ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2015 р. м. Одеса Справа № 815/1158/15
Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Косцової І.П.
суддів - Стас Л.В.
- Турецької І.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкових вимог та зобов'язання вчинити певні дії -,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» звернулось до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просило:
- скасувати податкову вимогу Ізмаїльської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області № 994-25 від 05.09.2014 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб в сумі 8 640,15 грн., податкову вимогу № 996-25 від 05.09.2014 року про сплату боргу з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 7 082,57 грн., податкову вимогу №813-25 від 02.07.2014 року про сплату боргу за збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у сумі 22 921,60 грн.;
- зобов'язати відповідача внести до зворотного боку картки особового рахунку ПАТ «Одесагаз», що ведеться Ізмаїльською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, відомості про сплату позивачем сум платіжними дорученнями №13197 від 17.06.2014 року на суму 24 731,58 грн., спрямоване на сплату податку з доходів фізичних осіб, № 13252 від 18.06.2014 року на суму 5 376,62 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року, № 13253 від 18.06.2014 року на суму 3 070,25 грн., спрямоване на сплату оренди землі з юридичних осіб за травень 2014 року, №13318 від 18.06.2014 року на суму 22 922,60 грн., спрямоване на сплату збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 року, № 13334 від 18.06.2014 року на суму 23 000 грн., спрямоване на сплату збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 року, № 13213 від 18.06.2014 року на суму 7 002 грн., спрямоване на сплату авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані податкові вимоги винесені відповідачем необґрунтовано та безпідставно, оскільки Товариством у встановлені законом строки та в повному обсязі до Державного бюджету України сплачено всі необхідні платежі через АТ «Єврогазбанк», що підтверджується платіжними дорученнями, які банком прийняті до виконання. На думку позивача, Товариством вчинені всі необхідні дії для фактичної сплати податкових зобов'язань, отже відповідач зобов'язаний відкоригувати дані особової картки платника податків шляхом виключення з них сум боргу.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року позов задоволено частково. Суд скасував оскаржувані податкові вимоги. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
В апеляційній скарзі Товариство, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ «Одесагаз» надані до АТ «Єврогазбанк» на виконання наступні платіжні доручення: № 13197 від 17.06.2014 року на суму 24731,58 грн., спрямоване на сплату податку з доходів фізичних осіб, № 13252 від 18.06.2014 року на суму 5376,62 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року, № 13253 від 18.06.2014 року на суму 3070,25 грн., спрямоване на сплату оренди землі з юридичних осіб за травень 2014 року, № 13318 від 18.06.2014 року на суму 22922,60 грн., спрямоване на сплату збору в виді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ травень 2014 року, № 13334 від 18.06.2014 року на суму 23000 грн., спрямоване на сплату збору в виді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 року, № 13213 від 18.06.2014 року на суму 7002 грн., спрямоване на сплату авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 року.
Згідно відміток АТ «Єврогазбанк» вказані платіжні доручення прийняті до виконання.
Заявами №85 від 20.06.2014 року та № 106 від 26.06.2014 року, отриманими Ізмаїльською ОДПІ 20.06.2014 року та 27.06.2014 року, позивач повідомив податковий орган про сплату грошових зобов'язань, згідно зазначених платіжних доручень.
Податковим органом винесено та направлено на адресу ПАТ «Одесагаз» податкові вимоги від 02 липня 2014 року № 813-25, в якій позивачеві визначено суму податкового богу станом на 01.07.2014 року по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності в розмірі 22 921,60 грн., від 05 вересня 2014 року про сплату боргу (недоїмки) № 994-25, в якій визначено податковий борг позивача в розмірі 8 640,15 грн., з них по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 5 499,65 грн. та з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 3 140,50 грн., податкову вимогу № 996-25, в якій позивачеві визначено суму податкового богу станом на 04.09.2014 року по авансовим внескам з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 7 082,57 грн., з них за основним платежем 7 022,00 грн. та пеня 60,57 грн.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що направлення позивачем до обслуговуючого банку належним чином оформлених платіжних доручень на оплату обов'язкових платежів та зборів (при наявності необхідної кількості коштів на рахунку) є належними, необхідними та достатніми діями, які платник податку повинен вчинити для оплати податкового зобов'язання, отже з боку позивача відсутні порушення щодо перерахування до бюджету податкових зобов'язань у строк, встановлений законом, та у сумах, самостійно узгоджених у відповідній податковій звітності, а відтак, не встановлено наявність у позивача податкового боргу.
