ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" червня 2015 р. Справа № 809/2136/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Гринчишин Х.І.
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Криклія Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1
до відповідача: Івано-Франківського міського військового комісаріату
про визнання неправомірним та скасування висновку від 20.05.2015 та зобов'язання утриматись від вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського військового комісаріату про визнання неправомірним та скасування висновку від 20.05.2015 та зобов'язання утриматись від вчинення дій.
В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що у зв'язку із мобілізацією з 12.05.2015 проходив медичне обстеження у військово - лікарської комісії Івано-Франківського міського військового комісаріату. За результатами медичного огляду прийнято висновок про придатність ОСОБА_1 до військової служби. Позивач вважає, рішення незаконним і таким, що порушує його права, оскільки на його думку прийняте із порушенням нормативно-правових актів, без належного медичного обстеження, без врахування наявних проблем медичного характеру. Просить визнати неправомірним та скасувати висновок військово - лікарської комісії Івано-Франківського міського військового комісаріату від 20.05.2015 та зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій.
Позивач у судовому засідання позовні вимоги підтримав повністю з підстав наведених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях. Позовні вимоги просив задоволити.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з мотивів наведених у письмовому запереченні (а.с. 17-20). Вважає позовні вимоги необґрунтованим та безпідставними. Просить у задоволені позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Статтею 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначається, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до положень статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").
Підстави для звільнення з військової служби передбачені статтею 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Частиною 8 вказаної статті Закону передбачено, що під час дії особливого періоду з військової служби випадки звільнення військовослужбовці під час проведення мобілізації, в тому числі і за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.
Згідно указу Президента України "Про часткову мобілізацію" № 15 від 14.01.2015, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 15 січня 2015, ОСОБА_1 було вручено повістку для прибуття до Івано-Франківського міського військового комісаріату для проходження медичного огляду.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи документів, позивач пройшов медичну комісію при Івано-Франківському військовому комісаріаті.
За результатами проходження медичної комісії, відповідачем прийнято висновок, який оформлений довідкою за №72/30/2171 від 20.05.2015 (а.с.21), в якому зазначено, що на підставі ст. 52 п. "г", ст. 61 "г" ст. 54 "г" графи II Розкладу хвороб, графи II ТДВ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України - ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.
Щодо посилань позивача в обґрунтування своїх вимог про те, що військово-лікарська комісія Івано-Франківського військового комісаріату оскаржуваний висновок прийняла із порушенням законодавчих актів, без врахування реального стану здоров'я заявника, судом встановлено наступне.
Питання проведення медичного огляду військозобов'язаних для визначення ступеня придатності до військової служби регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу, яке затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 за №4012 (далі - Положення).
Пунктом 1.1. глави 2 Положення визначено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових
формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: в тому числі до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (п.1.2 глави 2 Положення.
Абзацом 2 п. 3.2 Глави 3 вказаного Положення передбачено, що кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
В ході медичного огляду ОСОБА_1 відвідав усіх членів військово-лікарської комісії. У зв'язку із відсутністю скарг з боку ОСОБА_1 лікарями: хірургом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом, дерматологом, стоматологом позивача визнано придатним до військової служби, про що свідчать відповідні записи у картці обстеження та медичного огляду №72/30/2172.
За висловленими скаргами під час проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 направлено на додаткове медичне обстеження.
За результатами медичного огляду, лікарем травматологом обласної клінічної лікарні складено акт дослідження стану здоров'я за №1484/1 №1239, в якому зазначено, що у позивача встановлено діагноз двобічний гонартроз I ст. ( дана хвороба передбачена у ст.61 графи III Розкладу хвороб "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ", та зроблено висновок, що ОСОБА_1 придатний до військової служби.
За результатами медичного огляду, лікарем терапевтом міської клінічної лікарні №1 складено акт дослідження стану здоров'я за №1484/286, в якому зазначено, що у позивача встановлено хронічний гастродуоденіт у стадії загострення підвищеною кислотною функцією, хронічний холецистит в стадії ремісії (дані хвороби передбачено у ст. 52, 54 графи III Розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України та зроблено висновок, що ОСОБА_1 придатний до військової служби.
Слід зазначити, що під час обстеження позивач не заявляв про наявність у нього інших хвороб. Надав повну інформацію щодо стану здоров'я, про що свідчить підпис у графі "10" картки обстеження та медичного огляду №72/30/2172, пройшов додаткове медичне обстеження у міській та обласній клінічній лікарень, висновки, акти досліджень взяті до уваги відповідачем при прийняті оскаржуваного висновку про придатність до військової служби. Щодо виявлених при медичному обстеженні хвороб та винесених діагнозів позивач не заперечував, про необхідність проведення додаткових медичних досліджень не заявляв. Крім цього, з приводу протиправних на думку позивача дій працівників ВЛК при проходжені медичної комісії до військового комісара не звертався, таким чином у Івано-Франківського міського військового комісаріату були відсутні підстави для вжиття заходів передбачених п.2.12 глави 2, п. 3.13 глави 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України щодо перегляду постанови.
Посилання позивача щодо необґрунтованого визначення ступеня придатності його до військової служби, суд вважає безпідставним, оскільки висновки відповідача про придатність до військової служби встановлені згідно актів медичного дослідження з врахуванням реального стану здоров'я ОСОБА_1 станом на момент проходження медичної комісії у травні 2015 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що оскаржуваний висновок, який оформлений довідкою за №72/30/2171 від 20.05.2015 про придатність до військової служи, відповідає нормам законодавства та є правомірним.
З огляду на викладене, суд вважає заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги щодо визнання неправомірним висновку від 20.05.2015 та зобов'язання утриматися від вчинення дій такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 22.06.2015 року.