ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" червня 2015 р. Справа № 809/1587/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Могили А.Б.
за участі:
секретаря судового засідання Житняк Л.М.
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Топорова А.В.,
третьої особи ОСОБА_4,
представників третьої особи ОСОБА_5, ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 про визнання протиправною та скасування реєстрації декларації,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 про визнання протиправною та скасування реєстрації декларації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області на підставі недостовірних даних протиправно зареєстровано Декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, чим порушено права позивача, як власника сусідньої земельної ділянки, а відтак вказане рішення підлягає до скасування.
Позивач, її представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у адміністративному позові. Суду пояснили, що на суміжній земельній ділянці по АДРЕСА_1 без відповідних документів та дозволів ОСОБА_4 здійснено самочинне будівництво - добудову до житлового будинку. Такі дії третьої особи порушують права ОСОБА_1, як власника житлового будинку на суміжній земельній ділянці, оскільки ОСОБА_4 недодержано архітектурних, санітарних, екологічних, протипожежних та інших вимог і правил під час реконструкції житлового будинку. Вказали, що Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта - реконструкція індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 від 10.02.2015 року №ІФ 142150410226, яка не відповідає вимогам чинного законодавства. Пояснили, що при реєстрації оскаржуваної декларації відповідачем не перевірено повноту та достовірність даних зазначених у ній, а тому вказане рішення підлягає до визнання протиправним та скасування. Позов просили задовольнити повністю.
Представник відповідача адміністративний позов не визнав з підстав, зазначених у поданому запереченні. Суду пояснив, що дії відповідача відповідають вимогам, котрі встановлені Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року за №461. Вказав, що до відповідно до п.п. 18,19, 20 вказаного Порядку замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно здодатком 1, у разі, коли будівельні роботи виконувалися на підставі повідомлення про початок їх виконання, - за формою згідно з додатком 7. Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, а другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник відповідно до закону відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. Наголосив, що оскільки в Декларації про готовність до експлуатації об'єкта була повно відображена вся необхідна інформація згідно встановленої форми, жодних правових підстав для відмови у реєстрації вказаного рішення у відповідача не було. В задоволенні позову просив відмовити.
Третя особа, її представники проти адміністративного позову заперечили з підстав наведених у письмовому запереченні. Суду пояснили, що оскаржуване рішення зареєстроване відповідачем правомірно. Вказали, що факту подання недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларацій, які є підставою вважати реконструкцію будинку самочинним будівництвом, відповідачем не виявлено. Вважають безпідставними твердження позивача про недодержання ОСОБА_4 архітектурних, санітарних, екологічних, протипожежних та інших вимог і правил під час реконструкції житлового будинку, оскільки такі обставини не відповідають дійсності та жодних доказів виявлення самочинного будівництва не надано ОСОБА_1
Заслухавши пояснення позивача, її представника, представника відповідача, третьої особи, її представників, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що відповідно до договору дарування від 31.07.2013 року, зареєстрованого в реєстрі за № 2897, ОСОБА_1 безоплатно передано у власність земельну ділянку площею 0, 0573 га, що знаходиться по АДРЕСА_2 (а.с. 14).
Згідно державного акту на право власності серії НОМЕР_1 третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 0,0382 га, по АДРЕСА_1, тобто є суміжним землевласником (а.с.66).
Рішенням Виконавчого комітету за № 11 від 21.01.1999 року введено до складу будинковолодіння ОСОБА_4 прибудовані до будинку три веранди, два санвузли, коридор, переобладнані з сараю житлові приміщення та збудований господарський сарай з літньою кухнею та гаражем (а.с. 67).
Актом державної приймальної комісії вищевказані приміщення введено до складу будинковолодіння третьої особи та прийнято в експлуатацію. Однак, як вбачається із вищевказаного акту, в розділах останнього не зазначено повної інформації, а саме не заповнено пункт 4 - проектна документація погоджена, пункт 5 - дозвіл на виконання будівельних робіт виданий Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області. Крім того, акт не підписаний головою державної приймальної комісії та недатований (72-73).
З пояснень позивача вбачається, що ОСОБА_4 , без відповідних документів та згоди суміжного землевласника самовільно розпочала реконструкцію свого житлового будинку.
Не погоджуючись з такими діями третьої особи, ОСОБА_1 звернулася з листом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області.
На вищевказане звернення позивачем отримано відповідь за № М-15/706 від 30.10.2014 року, відповідно до якої посадовими особами Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області 28.10.2014 року проведено позапланову перевірку та встановлено факт самовільної реконструкції господарської будівлі по АДРЕСА_1, проводяться заходи щодо притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності. (а.с. 10).
Судом встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт за № ІФ 062143250083 від 20.11.2014 року, подане третьої особою, з реконструкції індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 (а.с. 65).
На підставі вищезгаданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт, Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта - реконструкція індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 від 10.02.2015 року №ІФ 142150410226 (а.с. 50 - 52).
ОСОБА_1 27.03.2015 року повторно звернулася до відповідача з вимогою вжити заходів, щодо ОСОБА_4, оскільки останньою і надалі продовжується реконструкція житлового будинку, що порушує права позивача, як суміжного землевласника (а.с. 10).
Листом від 07.04.2014 року за № М-15/1009/136. позивача повідомлено, що ОСОБА_4 до Управління держархбудінспекції в Івано-Франківській області було подано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації - реконструкції індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1, яка відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 за № 461, була перевірена на повноту даних та зареєстрована за № ІФ 142150410226 від 10.02.2015(а.с. 11).
Не погоджуючись з такими діями Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області позивач звернулася до суду.
З приводу реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта - реконструкція індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 від 10.02.2015 року №ІФ 142150410226 суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 439/2011, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно пунктів 2-4 Положення Держархбудінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України. Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства. Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань ,у тому числі, приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти, видає відповідні сертифікати; реєструє повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та у визначених законодавством випадках відмовляє в реєстрації таких декларацій.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності врегульовано Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", дія якого спрямована на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
У відповідності до ч.1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Замовник має право виконувати будівельні роботи зокрема після, направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно ч. 8 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Статтею 39 вказаного Закону встановлено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Як встановлено ч. 2 ст. 39-1 даного Закону, у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 29 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461, у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією. Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом. Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.
Згідно ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
З наведених норм законодавства вбачається, що реєстрація декларації про готовність об'єкта до експлуатації може бути скасована лише у разі виявлення Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
Таким чином, на переконання суду, ОСОБА_4 без документа, який дає право виконувати будівельні роботи в 1999 році розпочато самочинне будівництво, оскільки Рішення Виконавчого комітету за № 11 від 21.01.1999 року не є дозволом на вчинення таких дій. Підтвердженням самочинного будівництва - реконструкції індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 є отримання в 2014 році ОСОБА_4 повідомлення про початок виконання будівельних робіт (а.с. 65).
Крім того, як було встановлено судом, посадовими особами Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області було проведено позапланову перевірку та встановлено факт самовільної реконструкції господарських будівлель по АДРЕСА_1.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що реєстрація декларації про готовність до експлуатації об'єкта - реконструкція індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 від 10.02.2015 року №ІФ 142150410226 підлягає до скасування.
Однак, суд не погоджується з позовною вимогою в частині визнання реєстрації декларації, як такої протиправною, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства України реєстрація декларацій про готовність до експлуатації об'єкта є обов'язком Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області, а тому позов в цій частині не підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати реєстрацію декларації про готовність до експлуатації об"єкта - реконструкція індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 від 10.02.2015 року №ІФ 142150410226.
В задоволенні решти позовної вимоги відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Могила А.Б.
Постанова складена в повному обсязі 24.06.2015 року.