Поряд з цим суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ПАТ «Одесагаз» в частині зобов'язання відповідача внести до зворотного боку картки особового рахунку ПАТ «Одесагаз», що ведеться Ізмаїльською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, відомості про сплату позивачем сум за вищевказаними платіжними дорученнями, оскільки Ізмаїльська ОДПІ не отримувала від органу Державної казначейської служби даних про надходження податків зборів за платіжними дорученнями від ПАТ «Одесагаз».
Однак колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення частини позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» переказ грошей - це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому в готівковій формі. Ініціатором переказу вважається особа, яка на законних підставах ініціює переказ грошей шляхом формування та подання відповідного документа на переказ або використання спеціального платіжного засобу.
Відповідно до п. 22.4 ст. 22 зазначеного Закону ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. При цьому банк має забезпечити фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання. Що ж до проведення самого переказу грошей, то це є обов'язковою функцією, яку має виконувати платіжна система (п. 1.29 ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»). Відповідальність банків при здійсненні переказу визначається положеннями ст. 32 зазначеного Закону, якою, зокрема, передбачено право отримувача на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.
Вимоги п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» узгоджуються положення п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Визначальним у змісті даної норми є те, з чиєї вини відбулося невнесення чи неповне внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскільки неперерахування податку або збору не є наслідком винних дій позивача, то до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, пеня або пред'явлена вимога про повне перерахування податкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів.
В свою чергу, механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, визначений в Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, (затвердженому Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 року № 765, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2014 року за № 217/24994) (далі Порядок).
Відповідно до п. 3 р. 1 Порядку інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.
Приписами п. 4 р. 1 Порядку передбачено, що облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.
Зі змісту п. 1 р. 2 Порядку вбачається, що інтегровані картки платників відкриваються за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів.
Пунктом 1 р.4 Порядку передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників територіальні органи Міндоходів проводять оперативний облік надходжень: за податками, зборами, митними платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 4 грудня 2013 року № 760/1031, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 року за № 2193/24725; за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19 вересня 2013 року № 493/815, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 вересня 2013 року за № 1667/24199. Органи Міндоходів України щоденно одержують від уповноваженого банку відповідно до укладених договорів зведену інформацію про рух коштів на банківських балансових рахунках 2603.
Згідно п. 5 р. 4 Порядку дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
При цьому зазначений Порядок не визначає процедуру здійснення дій структурними підрозділами територіальних органів Міндоходів при наявності обставин, встановлених п. 129.6 ст. 129 ПК України, тобто не зарахування до бюджету сплачених платником податків своїх податкових зобов'язань з вини банку, що, на думку колегії суддів, не є підставою для органів Міндоходів не виконувати свого обов'язку щодо забезпечення контролю за достовірністю та повнотою відображення інформації в інформаційній системі, шляхом введення відповідної інформації, оскільки саме наявність сплачених платником податків своїх грошових коштів через банк, який не здійснив своєчасне та повне перерахування коштів до бюджету, є підставою для звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції, та підстави цієї відповідальності для банку.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив всі обставини справи, проте надав їм неналежну правову оцінку, внаслідок чого допустив порушення норм матеріального права, колегія суддів приходить до висновку, що ухвалене у справі рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.3 ч.1 ст. 198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкових вимог та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою позов Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» - задовольнити.
Скасувати податкові вимоги Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області: № 994-25 від 05.09.2014 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб в сумі 8 640,15 грн., № 996-25 від 05.09.2014 року про сплату боргу з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 7 082,57 грн., № 813-25 від 02.07.2014 року про сплату боргу за збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у сумі 22 921,60 грн.
Зобов'язати Ізмаїльську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку ПАТ «Одесагаз», що ведеться Ізмаїльською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, відомості про сплату позивачем сум платіжними дорученнями №13197 від 17.06.2014 року на суму 24 731,58 грн., спрямоване на сплату податку з доходів фізичних осіб, № 13252 від 18.06.2014 року на суму 5 376,62 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року, № 13253 від 18.06.2014 року на суму 3 070,25 грн., спрямоване на сплату оренди землі з юридичних осіб за травень 2014 року, №13318 від 18.06.2014 року на суму 22 922,60 грн., спрямоване на сплату збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 року, № 13334 від 18.06.2014 року на суму 23 000 грн., спрямоване на сплату збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 року, № 13213 від 18.06.2014 року на суму 7 002 грн., спрямоване на сплату авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014 року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В. Стас
І.О. Турецька