушення регулювання обігу готівки у сумі 12500,00 грн. та рішення від 28.04.2015 р. №0000101172 про визначення позивачу грошового зобов?язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 8285,40 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2071,35 грн.
02.06.2015 р., через канцелярію суду було подане клопотання про збільшення розміру позовних вимог, - скасування податкового повідомлення-рішення від 25.11.2014 р. №0002161730 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 526,98 грн.
Вимоги обґрунтовані невідповідністю висновків акту перевірки фактичним обставинам справи.
В призначений для розгляду справи час уповноважений представник відповідача, повідомлений судом про дату та місце проведення судового засідання, не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження.
На підставі ч.6ст.128 КАСУ, суд здійснив розгляд даної справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані документи та матеріали із наданням їм відповідної правової оцінки, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке:
в жовтні 2014 р., на підставі наказу від 03.10.2014 р. №801 Ірпінської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області та, відповідно до направлень від 07.10.2014 р. №№359-361, працівниками податкового органу була проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача на предмет дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2013 р., наслідком чого став акт №1107,22-4/26375772, в якому зафіксовано порушення п.168.1 ст.168 ПКУ в частині виплати заробітної плати (необлікованих тіньових коштів без відображення в обліку) за період з 01.06.2013 р. по 31.08.2013 р., що призвело до неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у сумі 2025,00 грн.; пп. 7.2.3 п.7.2 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування №2464-VI в частині виплати заробітної плати з неутриманням та неперерахуванням до бюджету єдиного соціального внеску за ставками податку 3,6% в сумі 486,0 грн. та 36,8 % в сумі 4783,8 грн.; п.2.6,2.8, 2.11 абз. 6, п.5.1, 5.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України від 15.12.2004 р. №637.
Так, в процесі перевірки було встановлено, що для здійснення своєї діяльності підприємство має у своєму розпорядженні нерухомі майно, яке знаходиться на земельних ділянках за адресою смт.Гостомель по вулицях Л.Українки, Л.Толстого, В. Правика, Хуторській.
Перевіркою правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб згідно ПКУ виявлено, що чисельність працівників станом на 01.01.2012 р. за основним місцем роботи - 0 осіб; сумісників - 0 осіб.
Чисельність працівників станом на 31.12.2013 р. за основним місцем роботи - 4 особи. Особові рахунки відсутні.
Згідно з наданими до перевірки документами ГО «Садівницьким товариством «Ясна Поляна" встановлено, що відповідно до наказу №1 від 06.10.2012 року «З ціллю забезпечення оперативної діяльності садового товариства, на основі рішення Правління товариства від 05.10.2012 р. та наданих заяв постановили: призначити на посаду, згідно штатним розписом від 06.10.2012 року наступних: працівників: ОСОБА_3 - головою правління; ОСОБА_4-головним бухгалтером; ОСОБА_5-касиром-обліковцем; ОСОБА_6 - черговим електриком товариства.
Як було визначено наказом вищезазначені працівники виконували свої обов?язки в повному обсязі безкоштовно, на громадських засадах.
Відповідно до виписки № б/н від 15.01.2013 р. з протоколу засідання правління СТ «Ясна Поляна» від 05.10.2012 року №4 було затверджено тимчасовий штатний розклад на II-III кв. 2012 року та 1 півріччя 2013 р. та встановлено виплату заробітної плати працівникам у таких розмірах: голові правління - ОСОБА_3 2000,0 грн.; головному бухгалтеру - ОСОБА_4 1000,0 грн.; касиру - обліковцю - ОСОБА_5 1000.0 грн.; електрику - ОСОБА_6- 500,0 грн.
В подальшому, враховуючи настання осінньо-весіннього періоду, відсутність значної кількості членів товариства та критичної недостатності грошових коштів, вказаним особам було запропоновано, тимчасово, до вирішення фінансових питань, виконувати свої обов?язки в повному обсязі на громадських засадах.
В ході проведення перевірки СТ «Ясна Поляна» при здійсненні нею діяльності в перевіряємий період встановлено використання найманої праці неналежним чином зареєстрованих осіб, а також виплату заробітної плати (необлікованих тіньових коштів без відображенняв обліку) в літній період (в червні, липні, серпні 2013 р.) в сумі 13500.0 грн. без відрахування податків та зборів до державного та місцевого бюджетів.
