ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2015 р. Справа № 804/2927/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н. В. при секретаріЧудновській А.С. за участю: представника позивача представник відповідача ОСОБА_3 не з'явився (заява про розгляд справи без участі) розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить скасувати рішення відповідача №00000/04-07-21/26130206051 від 04.02.2015р. про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 10000грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами фактичної перевірки встановлено порушення позивачем вимоги Постанови Кабінету Міністрів України №819 від 03.08.11р. «Про внесення змін у додаток до постанови КМУ від 30.10.2008р. №957», а саме при роздрібній торгівлі алкогольними напоями 20.06.2014р., позивач застосував ціни нижчі від встановлених роздрібних цін, зокрема одну пляшку горілки «Істинна Прозора» 0,7л. 40% продано за ціною 46,10грн. за пляшку, що менше мінімальної роздрібної ціни (мінімальна ціна встановлена в розмірі 48,90грн.). Позивач зазначає, що Постанова КМУ №177 від 11.06.2014р. була оприлюднена через офіційне опублікування у газеті «Урядовий кур'єр» №107 від 17.06.2014р., проте з 16.06.2014р. по 23.06.2014р. позивач перебував на лікарняному, у зв'язку з чим, не знав про збільшення мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої. Крім того зазначає, що різниця вартості продажу склала всього 2,80грн. та звертає увагу, що інших порушень роздрібної торгівлі алкогольними виробами під час перевірки не виявлено. Таким чином, вважає, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшло заперечення, в яких він посилається на те, що за результатами перевірки ФОП ОСОБА_4 встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами нижчими від встановлених мінімально-роздрібних цін, а саме: 20.06.2014р. реалізовано горілку «Істинна Прозора», 0,7л. 40% за ціною 46,10грн., проте відповідно до Постанови КМУ №957 із змінами та доповненнями Постановою КМУ №177 від 11.06.2014р., ціна вказаного товару повинна бути не нижчою ніж 48,86грн. Відповідач зазначає, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Таким чином, оскаржуване рішення є правомірним, а у задоволенні позову просить відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав посилаючись на доводи викладені в позовній заяві та доповненнях.
Представник відповідача у судове засідання не з'явися, згідно заперечень просив розглянути справу без його участі.
Заслухавши представника позивача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 29 грудня 2014р., згідно ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, Наказу №187 від 29.12.2014р. та направлень від 29.12.2014р. №№743, 744, проведено фактичну перевірку господарської одиниці - магазину, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, який належить ФОП ОСОБА_4, а також в її присутності, за результатами якої складено Акт від 29.12.2014р.
Згідно вказаного Акту, перевіркою встановлено: реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін, а саме: 20.06.2014р. згідно Z звіту №1206 та контрольної стрічки до нього, реалізовано горілку Істинна класична прозора 0,7л. 40% за ціною 46,10грн., що менше мінімально роздрібних цін на алкогольні напої встановлені Постановою КМУ №957 від 30.10.2008р.
Згідно розділу 3 зазначеного Акту, порушено ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Постанову КМУ від 30.10.2008р. №957 «Про встановлення розміру мінімально оптово-відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
На підставі даного Акта перевірки позивача від 29.12.2014р. Нікопольською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесене рішення №000001/04-07-21/НОМЕР_1 від 04.02.2015р., яким застосовано до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10000грн.
Відповідно до фіскального чеку від 20.06.2014р., копія якого наявна в матеріалах справи, у магазині Каравай ФОП ОСОБА_4 АДРЕСА_1, було реалізовано горілку Істинна класична прозора 0,7л. за ціною 46,10грн.
Згідно медичної довідки від 23.06.2014р., копія якої наявна в матеріалах справи, з 16.06.2014р. по 23.06.2014р. ОСОБА_4 перебувала на амбулаторному лікуванні.
Згідно із ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.75.1.3 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно п.86.5 ст.86 Податкового кодексу України, акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Відповідно до абзацу 1 преамбули Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (надалі - Закон № 481/95-ВР), цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
У розумінні норм абз. 30 і 31 ст. 1 Закону № 481/95-ВР, мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - це ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари, а мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Відповідно до абз.13 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Згідно ч.10 ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» Надати Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
П.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» № 957, від 30.10.2008р., установити розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.
Згідно Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008p. №957 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 р. № 177) мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту складає 174,50грн.
