УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2015 р.Справа № 820/2374/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Курило Л.В.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Русанової В.Б. ,
за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2015р. по справі № 820/2374/15
за позовом ОСОБА_1
до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
10.03.2015 року позивач - ОСОБА_1 - звернулась до суду з адміністративним позовом до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просила визнати протиправною відмову відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської РДА Харківської області № 01-21/121 від 04 вересня 2014 року щодо надання будівельного паспорту для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: Харківська область, м. Богодухів, АДРЕСА_1; зобов'язати відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської РДА Харківської області надати їй будівельний паспорт для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: Харківська область, м. Богодухів, АДРЕСА_1.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
В судове засідання суду апеляційної інстанції представник позивача не прибула, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена своєчасно та належним чином.
Представник відповідача в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений своєчасно та належним чином.
Згідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 належить на праві приватної власності домоволодіння з надвірними будівлями за адресою: Харківська область, м. Богодухів, АДРЕСА_1 згідно договору купівлі-продажу від 14 січня 1994 року, зареєстрованому в Богодухівському БТІ за №3659 (а.с. 9-10).
ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд площею 0,0825 га за адресою: Харківська область, м. Богодухів, АДРЕСА_1 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1 від 22 серпня 2005 року (а.с. 11).
31.07.2014 року ОСОБА_1 звернулась до Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської Районної державної адміністрації із заявою про видачу будівельного паспорту (а.с. 12).
Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Богодухівської районної державної адміністрації Харківської області листом від 04.09.2014 року № 01-21/121 відмовив в надані будівельного паспорту на продовження самочинно розпочатого будівництва гаражу у зв'язку з тим, що будівництво гаражу здійснюється на відстані приблизно 4 м від існуючого газопроводу високого тиску, що є порушенням вимог таблиці 1 додатку 8.1 ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (із змінами), відповідно до якої відстань по горизонталі від підземних газопроводів високого тиску до фундаментів будинків і споруд становить не менше 7 м. (а.с. 13).
Не погодившись з відмовою відповідача у видачі будівельного паспорту для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: Харківська область, м. Богодухів, АДРЕСА_1, позивач звернулась із зазначеним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що будівництво гаража позивачем здійснювалось з порушенням державних будівельних норм, а тому відповідачем доведено правомірність своїх дій.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038) та Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 р. №103 (далі - Порядок), державними будівельними нормами України ДБН В. 2.2- 15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (пройшли експертизу ТК "Будтехнормування", акт від 19.04.2002р.).
Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.
Статтею 27 зазначеного Закону передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011р. №103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 р. за № 902/19640 (далі - Порядок).
Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки 22 липня 2011 р. за № 902/19640 призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок (п. 1.1 Порядку).
Відповідно до п.1.3 Порядку, параметри забудови визначаються з урахуванням ДБН 360-92** та ДБН В.2.2-15-2005.
Згідно з п.2.1 Порядку видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
- заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
- засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
- ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
- проект будівництва (за наявності);
- засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Відповідно до п. 2.3 Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Згідно з п.2.16 Порядку, після направлення замовником відповідно до ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" повідомлення про початок виконання будівельних робіт до Інспекції ДАБК будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт.
Державні будівельні норми обов'язкові для органів державного управління, місцевого і регіонального самоуправління, підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.
Як убачається з припису на усунення порушень №07 від 07.10.2010 р., виданого Богодухівським УГГ ВАТ "Харківгаз", ОСОБА_1 запропоновано усунути порушення вимог Правил систем газопостачання України та ДБН, а саме: необхідно прибрати з газопроводу високого тиску споруди та матеріали з метою дотримання охоронної зони газопроводу ( 2м. - в обидві сторони від газопроводу, 7 м. - до фундаменту будівлі) ( а.с.39).
Отже, на час написання заяви про видачу будівельного паспорта (31 липня 2014 року) гр. ОСОБА_1 здійснювалося самочинне будівництво гаража з порушенням державних будівельних норм, зокрема, вимог таблиці 1 додатку 8.1 ДБН 360-92**, відповідно до якої відстань по горизонталі від підземних газопроводів високого тиску до фундаментів будинків і споруд становить не менше 7 м.
Із листа Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Харківській області (далі - Інспекція ДБК) від 18 січня 2012 року № 7/20-250, направленого у відповідь на звернення Богодухівського УГГ ПАТ "Харківгаз" від 10.11.2011 року №662, вбачається, що Інспекцією проведено перевірку з виїздом на місце за адресою: Харківська область, м.Богодухів, АДРЕСА_1, в ході якої встановлено, що гр. ОСОБА_1 будівництво літньої кухні, двох веранд, двох сараїв та гаража розпочаті без наявності права на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466. За результатами перевірки Інспекцією ДАБК складено відповідний акт, на гр. ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу передбачене ст. 97 КУпАП та надано припис про зупинення будівельних робіт та усунення виявлених порушень (а.с. 29).
Дергачівська філія ПАТ «Харківгаз» листом від 15.10.2013 року за вих. №01-14/2297 повідомила прокурора Богодухівського району Харківської області про порушення домовласником ОСОБА_1 п. 4.3.15 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці №254 від 01.10.1997 року, та просила сприяти в усуненні цього порушення. (а.с. 30).
16.06.2014 року Дергачівська філія ПАТ «Харківгаз» звернулась з листом за вих. №01-14/1484 до начальника Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, яким повідомила про порушення ОСОБА_1 п. 4.3.7 Правил безпеки систем газопостачання України. (а.с. 31).
Відповідно до схеми проходження газопроводу високого тиску через домоволодіння гр. ОСОБА_1 відстань до самочинного будівництва гаража становить 3 м (приблизно) (а.с. 32). Газопровід високого тиску введений в експлуатацію відповідно до акту приймання Газопроводу в експлуатацію від 29.12.1987р. (а.с. 33).
Колегією суддів не приймаються до уваги посилання апелянта на п. 4.3.15 Правил безпеки систем газопостачання України, відповідно до якого уздовж траси підземного газопроводу повинні бути виділені смуги завширшки 2 м з обох боків від осі газопроводу, в межах яких не допускаються складання матеріалів і обладнання, садіння дерев, влаштування стоянок автотранспорту, гаражів, кіосків та інших споруд, з огляду на наступне.
В своїй діяльності відповідач керується, зокрема, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядком видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлового господарства України від 05.07.2011 року №103, державними будівельними нормами України ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".
Державні будівельні норми обов'язкові для органів державного управління, місцевого і регіонального самоврядування, підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.
Судовим розглядом встановлено, що на час звернення позивача із заявою про видачу будівельного паспорта нею здійснювалося самочинне будівництво гаража за адресою: Харківська область, м.Богодухів, АДРЕСА_1 з порушенням державних будівельних норм, а саме - вимог таблиці 1 додатку 8.1 ДБН 360-92**, відповідно до якої відстань по горизонталі від підземних газопроводів високого тиску до фундаментів будинків і споруд мало становити не менше 7м.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, відмовляючи позивачу у наданні будівельного паспорту для будівництва гаражу на земельній ділянці за адресою: Харківська область, м. Богодухів, АДРЕСА_1 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції, установивши, що самочинне будівництво позивачем здійснюється з порушенням вимог чинного законодавства, державних стандартів, дійшов обгрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2015 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2015р. по справі № 820/2374/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Курило Л.В.Судді Присяжнюк О.В. Русанова В.Б. Повний текст ухвали виготовлений 15.06.2015 р.