У зв?язку з вищенаведеним встановлено - неутримання та неперерахування податку на доходи фізичних осіб за період з 01.06.2013 р. по 31.08.2013 р. при виплаті заробітної плати найманим особам в сумі 2025,0 грн., чим порушено вимоги п.п.168.1.1 п. 168.1 ст. 168.1:ст.168 ПКУ.
Так, ОСОБА_3 за червень-серпень 2013 р. було виплачено 6000,00 грн.; не утримано податок на доходи фізичних осіб у сумі 900,0 грн.; ОСОБА_4 за цей же період виплачено заробітну плату у сумі 3000,00 грн.; не утримано податку 450,0 грн.; ОСОБА_5- 3000,00 грн.; не утримано- 450,00 грн.; ОСОБА_6 виплачено- 1500,00 грн.; не утримано 225,0 грн.
Перевіркою порядку заповнення податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку за встановленою формою №1ДФ за 2-3 кв. 2013р., встановлено не подання розрахунку про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податку, чим порушено п. 3 "Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» затвердженого наказом ДПА України від 29.09.2003р. № 451, зареєстрованого в Мін'юсті 22.10.2003р. за № 960/8281 та п.п. „а" п. 176.2 ст.176 ПКУ.
Згідно із розділом IV ПКУ фізичні особи зобов?язані сплачувати податок на одержувані ними доходи. Відповідно до пункту 164.1 статті 164 ПКУ оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду, який підлягає оподаткуванню. Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід. Відповідно до пп. «б» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПК до загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст.165 Кодексу.
Згідно пп..14.1.47 п.14.1 ст.14 ПКУ додаткові блага,- це кошти матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов?язаний з виконанням обов?язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами, укладеними з таким платником податку.
Протягом періоду, що перевірявся у позивача податковим органом виявлено отримання головою правління ОСОБА_3 СТ «Ясна Поляна» під звіт 24.09.2012 р. з бухгалтерії товариства 50000 грн. на підставі видаткового касового ордеру №12. Звіт про витрати вказаних грошових коштів до бухгалтерії не надано. Перевіряючим не були надані підтверджуючі документи про понесені витрати. З пояснень бухгалтера слідує, що дана сума грошей була витрачена на оновлення та заміну лінії енергопостачання, а підтверджуючі оплату документи втрачені (пояснення на одному аркуші додається). Таким чином, до перевірки не були надані документи про використання 50000 грн. Виплачені під звіт суми податковий орган кваліфікував, відповідно до пп. 164.2.17 п.164.2 ст.164 ПК, як доходи, отримані головою правління ОСОБА_3 у якості податкового блага з оподаткуванням його по ставці 15 %. 17%.
Перевіркою дотримання встановленого порядку подання (у випадках коли таке подання є обов?язковим) податкових декларацій встановлено, що податкова декларація про майновий стан і доходи ОСОБА_3 до Ірпінської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області станом на 22.10.2014р. не подавалась, чим порушено п. 167.1. ст. 167 ПКУ. У зв?язку з цим встановлено заниження податкових зобовязань з податку на доходи фізичних осіб за 2012 рік на суму 1609.5 грн.(за ставкою 15%) та 6675,9 грн.(за ставкою 17%).
Щодо дотримання вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464-VI податковим органом було зазначено, що ГО СТ «Ясна Поляна» зареєстрована платником єдиного соціального внеску 22.12.2003р. №1030041690, категорія страхувальника №111, клас професійного ризику 1. В ході перевірки позивача на предмет своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум єдиного соціального внеску за період з 01.06.2013 р. по 31.08.2013 р. встановлено неутримання та неперерахування єдиного соціального внеску при виплаті заробітної плати найманим особам за ставкою 3,6% та 36,76%.
Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-УІ, підприємство являється платником єдиного внеску. Статтею 8 цього Закону встановлений розмір єдиного внеску по класу професійного ризику виробництва (28) - 37,51% на ФЗП, 33,2% (лікарняні), 8,41% (інваліди) та 3,6%, 2% (лікарняні).
Згідно частини 1 п.1.ст.7 Закону №2464 єдиний соціальний внесок нараховується на суму заробітної плати за видами виплат, які включають основну заробітну плату.