Пунктами 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 р. № 177, передбачено, внести зміни у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (Офіційний вісник України, 2008 p., № 84, ст. 2827; 2011 р., № 99, ст. 3608; 2012 p., № 85, ст. 3453), виклавши його в редакції, що додається.
Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування.
Вказана Постанова КМУ №177 від 11.06.2014р. була оприлюднена через офіційне опублікування у газеті «Урядовий кур'єр» №107 від 17.06.2014р.
Порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності нормативно-правовими актами, що їх приймає в тому числі Кабінет Міністрів України, встановлений Указом Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових акті та набрання ними чинності" від 10.06.1997 року № 503/97 (надалі - Указ).
Згідно ст. 1 Указу, акти Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Офіційними друкованими виданнями, в яких здійснюється офіційне оприлюднення законів та інших актів Верховної ради України, є "Офіційний вісник України"; газета "Урядовий кур'єр", газета "Голос України", "Відомості Верховної Ради України".
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях (ст. 5 Указу).
Громадяни, державні органи, підприємства, установи, організації під час здійснення своїх прав і обов'язків повинні застосовувати закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України і Кабінету Міністрів України, опубліковані в офіційних друкованих виданнях або одержані у встановленому порядку від органу, який їх видав (ст. 3 цього Указу).
Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Як встановлено згідно матеріалів справи під час проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_4 було встановлено порушення: реалізація алкогольних напоїв за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін, а саме: 20.06.2014р. згідно Z звіту №1206 та контрольної стрічки до нього, реалізовано горілку Істинна класична прозора 0,7л. 40% за ціною 46,10грн., що менше мінімально роздрібних цін на алкогольні напої встановлені Постановою КМУ №957 від 30.10.2008р., у зв'язку з чим, порушено ст.18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Постанову КМУ від 30.10.2008р. №957 «Про встановлення розміру мінімально оптово-відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
Встановлюючи факт допущення 20.06.2014 року позивачем порушення порядку застосування мінімальних роздрібних цін на алкогольну продукцію (горілку), а саме: реалізації пляшки горілки за ціною нижчою ніж встановлена роздрібна ціна, перевіряючі керувалися нормами Постанови від 11.06.2014 року № 177, визначаючи її такою, що станом на 17.06.2014 року набрала чинності та стала обов'язковою для певного кола осіб (торговців алкогольної продукції вітчизняного та імпортного виробництва).
В додаток до Постанови № 957 були внесені зміни Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957" від 11.06.2014 року № 177, зокрема, в частині збільшення розміру мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої (горілку та лікеро-горілчані вироби, код виробів згідно з УКТЗЕД 2208 30 - 2208 90) за 1 літр 100-відсоткового спирту на 174,5 грн. Відповідно розмір роздрібної ціни на горілку міцністю 40% та об'ємом 0,7 л згідно Постанови № 957 в редакції Постанови від 11.06.2014 року № 177 мав бути не менший ніж 48,86грн.
Також, суд звертає увагу, що факт вказаного порушення, а саме реалізація горілки Істинна класична прозора 0,7л. 40% за ціною 46,10грн. не заперечуються позивачем та підтверджується поясненнями представника позивача у судовому засіданні, проте посилання на незнання Постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 р. № 177, яка набрала законної сили 17.06.2014р., у зв'язку з перебуванням ОСОБА_4 на лікарняному, суперечить ст.68 Конституції України, якою передбачено, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Щодо посилань позивача в адміністративному позові, та поясненнях наданих в судову засіданні, на порушення справедливої рівноваги та невідповідність скоєного правопорушення розміру застосованої штрафної санкції, то суд звертає увагу позивача на вимоги абз.13 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», згідно якої застосована сума штрафної санкції не може бути менше 10000 гривень, що є найнижчим розміром штрафної санкції за вказаний вид порушення.
При цьому частково погоджуючись з останнім, з огляду на принцип пропорційності закріплений в п.8ч.3 ст.2 КАС України згідно якого рішення суб'єкта владних повноважень перевіряється судом з врахуванням, в тому числі принципу пропорційності, зокрема дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення, суд зазначає що як податковий орган так і суд позбавлені можливості скасування чинного нормативного акту.
За викладених вище обставин та відповідних доказів, суд вважає, що відповідач при винесенні оскаржуваного рішення, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, правомірність своїх дій ним доведена.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку в необхідності відмови в задоволенні поданого адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.В. Турлакова