ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 червня 2015 р. 804/7160/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турлакова Н.В., перевіривши матеріали позовної заяви Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос"; ОСОБА_1; ОСОБА_2; ОСОБА_3 до Заступника голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Шліхти Валентина Михайловича про про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди, -
в с т а н о в и в:
Дніпропетровський обласний благодійний фонд "Екологія-Геос"; ОСОБА_1; ОСОБА_2; ОСОБА_3 звернулися до суду із адміністративним позовом до Заступника голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Шліхти Валентина Михайловича, в якому просить визнати протизаконними дії та бездіяльність Заступника голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Шліхти Валентина Михайловича, зобов'язати вчинити певні дії та відшкодувати завдану моральну шкоду.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 105-107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
Пунктом 2 ч.1 ст.106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивачів, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Однак у позовній заяві вказано, що адресою Позивача-1 є АДРЕСА_1, проте у Свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи та Статуту, копії яких наявні в матеріалах справи, вказана адреса - АДРЕСА_2, тому встановити, яка адреса є поштовою не є можливим.
Також, у відповідності до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зазначені вимоги закону позивачем не виконано. З тексту позовної заяви неможливо встановити, яким чином в порядку адміністративного судочинства необхідно захистити інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин. Викладені позивачем позовні вимоги сформульовані не конкретно, та їх зміст не дозволяє суду встановити правовідносини, які виступають предметом оскарження в поданій до суду заяві.
Відповідно до п. 9 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Пунктом 3 ч.1 ст.106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Як вбачається з прохальної частини позову, позовні вимоги позивачів звернені не тільки до відповідача - Заступника голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Шліхти Валентина Михайловича, а й до інших посадових осіб та органів державної влади, проте в якості відповідачів по справі вони не зазначені.
Отже, позивачу, шляхом складання тексту нової позовної заяви в новій редакції, слід конкретизувати заявлені ним позовні вимоги, зазначивши, які саме правовідносини виступають предметом оскарження по даній справі, та яким чином адміністративний суд має захистити його інтереси у сфері публічно-правових відносин, зазначивши відповідачів з врахуванням змісту позовних вимог до кожного.
Частиною 3 статті 106 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Проте, кількість додатків, які позивачі долучили до адміністративного позову для суду не співпадають з кількістю додатків для відповідача.
Відповідно до ч.3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
На порушення зазначеної норми закону, позивачем судовий збір не сплачений.
У відповідності до ч. ч. 1, 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 590-VII від 19.09.2013) ставка судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати; за подання адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно Довідки про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України "Про судовий збір", що затверджена постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23.01.2015 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", з урахуванням вимог статті 6 Закону України "Про судовий збір" з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
У разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом (абз. 1 ч. 6 ст. 6 Закону № 3674-VI).
У відповідності до ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" сума судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 73,08 грн.
Таким чином, суд збір за подання адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 73,08 грн. має бути сплачений позивачами пропорційно долі заявлених позовних вимог ( 18,27 грн. - з кожного позивача) окремими платіжними документами.
Проте, як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачами не надано документу, що підтверджує сплату судового збору за подання адміністративного позову.
Відповідно до п. 5 ст. 106 КАС України, у разі необхідності у позовній заяві зазначаються - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; виклик свідків тощо.
У прохальній частині адміністративного позову позивачі просять суд звільнити їх від сплати судового збору на підставі ст. 8, ч. 2 ст. 17 КАСУ, ч. 1 та ч. 2 ст. 55 та ст. 8 Констиутції України.
До матеріалів адміністративного позову додана довідка від 25.03.2015 № 1220, складена Президентом Фонду ОСОБА_2 та видана для пред'явлення в суд для звільнення від сплати судового збору, в якій зазначено про відсутніть коштів на рахунках фонду.