Оскільки відповідачем було виявлено факт неутримання та неперерахування єдиного соціального внеску при виплаті заробітної плати (необлікованих тіньових коштів без відображення в обліку) найманим особам за ставкою 3,6% та 36,76%, що порушує вимоги п.п.7.2.3, п.7.2, ст.7, р.VІ п.11. ст.25 Закону України №2464 в загальній сумі 5269,8грн. до позивача була застосована штрафна санкція на підставі п.3 ч.11 ст.25 Закону України №2464 у розмірі 526,98 грн. згідно рішення №0002161730 від 25.11.2014 р.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач оскаржував їх в адміністративному порядку.
Надаючи правової оцінки відносинам, що склалися між сторонами, суд зважає на таке:
Податковим кодексом України, а саме ст. 157 врегульовані питання щодо оподаткування неприбуткових установ та організацій. Так, п. 157.1 ст.157 ПКУ визначено, що до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ відносяться органи державної влади України, органи місцевого самоврядування, та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів; благодійні фонди і спілки, громадські організації, створені з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних, соціальних послуг, правової допомоги, екологічної, оздоровчої та наукової діяльності, інші юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів. Відповідно до п.157.10 ст.157 ПКУ, доходи або майно неприбуткових організацій, за винятком неприбуткових організацій, визначених у підпунктах "а" і "в" пункту 157.1 цієї статті, не підлягають розподілу між їх засновниками, учасниками або членами та не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого засновника, учасника або члена такої неприбуткової організації, її посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).
З метою оподаткування центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр всіх неприбуткових організацій та їх відокремлених підрозділів, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цього пункту. Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому законодавством.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється в порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Під терміном "основна діяльність" неприбуткових організацій для цілей оподаткування слід розуміти діяльність таких організацій, яка визначена для них як основна законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, у тому числі з надання реабілітаційних та фізкультурно-спортивних послуг для інвалідів (дітей-інвалідів), благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх, соціальних та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди та інші подібні організації).
До основної діяльності також включається продаж неприбутковою організацією товарів, виконання робіт, надання послуг, які пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які є тісно пов'язаними з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг є нижчою від звичайної або якщо така ціна регулюється державою.
Із системного аналізу вищенаведених норм законодавства слідує, що для того, щоб неприбуткова установа, організація, яка належним чином зареєстрована в Реєстрі неприбуткових організацій була звільнена від податку на прибуток підприємств, її дохід має відповідати таким видам доходів, які, зокрема, визначені в п.157.2-157.9 ПК України.
Як визначено абз.4 п.157.17 ПКУ статутні документи неприбуткових організацій мають містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку, згідно із нормами законів, що регламентують їх діяльність.
Відповідно до п.157.14 ст.157 ПКУ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (визначених у пп.«є» п.157.1 ст.157 в частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій із Реєстру неприбуткових організацій та установ і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень ПКУ та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
До порушень також належить використання звільнених від оподаткування коштів на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для провадження господарської діяльності. Кошти та майно, використані не за цільовим призначенням, вважаються доходом і підлягають оподаткуванню за ставкою, встановленою п.151.1 ст.151 ПКУ. Рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Отже, сума коштів (вартість майна), що використані неприбутковою організацією не за цільовим призначенням, вважаються доходом такої неприбуткової організації, який оподатковується на загальних підставах за ставкою, передбаченою п.151.1 ст.151 ПКУ. Сума отриманих коштів (вартість майна у розмірі звичайної ціни), використаних не за цільовим призначенням, відображається у рядку 10 частини ІІ Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій, форма якого затверджена наказом ДПА України від 31.01.2011 №56 «Про затвердження форми та Порядку складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій», за наслідками податкового періоду, в якому отримано такі кошти (майно), без врахування зазначених сум у складі витрат.
Як було встановлено судом, у перевіряємий період, а саме 24.09.2012 р. головою правління ГО СТ «Ясна поляна» ОСОБА_3 з бухгалтерії підприємства за видатковим касовим ордером №12 була одержана готівка у розмірі 50000 грн.
Позивач стверджує, що ОСОБА_3 було видано іншу суму та з відповідними підтверджуючими документами, при цьому надано ксерокопію видаткового касового ордеру від 24.09.12 р. та ксерокопію сторінки 45 каси за 24.09.12 р., з яких вбачається, що ОСОБА_3 була видана безвідплатна фінансова допомога та вступний внесок у розмірі 51 000 грн.
Зазначені позивачем докази суд відкидає з огляду на таке:
Відповідно до ч.1 ст.68 КАСУ доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення осіб, які беруть участь у справі.
Письмові докази є документи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи. За приписами ч.4 ст.78 КАСУ письмові доказу до суду надаються в оригіналах. Після дослідження їх судом повертаються стороні.
Представлені ксерокопії видаткового касового ордеру та листок із касової книги не дає можливості встановити обставини, якими обґрунтовано позов.
Крім того, суд наголошує, що нормами чинного законодавства передбачена заборона використання коштів чи майна, отриманих на конкретні цілі, на фінансування інших програм чи заходів під загрозою відповідальності за таке порушення, незалежно від мети такого неправомірного використання. Контроль за отриманням, зберіганням, розподілом коштів неприбуткових організацій у вигляді товарів, робіт, послуг здійснюють як місцеві органи виконавчої влади, так і органи державної податкової служби відповідно до своїх повноважень.
Для досягнення цілей державного регулювання неприбуткової діяльності були розроблені та затверджені наказом МФ України форми та Порядок складання Податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями.
Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями (далі - Податковий звіт) складається за затвердженою формою та подається неприбутковою установою, організацією, їх відокремленими підрозділами за кожний звітний податковий період. Порядок складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій має три розділи, до яких відносяться 1. Загальні положення, 2. Порядок заповнення Податкового звіту та 3. Строки подання звіту та сплати податку.
Згідно із загальними положеннями цей Порядок застосовується установами та організаціями, які визначені як неприбуткові та включені органами державної податкової служби до Реєстру неприбуткових організацій та установ, ведення якого передбачено пунктом 157.12 статті 157 Кодексу, з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості. Порядок заповнення Податкового звіту передбачає, що у Податковому звіті зазначаються усі передбачені показники наростаючим підсумком з початку календарного року. У разі незаповнення того чи іншого рядка через відсутність операції (суми) цей рядок прокреслюється. Дані, наведені у Податковому звіті, повинні ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку та відповідати правилам складання податкової звітності. Достовірність даних підтверджується підписами керівника (уповноваженої особи) неприбуткової організації і головного бухгалтера (особи, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання Податкового звіту до органу державної податкової служби) та засвідчується печаткою. Оригінал Податкового звіту подається до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку неприбуткова організація.
Оскільки податковим органом було виявлено факт отримання із каси позивача та використання за не цільовим призначенням грошових коштів, при відсутності складенего Податкового звіту, відповідач дійшов висновку про допущення порушення п.157.14 ст.157 ПКУ та визначив грошове зобов?язання з податку на прибуток у розмірі 13644 грн. із одночасним застосуванням штрафної санкції у сумі 3411 грн. на підставі п.123.1 ст.123 ПКУ, яка передбачає право податкового органу, у разі самостійного визначення ним податкового зобов?язання з податку на прибуток застосовувати штраф у розмірі 25% від суми нарахованого податкового зобов?язання. Вказані дії відповідача, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає цілком обґрунтованими та виправданими.
Щодо порушення позивачем пп.168.1.1 ст.168 ПКУ в частині неутримання та неперерахування податку на доходи фізичних осіб при виплаті заробітної плати найманим особам ОСОБА_3 як голові правління в сумі 2000,0 грн.; головному бухгалтеру - ОСОБА_4 1000,0 грн.; касиру - обліковцю - ОСОБА_5 1000.0 грн.; електрику - ОСОБА_6- 500,0 грн. суд зазначає таке:
відповідно до п.п.14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ заробітна плата для цілей розділу IV ПКУ - це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ст. 164 ПКУ).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 15 %. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2 - 167.6 ПКУ) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (12 180 грн. у 2015 році), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.
Якщо база оподаткування, яка визначена з урахуванням норм п. 164.6 ст. 164 ПКУ щодо доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.
Як було встановлено судом, відповідно до виписки № б/н від 15.01.2013 р. з протоколу засідання правління СТ «Ясна Поляна» від 05.10.2012 року №4 було затверджено тимчасовий штатний розклад на II-III кв. 2012 року та 1 півріччя 2013 р. Відповідачем було зафіксовано факт виплати заробітної плати працівникам ГО «Ясна поляна» у таких розмірах: голові правління - ОСОБА_3 в сумі 2000,0 грн.; головному бухгалтеру - ОСОБА_4 1000,0 грн.; касиру - обліковцю - ОСОБА_5 1000.0 грн.; електрику - ОСОБА_6- 500,0 грн.
