Унікальний номер справи 333/1649/15-ц
Номер провадження 2/333/1251/15
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
м. Запоріжжя 5 червня 2015 р.
Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі: головуючий - суддя Фунжий О.А., при секретарі Славній А.Ю., за участю позивача (відповідача) ОСОБА_1, представника відповідача (позивача) Товстоус Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовними заявами
ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про визнання незаконним та скасування протоколу засідання комісії;
Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою про визнання незаконним та скасування протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 10 січня 2015 р. робітники ВАТ «Запоріжжяобленерго» склали акт про порушення позивачем Правил користування електричною енергією, яке полягало у самовільному підключені електропроводки до електричної мережі іншого споживача з порушенням схеми обліку. Рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення від 26 лютого 2015 р. проведено нарахування вартості не облікованої енергії за 3 роки в сумі 3 624,86 грн. Протокол засідання комісії 26 лютого 2015 р. позивач вважає незаконними, оскільки вона ніколи не використовувала не обліковану електричну енергію. Крім того, позивач стверджує, що розрахунок вартості не облікованої енергії проведено з порушенням Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення. Згідно п. 5 цієї Методики розрахунок збитків здійснюється за кількістю днів з дня, останнього контрольного зняття показів приладу обліку до дня усунення порушення. З наведених підстав позивач просила суд визнати незаконним та скасувати протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р.
В судовому засіданні позивач доповнила свої позовні вимоги, просить також визнати незаконним та скасувати акт про порушення Правил користування електроенергією від 10 січня 2015 р.
В свою чергу ВАТ «Запоріжжяобленерго» звернулась до суду з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за не обліковану електроенергію.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач на підставі відкритого особового рахунку поставляє електричну енергію відповідачу, яка мешкає по вул. Чумаченка, 23/389 в м. Запоріжжі. Відповідач споживає електричну енергію та здійснює оплату спожитої енергії на підставі виставлених позивачем рахунків. 10 січня 2015 р. при здійснені позивачем перевірки дотримання Правил користування електричною енергією встановлено факт самовільного підключення електропроводки до електромережі іншого споживача з порушенням схеми обліку, про що складено відповідний акт. Рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р. на підставі п. 3.1.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушенням споживачами правил користування електричною енергією, здійснено розрахунок обсягу та вартості не облікованої внаслідок порушення відповідачем Правил на суму 3 624,86 грн., яка до цього часу не сплачена. З наведених підстав позивач просить суд стягнути з відповідача вказану суму, а також витрати на сплату судового збору в сумі 243,60 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала, позов ВАТ «Запоріжжяобленерго» не визнала, суду пояснила, що тривалий час мешкає у зазначеній квартирі, ніколи не використовувала не обліковану електричну енергію. Прилад обліку знаходиться в її квартирі, сторонні особи до нього доступу не мають. 10 січня 2015 р. до неї в квартиру прийшли робітники ВАТ «Запоріжжяобленерго», які перевіряли прилади обліку. Після перевірки вони склали акт про порушення нею Правил користування електричною енергією, нібито її квартира підключена до мережі сусідньої квартири. З таким висновком вона не згодна, оскільки Правила ніколи не порушувала, прилад обліку встановлювали спеціалісти, вона на цьому не розуміється. 26 лютого 2015 р. відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією, на якому їй нарахували вартість не облікованої енергії за 3 роки в сумі 3 624,86 грн. рішення комісії вона вважає незаконним, оскільки Правила не порушувала. Крім того, розрахунок вартості не облікованої енергії проведено з порушенням Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення. З навалених підстав ОСОБА_1 просить суд визнати незаконними та скасувати акт про порушення Правил користування електроенергією від 10 січня 2015 р., протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р.