Право на звернення до суду за захистом порушених прав передбачено ст. 55 Конституції України, згідно з якою кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб; кожен має право будь-якими не забороненими законом способом (в тому числі і судовому порядку) захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Для звернення до суду в порядку цивільного, господарського та адміністративного судочинства обов'язковою умовою є сплата судового збору, що передбачено Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 590-VII від 19.09.2013) визначено вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору.
Проте позивачі не відносяться до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинні сплачувати судовий збір за подання адміністративного позову до суду, згідно п.п.1-24 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Із клопотання позивачів про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову не вбачається підстав для застосування положень ч. 1 ст. 88 КАС України. Відсутність коштів на рахунках юридичної особи не є підставою для застосування пільг щодо сплати судового збору, передбачених ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Більш того, позивачами -2, -3, -4 не надано будь - яких доказів, на підтвердження наявності підстав для звільнення останніх від сплати судового збору. Суд відзначає, що відсутність коштів на рахунках Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія - Геос" (позивача -1) не може свідчити про наявність підстав для звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (позивачів -2, -3, -4) як фізичних осіб, які можуть отримувати доходи від здійснення будь - якого виду діяльності та які звертаються одночасно із позивачем -1 до суду із даним позовом.
Оскільки позивачем не надано доказів про сплату судового збору, йому необхідно надати відповідні квитанції сплати судового збору у встановленому законом порядку і розмірі, за належними розрахунковими реквізитами:
Отримувач: УДКСУ у Красногвардійському р-ні м.Дніпропетровська, Дніпропетровської обл., код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253, рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації 22030001, Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ, МФО: 805012.
При заповненні платіжного документа у графі «код» платником судового збору - юридичною особою зазначається його код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - його ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються паспортні дані платника. Призначення платежу: Судовий збір за позовом_(ПІБ чи назва установи, організація позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ(суду) 34824364.
Згідно ч.5 ст.106 КАС України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Частина 3 статті 48 КАС України передбачає, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до ч.7 ст.56 КАС України, законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Згідно із ч.3 ст.58 КАС України, довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, позов від імені Позивача-1 підписав Президент фонду - ОСОБА_2 на підставі довіреності №1216 від 02.02.2015р. дійсна до 01.02.2020р., копія якої наявна в матеріалах справи, виданої Президентом Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" - ОСОБА_2, але оформленого належним чином документу, який би підтверджував повноваження ОСОБА_2. на право подання позову та підписання довіреності від імені Позивача-1 - Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" до позовної заяви не додано.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим ст.106 КАС України, а тому згідно з ч.1 ст.108 КАС України вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку до 26 червня 2015 року для усунення вказаних недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст.106, ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в:
Адміністративний позов Дніпропетровський обласний благодійний фонд "Екологія-Геос"; ОСОБА_1; ОСОБА_2; ОСОБА_3 до Заступник голови Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України Шліхта Валентин Михайлович про про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди залишити без руху.
Позивачу встановити строк до 26 червня 2015 р. для усунення недоліків позовної заяви а саме:, шляхом складання нової позовної заяви, слід конкретизувати заявлені позовні вимоги, зазначивши, які конкретно правовідносини виступають предметом оскарження по даній справі, та яким чином в порядку адміністративного судочинства необхідно захистити його інтереси у сфері публічно-правових відносин; вказати в якості відповідачів осіб, до яких позивачі заявляють свої позовні вимоги, зазначивши при цьому ім'я (найменування) відповідача (-ів), посада і місце служби посадової чи службової особи, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі відомі; вказати поштову адресу позивача-1; надати докази на підтвердження повноважень ОСОБА_2, на право подання позову та підписання довіреності від імені Дніпропетровського обласного благодійного фонду "Екологія-Геос" (Позивач - 1 ), надати оригінал платіжного доручення зі сплати судового збору за подання адміністративного позову, долучити до позовної заяви в новій редакції копії всіх додатків для відповідача (які не були надані разом з первісним позовом) .
Роз'яснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.В. Турлакова