В ході проведення перевірки СТ «Ясна Поляна» при здійсненні нею діяльності в перевіряємий період встановлено використання найманої праці неналежним чином зареєстрованих осіб, а також виплату заробітної плати (необлікованих тіньових коштів без відображенняв обліку) в літній період (в червні, липні, серпні 2013 р.) в сумі 13500.0 грн. без відрахування податків та зборів до державного та місцевого бюджетів.
Неутримання та неперерахування податку на доходи фізичних осіб за період з 01.06.2013 р. по 31.08.2013 р. при виплаті заробітної плати найманим особам в сумі 2025,0 грн.
Згідно п.п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI платниками єдиного внеску - є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Разом з тим, згідно з положеннями згадуваного Закону базою нарахування єдиного внеску для вище зазначених платників відповідно є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Статтею 4 Закону платниками єдиного внеску визначені роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством. Базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників відповідно статті 7 Закону №2464 є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».
В процесі перевірки позивача було встановлено факт виплати заробітної плати певним працівникам, тому позивач повинен був своєчасно перерахувати до бюджету суми єдиного соціального внеску за період з 01.06.2013 р. по 31.08.2013 р. при виплаті заробітної плати за ставкою 3,6% та 36,76%.
Статтею 8 цього Закону №2464 передбачений розмір єдиного внеску по класу професійного ризику виробництва (28) - 37,51% на ФЗП, 33,2% (лікарняні), 8,41% (інваліди) та 3,6%, 2% (лікарняні).
Згідно частини 1 п.1.ст.7 Закону №2464 єдиний соціальний внесок нараховується на суму заробітної плати за видами виплат, які включають основну заробітну плату.
Неутримання та неперерахування сум єдиного соціального внеску порушує вимоги п.п.7.2.3, п.7.2, ст.7, р. VІ п.11. ст.25 Закону України №2464 у зв?язку з чим до позивача була застосована штрафна санкція на підставі п.3 ч.11 ст.25 Закону України №2464 у розмірі 526,98 грн. згідно рішення №0002161730 від 25.11.2014 р., що на думку суду є правомірним та обґрунтованим, з огляду на встановлене порушення.
Позивачем також оскаржується рішення від 02.04.2015 р. №0000012201 про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки.
Як було встановлено перевіряючими ГО СТ «Ясна поляна» не визначало ліміт залишку готівки в касі товариства. Разом з тим, правління товариства самостійно установило свій графік роботи ,- по мірі необхідності для забезпечення потреб товариства.
При виведенні залишку готівки на кінець робочого дня 18.05.12 р. бухгалтером не була врахована сума залишку на кінець попереднього робочого дня 25.04.2012 р. у сумі 141,10 грн., що не було виправлено і у подальшому та призвело до системного документально підтвердженого перевищення ліміту залишку готівки в касі на суму 141,10 грн. у 10 випадках протягом 2012 р. та 12 випадків протягом 2013 р. з аналогічних причин. Загальна сума понадлімітного залишку готівки вкасі ГО СТ «Ясна поляна» протягом 2012-2013 р.р. становила 544,27+623,67+385,67+965,07+141,10 -22 випадки =5622,88 грн.
На спростування тверджень відповідача позивач вказує, що перевіряючими не було взято до уваги пояснення про описку в касовій книзі та касових документах, що підтверджують факт своєчасного оприбуткування готівки в касі товариства.
Відповідно до пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, касовий ордер - це первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), який застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.
Пунктом 3.10 Положення визначено, що виправлення в касових ордерах забороняються. Крім того, пунктом 3.12 Положення передбачено, що касир під час отримання касових документів зобов'язаний перевірити наявність і справжність на документах відповідних підписів, а також правильність оформлення документів, наявність усіх реквізітів. В разі невиконання хоча б одного із зазначених вимог касир повертає документи для відповідного оформлення.
Згідно з вимогами пункту 4.2 Положення всі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вонизасвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, яка його заміщає.
Як було встановлено судом на момент проведення перевірки позивачем не було представлено перевіряючим наказ про встановлення ліміту готівки в касі підприємства, а також не зроблені відповідні виправлення в касовій книзі та касових документах, тому відповідачем було зафіксовано перевищення ліміту готівки в касі підприємства. З огляду на те, що позивачем до суду не були представлені відповідні касові документи з виправленнями та не доведено відсутність порушення у сфері ркгулювання обігу готівки, суд не знаходить правових підстав для задовлення вимог і в частині визнання протиправним та скасування ППР №0000012201 від 02.04.2015 р.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задовленні адміністративного позову,-відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.