Представник ВАТ «Запоріжжяобленерго» позов ОСОБА_1 не визнала, позовні вимоги товариства підтвердила, суду пояснила, що відповідач є споживачем електричної енергії, яку їй надає ВАТ «Запоріжжяобленерго», в зв'язку з чим сторони перебувають у договірних відносинах. 10 січня 2015 р. при здійснені перевірки дотримання Правил користування електричною енергією працівники ВАТ «Запоріжжяобленерго» встановили факт самовільного підключення електропроводки в квартирі ОСОБА_1 до електромережі іншого споживача з порушенням схеми обліку. Про це порушення було складено відповідний акт. Порушення підключення приладу обліку в квартирі ОСОБА_1 було зафіксовано фото та відео зйомкою. Рішенням комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р. на підставі п. 3.1.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушенням споживачами правил користування електричною енергією, здійснено розрахунок обсягу та вартості не облікованої внаслідок порушення відповідачем Правил на суму 3 624,86 грн., яка до цього часу не сплачена. З наведених підстав позивач просить суд у задоволені позову ОСОБА_1 відмовити, стягнути з неї вказану суму, а також витрати на сплату судового збору в сумі 243,60 грн.
Суд вважає, що позов ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування акту про порушення Правил користування електроенергією від 10 січня 2015 р. та протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р. задоволенню не підлягає; а позов ВАТ «Запоріжжяобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засідання належними документами встановлено, що на підставі відкритого на ім'я ОСОБА_1 особового рахунку ВАТ «Запоріжжяобленерго» поставляє електричну енергію в квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 32 т.2), в зв'язку з чим сторони перебувають у договірних відносинах з постачання енергетичних ресурсів.
У відповідності зі ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання; до договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх
належний технічний стан забезпечує сам споживач; споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Правовідносини між енергопостачальником та побутовим споживачем електричної енергії регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357.
Згідно п. 1 зазначених Правил вони обов'язкові для виконання всіма споживачами і енергопостачальниками незалежно від форм власності.
Відповідно до акту про порушення від 10 січня 2015 р. споживач при користуванні електричною енергією за адресою: АДРЕСА_1, здійснив самовільне підключення електропроводки до електричної мережі іншого споживача власника мереж з порушенням схеми обліку та комутації її з побутовою установкою, чим порушено вимоги п. 42, 48 Правил користування електричною енергією для населення. (а.с. 4 т.1)
Згідно п. 42 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357, споживач електричної енергії зобов'язаний: дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну
експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об'єкті споживача; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та
переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Відповідно до п. 48 тих же Правил споживач несе відповідальність згідно із законодавством за: прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію;
порушення правил користування електричною енергією; ухилення або несвоєчасне виконання рішень та приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; розкрадання електричної енергії у разі самовільного
підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно п. 53 вказаних Правил у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
В судовому засіданні встановлено, що оскаржуваний акт про порушення складено у відповідності до зазначених вище законодавчих та нормативно-правових актів.
Підставою для визнання незаконним цього акту ОСОБА_1 зазначає той факт, що вона ніколи не використовувала не обліковану електричну енергію, перепідключення приладу обліку в її квартирі ніхто не здійснював.
Однак це ствердження суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
У відповідності зі ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
ОСОБА_1 жодного доказу, який би підтверджував її пояснення, суду не надала. Її посилання на те, що прилад обліку в її квартирі у жовтні 2011 р. встановлювали працівники ВАТ «Запоріжжяобленерго» і з того часу схему підключення приладу ніхто не змінював, безпідставні. Згідно акту про виконання робіт та збереження пломб від 6 жовтня 2011 р. (а.с. 37 т.1), в квартирі ОСОБА_1 встановлено та підключено прилад обліку. При цьому в акту зазначено, що наявність дооблікових відгалужень відсутня, недоліки не виявлено. Зазначений акт підтверджує, що у жовтні 2011 р. в квартирі ОСОБА_1 у відповідності з діючими правилами встановлено прилад обліку електроенергії, а його перепідключення здійснено сторонніми особами вже після цього.
Допитаний в судовому засіданні у якості свідка електромонтер ОСОБА_5 пояснив, що 10 січня 2015 р. він у складі бригади здійснював перевірки дотримання населенням Правил користування електричною енергією. В квартирі ОСОБА_1 прилад обліку встановлено у самому житловому приміщенні, доступ сторонніх осіб до нього відсутній. При перевірці було встановлено, що при відключені одного із запобіжників, світло у частині квартирі є. Це можливо лише при перепідключені приладу. Подальшою перевіркою встановлено факт самовільного підключення електропроводки до електромережі іншого споживача з порушенням схеми обліку, що є порушенням Правил користування електричною енергією для населення. Підключення приладу виконано приховано, кваліфіковано, без спеціальних технічних засобів виявити порушення неможливо.
Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що в судовому засіданні доведено порушення ОСОБА_1 вказаних вище Правил, в зв'язку з чим у суду відсутні підстави для визнання акту від 10 січня 2015 р. незаконним та його скасування.
Вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконним і скасування протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р. також не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Зазначеним протоколом підтверджено порушення споживачем вказаних вище Правил та прийнято рішення про нарахування за обсяг не облікованої електроенергії в сумі 3 624,86 грн. відповідно до п. 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357, п.п. 3.1.5, 3.3.а Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушенням споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України від 4 травня 2006 р. № 562. (а.с. 16 т.1)
Згідно п. 53 вказаних Правил у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт про порушення цих Правил, який розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів. Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату. Акт про порушення цих Правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії. Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі зазначається інформація про причетність споживача до порушення цих Правил. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються: відомості щодо обсягу та вартості не облікованої електричної енергії; розрахунок проведених нарахувань з посиланням на відповідні пункти цих Правил та затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 р. № 562 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. У разі відмови споживача від сплати вартості не облікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду.
Відповідно до п. 1.2 зазначеної Методики вона застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Пунктом 3.1.5 Методики передбачено, що вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією для населення, та в разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 3.3.а Методики розрахунок вартості не облікованої електричної енергії здійснюється: за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії; за тарифами (цінами) для населення, що діяли в період, за який розраховується розмір вартості не облікованої електричної енергії; за кількістю днів, якщо споживач вчинив дії, що призвели до споживання не облікованої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за спожиту електричну енергію з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (якщо технічна перевірка в період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію до дати виявлення порушення не проводилась) чи набуття прав власності на об'єкт (приміщення), але не більше ніж за три роки.
В судовому засіданні встановлено, що оспорюване рішення комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення винесено у відповідності із зазначеними вище законодавчими та нормативно-правовими актами, підстави для визнання його незаконним та скасування відсутні.
При цьому також приймається до уваги, що прилад обліку в квартирі ОСОБА_1 згідно акту про виконання робіт та збереження пломб встановлено 6 жовтня 2011 р. (а.с. 37 т.1), технічна перевірка з цієї дати не проводилась, тому постачальник електроенергії вмотивовано провів нарахування обсягу не облікованої електроенергії за три роки на підставі абз. 2 п. 3.3.а вказаної Методики.
Посилання ОСОБА_1 на ч. 4 п. 53 Правил користування електричною енергією для населення про те, що розмір завданих електропостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акту за добовою величиною розрахункового споживання електроенергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності, судом не приймається до уваги, оскільки такого положення п. 53 Правил не містить.
Також суд не приймає до уваги посилання ОСОБА_1 на п. 5 Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, оскільки вказана Методика втратила чинність на підставі Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики 562 від 04.05.2006.
З наведених вище підстав суд відмовляє у задоволені позову ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування акту про порушення від 10 січня 2015 р. та протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р.
Вирішуючи позов ВАТ «Запоріжжяобленерго» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості, суд приймає до уваги наступне.
У відповідності зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність; правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Оскільки в судовому засіданні встановлено порушення споживачем електричної енергії ОСОБА_1 Правил користування електричною енергією для населення, розрахунок обсягу не облікованої енергії проведено у відповідності з діючим законодавством і нормативно-правовими актами, суд вважає за необхідне стягнути з неї на користь ВАТ «Запоріжжяобленерго» вартість не облікованої електричної енергії в сумі 3 624,86 грн.
Згідно зі ст. 88 ЦПК України з відповідача ОСОБА_1 на користь ТОВ «Запоріжжяобленерго» необхідно стягнути витрати на сплату судового збору в сумі 243,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 88, 213-215 ЦПК України, суд
В и р і ш и в :
У задоволені позову ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про визнання незаконним та скасування протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електричною енергією для населення № 177 від 26 лютого 2015 р. відмовити.
Позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, ІПН НОМЕР_1, на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (ЄДРПОУ 00130926) вартість не облікованої електричної енергії в сумі 3 624,86 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, ІПН НОМЕР_1, на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (ЄДРПОУ 00130926) витрати на сплату судового збору в сумі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.А.Фунжий
Судове рішення № 45430464, Комунарський районний суд м. Запоріжжя було прийнято 05.06.2015. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 333/1649/15-ц. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: